Čo je to xeriscaping? Ako vyzerajú záhrady v tomto štýle?

Čo je to xeriscaping? Ako vyzerajú záhrady v tomto štýle?
 • 15.05.2021
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 0

Jar už prišla, naše záhrady začínajú hrať rôznymi farbami a my sa tešíme na teplé večery v altánku. Čistenie prerastajúcich chodníkov, okopávanie, kosenie trávnika, polievanie, úprava živého plotu, strihanie a hnojenie – vždy sa však nájde niečo, čo treba v záhrade urobiť, opraviť, nachystať. Záhradkári, počuli ste už o xeriscapingu?

Xeriscaping predstavuje proces úpravy terénu, umenie doplnenia záhrady pôvodnými výsadbami, ktoré znižuje alebo eliminuje potrebu zavlažovania. Výsledkom xeriscaping sú zelené plochy, ktoré si vyžadujú malé množstvo údržby, zavlažovania a podporujú biodiverzitu. Jednoducho povedané, xeriscaping je synonymum pre nízko nákladovú záhradu s minimálnou starostlivosťou. So zvyšovaním povedomia o ochrane životného prostredia tento druh úprav záhrad získava na popularite. Vhodný je najmä v oblastiach vyznačujúcich sa suchom. Zdôrazňuje sa použitie rastlín, ktorých prirodzené požiadavky sú vhodné pre miestne podnebie. Ak chcete mať i vy krásnu záhradu bez toho, aby ste museli inštalovať umelé zavlažovanie, často ju zalievať a upravovať, čítajte ďalej.

Pozri aj: Pestovanie vo vyvýšených záhonoch: Aké sú ich výhody a nevýhody?

Sukulenty

Zdroj: shutterstock

Kamene a skalné terasy

Máte na svojom pozemku skalné steny alebo terasy? Tak to ste už v polovici cesty k vytvoreniu xeriscapingovej záhrady. Horniny, ktoré sú uložené tesne vedľa seba, umožňujú pomalé odparovanie vody a zadržiavanie vlhkosti. Existuje niekoľko druhov rastlín, ktorým sa skvele darí v tesných štrbinách s minimálnym množstvom pôdy. Patrí medzi ne napríklad rozchodník, rožec, zbehovec plazivý, borievka plazivá. Tieto rastliny a kríky majú schopnosť sa plaziť po skalných povrchoch a vytvoriť prirodzený kaskádový vzhľad. 

Sukulenty v kvetináčoch

Záhradníčenie v kvetináčoch môže byť pre záhradníka xeriscapingu náročné, pretože pri vysychaní pôdy je potrebné rastliny často polievať. Riešením sú sukulenty. Tieto druhy rastlín sú odolné a nevyžadujú extra starostlivosť. Potrebujú len dostatok slnka. Môžete ich nasadiť do terakoty, vybrať si z množstva keramických či plastových kvetináčov. Výhodou je, že ich môžete kedykoľvek a kamkoľvek premiestniť, čo vám dáva maximálnu slobodu pri navrhovaní záhradného priestoru.

Stredomorské rastliny

Stredomorské rastliny, napríklad tie, ktoré pochádzajú z Talianska, Francúzska a Španielska, majú rady slnko a piesočnaté pôdy, takže tvoria skvelý základ pre xeriscaping. Väčšinou sú stredomorské záhrady plné byliniek, ktoré majú nielen estetickú funkciu, ale nájdu svoje využitie i v kuchyni. Populárnymi rastlinami sú rozmarín, tymian, oregano, levanduľa. Vaša záhrada bude na pohľad krásna a zároveň i voňavá. 

Mulč

Zdroj: shutterstock

Odolný a dekoratívny mulč

Mulčovanie môže byť veľmi účinné pre zachovanie vlhkosti a tiež na potlačenie rastu buriny. Niektoré mulče obsahujú chemické farbivá, herbicídy alebo pesticídy, ktoré z dlhodobého hľadiska nie sú dobré pre pôdnu ekológiu. Prírodný mulč ako céder je účinný pri odpudzovaní nechceného hmyzu. Mulč z borovej kôry lepšie kryje a vyzerá skvele počas celej sezóny. Na rozdiel od zafarbených mulčov sa rozpadá pomerne rýchlo a časom obohacuje pôdu. Skalka s pomaly rastúcimi a nenáročnými ihličnanmi doplnená mulčom je skvelým riešením pre tých, ktorí chcú mať upravenú záhradu s nízkou údržbou. 

Neprehliadni: Pestovanie rastlín vo vode: Ktoré nepotrebujú žiadnu pôdu?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!
AKO SCHUDNÚŤ

Prečo nechudnem? Tu je 10 možných dôvodov, prečo sa nás držia prebytočné kilá!

 • 129
 • 24.08.2022
TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?
AKO SCHUDNÚŤ

TOP pomôcky na cvičenie v pohodlí domova – do ktorých 7 investovať?

 • 0
 • 01.12.2022
Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?
AKO SCHUDNÚŤ

Kalorické tabuľky: Aké sú energetické a nutričné hodnoty potravín?

 • 0
 • 13.11.2022