Aké sú účinky píniových orechov? Už zopár kúskov dokáže divy!

Aké sú účinky píniových orechov? Už zopár kúskov dokáže divy!

Píniové orechy sa získavajú zo stromu zvaného borovica píniová. Reč je o semenách týchto až 30 metrov vysokých stromov, ktoré sú charakteristické svojím netradičným vzhľadom. Ich koruna sa totiž nachádza až na konci holého a často krivého kmeňa a má tvar roztvoreného dáždnika. Rozšírené sú v Stredomorí, Južnej Amerike aj Afrike. Píniové orechy pritom majú vysokú nutričnú hodnotu a naše zdravie pozitívne ovplyvňujú vo viacerých smeroch. Párkrát týždenne si pritom stačí dopriať desať väčších či pätnásť menších kúskov. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú účinky píniových orechov, a prečo sa nimi oplatí ozvláštniť jedálniček!

Sú skvelým zdrojom mangánu

Píniové oriešky radíme medzi potraviny, ktoré sú plné živín, vitamínov aj minerálov. Tieto orechy konkrétne vynikajú v obsahu mangánu. Stogramová porcia obsahuje niekoľkonásobne vyššie dávky tohto dôležitého minerálu, ako je jeho odporúčaná denná dávka. Mangán je dôležitý z hľadiska metabolizmu a prispieva tiež k ochrane pred zubným kazom. Okrem toho predstavujú píniové orechy zdroj zinku, železa, vitamínov skupiny B aj vitamínu C, E či K.

Odporúčame: Toto sú účinky kofeínu! Pôsobí na naše telo pozitívne alebo škodlivo?

zdravé tuky

Zdroj: Shutterstock®

Obsahujú množstvo mastných kyselín

Semená borovice píniovej v sebe ukrývajú aj všetky základné živiny. Sú rastlinným zdrojom dôležitých bielkovín aj sacharidov, vrátane cennej vlákniny. Tá je nevyhnutná pre správnu činnosť čriev. Až z vyše 60 percent sú však tvorené tukmi, pričom ukrývajú najmä mnoho polynenasýtených mastných kyselín. Vynikajú v obsahu omega-6 mastných kyselín. Zdravé tuky majú význam pre náš nervový systém aj metabolizmus.

Dodávajú telu energiu

Menšia hrsť píniových orechov predstavuje skvelú desiatu či olovrant. Telu totiž dodajú tieto chutné semená veľké množstvo potrebnej energie, avšak priebežne, pričom negatívne nepôsobia na hladinu cukru v krvi. Sú dobrým zdrojom horčíka, vďaka čomu pomáhajú bojovať proti únave aj stresu. Vďaka svojmu zloženiu tiež podporujú správnu funkciu imunitného systému.

zdravie srdca

Zdroj: Shutterstock®

Podporujú zdravie cievneho aj nervového systému

Pravidelnou konzumáciou píniových orechov tiež spravíte niečo pre svoje cievy a srdce, a to vďaka obsahu zdravých tukov či mnohých vitamínov. Prispievajú k normalizovaniu hladiny cholesterolu v krvi a blahodarne vplývajú na stav artérií. Ich pravidelnou konzumáciou je tak možné prispieť k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení. Píniové orechy tiež podporujú zdravie mozgu. Bojujú proti depresiám či úzkosti.

Prispievajú k zdraviu pokožky aj vlasov

Nakoniec majú píniové oriešky pozitívny vplyv aj na kvalitu a zdravie pokožky či vlasov. Radíme ich napríklad medzi zdroje vitamínu E, ktorý má význam pre pokožku tela. Ide o silný antioxidant, ktorý chráni bunky tela pred predčasným starnutím. Blahodarný vplyv na kožu má aj olej z píniových orieškov, ktorý je hydratačný a zmierňuje príznaky mnohých kožných ochorení. Tieto oriešky rovnako vyživia vlasy zvnútra a spomínaný olej sa o ne postará zvonka. Vlasom dodáva lesk, chráni ich pred poškodením a môže zmierniť ich nadmerné vypadávanie.

Odporúčame: Ako si pripraviť hummus? Túto zdravú pochúťku máte hotovú raz-dva!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní