Chôdza na severský štýl: Pre koho je vhodná a ako ju praktizovať?

Chôdza na severský štýl: Pre koho je vhodná a ako ju praktizovať?

Či už vás trápia problémy s kĺbmi alebo len potrebujete nakopnúť kondičku, vyskúšajte Nordic walking. Tento šport je vhodný pre všetky vekové kategórie a výborne trénuje celé telo.

Chôdzu s palicami poznali turisti a lyžiari už desaťročia, ale Nordic walking bol prvýkrát oficiálne zdokumentovaný až v roku 1979. Spravil tak fínsky tréner Mauri Repo vo svojej knihe Hiihdon lajiosa. Nordic walking predstavil ako efektívny letný tréning pre lyžiarov a bežkárov. Rýchlo sa však rozšíril medzi širokú verejnosť.

Nordic walking sa od obyčajnej chôdze líši používaním palíc. Využívate ich však inak ako pri turistike - namiesto zapierania sa o ne ich používate na ľahké odrážanie sa. Tento spôsob pohybu určite poznajú tí z vás, ktorí už niekedy vyskúšali bežkovanie.

Zaujme ťa: Je toto najzdravšia náhrada mäsa? Vegetariáni a vegáni, zbystrite!

Nordic walking palice

Zdroj: pixabay.com

Aj samotné palice majú svoje špecifiká. Okolo rukoväte majú remienok, ktorý vám drží zápästie. Vďaka tomu nemusíte celý čas palice silno zvierať, čím sa vyhnete kŕčom alebo pľuzgierom. Navyše umožňujú správnu techniku Nordic walkingu, pri ktorej nedržíte palicu celý čas pevne v ruke, ale pri pohybe rukou dopredu uvoľníte prsty a palica drží len na remienku. Tým umožníte ruke prirodzenejší pohyb a menej zaťažujete zápästie.

Tento šport si svojich veľkých priaznivcov našiel aj na Slovensku. V roku 2013 vznikla Slovenská asociácia Nordic walking, ktorá sa venuje podpore a rozvoju Nordic walking na Slovensku. Od toho istého roku organizuje aj Majstrovská Slovenska v Nordic walkingu.

FlexiMed

Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals

Nie je to len ďalší prázdny trend

Napriek tomu, že Nordic walking je relatívne mladý šport, nie je to len krátkodobý trend, ktorý za chvíľu vyprchá, lebo neprináša žiadne skutočné benefity. Práve naopak, tých výhod prináša hneď niekoľko.

Tým, že pri Nordic walkingu aktívne zapájate aj hornú časť tela, využívate aj viac svalov. Konkrétne viac ako 600. Vďaka tomu spaľujete až o 46 % viac energie ako pri obyčajnej chôdzi. To z Nordic walkingu robí výborný šport, ak chcete dostať do formy celé vaše telo alebo len zhodiť nadbytočné kilá.

Používanie palíc navyše znižuje záťaž na dolné končatiny až o 30 %. Vďaka tomu je Nordic walking vhodný pre ľudí, ktorí boli dlhodobo neaktívni a nechcú agresívne zaťažovať nohy. Takisto je výborným športom aj pre tých, ktorých trápia problémy s kĺbmi, dokonca vo vhodných dávkach môže Nordic walking prispievať ku zdraviu kĺbov.

Kĺbom môžu prospievať aj vhodné výživové doplnky. Vyskúšajte výživový doplnok FlexiMed od NaturaMed Pharmaceuticals. Obsahuje viaceré látky vrátane kolegénu typu II, glukozamínu a vitamínu C, ktoré pomáhajú udržiavať kĺby zdravé a vždy pripravené na šport.

Mesačné balenie FlexiMed teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte aj aktuálnej akcii získate na bezplatnej linke 0800 444 204 alebo na webovej stránke www.flexi-med.sk.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní