Už len zopár týždňov a zobudíme sa do vianočného rána. Ozdobený stromček, všade samé svetielka a vo vzduchu tradičné sviatočné koreniny... Keď sa k tomu pripája rodinná láska, pohoda a priateľstvo, duch Vianoc je na svete.
Pýtate sa, o ktoré koreniny vlastne ide? Prečítajte si nás článok, ktorý vám povie aj to, ako tieto vianočné koreniny použiť a prečo sú pre človeka také zdravé.
Klinčeky
Jedným z najtradičnejších vianočných korenín je aromatický klinček, ktorý najčastejšie rozvoniava z vareného vínka na vianočných trhoch. Ak nie ste práve fanúšikom alkoholu, môžete si ho pridať aj do nealkoholického punču alebo si zakúpiť či vyrobiť esenciálny olej z klinčekov. Ten sa dá použiť do kúpeľa na relax alebo do vonnej sviečky, ktorá bude rozvoniavať široko-ďaleko. Klinčeky sú navyše skvelé aj pre vaše zdravie. Zbavia vás zápachu z úst a v ajurvédskej medicíne sa používajú aj na liečenie a prevenciu zubného kazu. Čaj z klinčekov pomáha na zápchu, masáž s klinčekovým olejom zasa na strie či bolesť hlavy.
Vyskúšaj: Ktoré superpotraviny sú právom ospevované? Objav s nami SUPERFOOD!
Bude ťa zaujímať
Škorica
Bez škorice nie sú vianočné koláče. A to doslova! Veď aj v obyčajnom perníkovom korení ju cítiť. Áno, škorica je naozaj jedna z najvianočnejších korenín. Používa sa nielen do pečenia, ale aj do nápojov, napríklad aj do celkom obyčajného čajíku a ako dekorácia. Celá škorica predsa vyzerá veľmi vianočne a preto sa pridáva ako ozdoba do adventných vencov alebo na vianočný stromček. Škorica je aj veľmi prospešná pre zdravie. Pomáha na cholesterol, krvný tlak a pôsobí ako prevencia pred ochoreniami srdca či diabetom.
Zázvor
Popularita zázvoru stále stúpa a to nielen pre jeho zázračné liečivé účinky, ale aj pre znamenitú chuť a krásnu vôňu. Dokonalo sa hodí na oživenie do tradičných vianočných receptov alebo len ako hlavná prísada do teplého a povzbudzujúceho čaju, ktorý navyše zaženie symptómy chrípky ako nič. Ak sa ho nerozhodnete do medovníčkov primiešať pre jeho chuť a vôňu, možno ho do nich primiesite pre zdravotné benefity, ktoré prináša telu. Je protizápalový, podporuje krvný obeh, je skvelý na zápchu aj nevoľnosti a pomáha na spomínanú chrípku a jej prejavy - husiu kožu, teplotu, bolesť hrdla a podobne.
Viac o benefitoch škorice: Zdravé účinky škorice poznáš. Čo ak sa jej na Vianoce preješ?
Muškátový oriešok
Aj vy milujete vôňu muškátového oriešku? Používame ho do koláčov, ale aj do slávnej bešamelovej omáčky, takže hravo dochutí aj slané jedlá. Jeden celý muškátový oriešok sú približne 2 až 3 lyžičky mletého a len malá štipka muškátového oriešku môže upokojiť rozrušený žalúdok a haprujúci tráviaci systém, ale aj utíšiť bolesť. Pohár mlieka so štipkou muškátového orecha môže taktiež pôsobiť upokojujúco a výborne sa hodí napríklad pred spaním a to najmä v prípade, že trpíte nespavosťou.
- Anketa
KTORÚ Z VIANOČNÝCH KORENÍN MÁTE NAJRADŠEJ?
Odpovedalo 45 ľudí