Bezpečné opaľovanie sa: Čo robiť, aby slnko nebolelo? Radí odborníčka

Bezpečné opaľovanie sa: Čo robiť, aby slnko nebolelo? Radí odborníčka

Naša koža je veľmi citlivá a­ nikdy nezabúda, ako sme sa o ­ňu starali už od detstva. Ľudská koža má schopnosť pamätať si každý prešľap. Akékoľvek nadmerné vystavenie slnečným lúčom či spálenie vráti dvojnásobne. Náležitá ochrana počas leta je preto nesmierne dôležitá. Čo určite nepodceniť pri pobyte na slnku, ale aj to, ako nájsť ochranu „šitú na mieru“ sme sa spýtali farmaceutky Jany Varsovej.

Nadmerné vystavovanie sa slnku bez adekvátnej ochrany môže vyvolať neželané spálenie, slnečné alergie, predčasné starnutie kože, a­le aj závažné ochorenia. Pri opaľovaní a dlhšom pobyte na slnku preto odborníčka odporúča dbať na správnu ochranu kože, ako aj celkové zdravie dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní.

Odporúčame: Najzdravšie exotické ovocie: Ktoré to je a prečo doň investovať?

ako sa chrániť pred slnečným žiarením

Zdroj: Shutterstock®

 • Chráňte svoje oči slnečnými okuliarmi s ­UV filtrom, používajte pokrývku hlavy a voľný odev.
 • Nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu. Uprednostnite čistú či minerálnu vodu, snažte sa obmedziť sladené nápoje, kofeín či alkohol.
 • Pobytu na slnku sa vyhýbajte medzi 11. – 15. hodinou, keď je intenzita slnečného žiarenia najvyššia.
 • Prípravok na opaľovanie naneste na pokožku dvakrát po sebe, minimálne 30 minút pred pobytom na slnku. Jeho nanášanie každé dve hodiny opakujte.
 • Dôsledne natrite predovšetkým nos, uši, pery, priehlavky nôh, znamienka a jazvy. Práve na týchto citlivých miestach dochádza k ­spáleniu pokožky najrýchlejšie.
 • Pri dlhšom pobyte na slnku, po kúpaní ci sprchovaní je žiaduce sa opaľovacím prípravkom opätovne natrieť.
 • Je potrebné sledovať si dĺžku pobytu na priamom slnku, aj keď ste použili opaľovací prípravok. Pri nadmernom slnení hrozí totiž nebezpečenstvo slnečného úpalu. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, horúčkou, celkovou slabosťou, závratom, zmätenosťou ci vracaním.
 • Počas leta môžete preventívne užívať aj takzvané antioxidanty (zinok, biotín, vitamín C), teda látky, ktoré pomáhajú pri ochrane kože.

„Počas letných mesiacov zvoľte správnu starostlivosť o celé telo. Hustejší krém na tvár nahraďte počas tohto obdobia za ten s ľahšou textúrou. Mejkap u žien by takisto nemal byť celoročne jednotvárny, cez leto vyberajte z tých so slnečnou ochranou SPF, ako aj ľahšou textúrou. Slnkom namáhaná pokožka si zaslúži hydratáciu telovým krémom, mliekom či olejom. Po intenzívnom slnení si doprajte prípravky, ktoré obsahujú špeciálne zložky určené na regeneráciu po opaľovaní,“ radí Jana Varsová z lekárne Dr.Max.

starostlivosť o pokožku po slnení

Zdroj: Shutterstock®

4 ZÁSADY OCHRANY PO OPAĽOVANÍ

 • Po skončení opaľovania ošetrite pokožku vhodným prípravkom po opaľovaní. Je dobré mať na pamäti, že spálenie pokožky znamená veľké riziko a podľa názoru mnohých odborníkov značne zvyšuje riziko zhubného kožného nádoru – melanómu.
 • Pokiaľ dôjde k spáleniu pokožky (koža je červená, bolestivá, môže byť prítomný mierny opuch), schlaďte postihnuté miesto najlepšie vodou (studená jemná sprcha, krátky kúpeľ alebo priloženie studeného obkladu).
 • Na upokojenie kože naneste na postihnuté miesta prípravky napríklad s obsahom panthenolu alebo aloe vera.
 • Zvlášť počas tohto obdobia dbajte na dostatočný príjem tekutín, pri spálení kože je dehydratácia veľmi častá.

Odporúčame: Top liečivé rastliny pre domácu lekárničku. Týchto 11 nutne musíte mať!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní