Najlepšie bylinky na vlasy: Ktoré pomôžu pri ich padaní či zlej kvalite?

Najlepšie bylinky na vlasy: Ktoré pomôžu pri ich padaní či zlej kvalite?

S vlasmi je to podobné ako s pleťou. Každý túži po dokonalosti, no realita je často úplne inde. Tak ako mnohé ženy trápia najrozličnejšie problémy s pleťou, rovnako veľké množstvo z nich bojuje aj s rôznymi problémami s vlasmi. Ktorá žena by nechcela dostať do vienka husté a rýchlo rastúce vlasy, ktoré sú pevné, žiarivo lesklé a mastia sa len raz za čas? A aká je realita? Jedna bojuje s lámavými vlasmi, druhá s ich nadmerným vypadávaním a ďalšia s mastnými alebo naopak vysušenými vlasmi. Správna starostlivosť o vlasy je pritom veľmi dôležitá. Vlasy treba vyživiť zvnútra, no rovnako je potrebné používať vhodne zvolené kozmetické produkty. Okrem toho však môžu pomôcť i bylinky. Mnohé totiž majú silu odstrániť najrozličnejšie neduhy, ktoré s vlasmi súvisia. Ktoré byliny zastavia vypadávanie, ktoré podporia rast a ktoré eliminujú nadmerné mastenie?

Aloe vera

Dužina z listov Aloe vera našla uplatnenie okrem iného aj v kozmetike a vďaka svojmu zloženiu a jedinečným vlastnostiam je pridávaná do rôznych kozmetických produktov, či už na pleť alebo vlasy. Pestovať si doma vlastné Aloe vera skutočne nie je na škodu. Napríklad si z dužiny listov môžete pravidelne pripraviť masku na vlasy. Gél aplikujte na celé vlasy po umytí, nechajte pôsobiť asi 10 minút a potom poriadne opláchnite. A aké vlasové problémy rieši liečivé Aloe? Pomôže pri nadmernom padaní či mastení vlasov, tiež ich zlej kvalite. Podporí regeneráciu vlasov, dodá im silu aj lesk.

Odporúčame: Ktoré bylinky pestovať v kuchyni? Nezmeškajte ideálny čas na sadenie!

pŕhľava dvojdomá

Zdroj: Shutterstock®

Pŕhľava dvojdomá

Ďalšou skvelou bylinou na vlasy je aj pŕhľava dvojdomá, o ktorej účinkoch vedeli už naše staré mamy. Predstavuje pritom i prírodné riešenie na viaceré vlasové problémy. Odvar z listov pŕhľavy je ideálny na oplachovanie vlasov a vlasovej pokožky po ich umytí. Takýmto ošetrením je možné zabojovať proti otravným lupinám. Žihľava, ako sa jej ľudovo hovorí, má tiež pozitívny vplyv na vlasy pri ich nadmernom vypadávaní. Okrem toho dokáže prekrviť pokožku a podporiť rast vlasov. 

Praslička roľná

S akými problémami s vlasmi si poradí známa praslička roľná? I táto bylinka je veľmi nápomocná pri viacerých ťažkostiach. Podobne ako predchádzajúca žihľava osoží pri problémoch s nadmernou stratou vlasov. Vďaka svojmu zloženiu, ktoré zahŕňa aj flavonoidy či minerálne látky, výrazne posilňuje vlasy a preventívne pôsobí proti ich lámavosti. Silný prasličkový výluh pri problémoch pravidelne vtierajte do vlasovej pokožky, prípadne je možné odvarom rovnako oplachovať vlasy po umytí. Skúste prasličku zmiešať so známym rebríčkom a podporíte tak i rast vlasov.

lopúch väčší

Zdroj: Shutterstock®

Lopúch väčší

Pri starostlivosti o vlasy určite mnohé z vás nedajú po odskúšaní dopustiť ani na lopúch väčší, ktorý výrazne pomáha vlasom a vlasovej pokožke. Najvhodnejšie je pripraviť si odvar z koreňa. Na liter vody postačia dve až tri polievkové lyžice drogy zo sušeného koreňa lopúcha. Lúhujte asi 20 minút a po scedení použite na prepláchnutie umytých vlasov. Zabránite tak rýchlemu masteniu a tvorbe lupín. Lopúch tiež podporuje zdravý rast vlasov, no vhodný je aj na ošetrenie veľmi slabých či vysušených vlasov. Lopúchový odvar je tiež určený na prečistenie problematickej pleti.

Petržlen záhradný

Vlasom pomôže aj petržlen záhradný, teda konkrétne jeho zelená vňať, ktorá je zdrojom antioxidantov a mnohých minerálnych látok a stopových prvkov. I z tejto vňate sa pripravuje silný odvar, ktorým sa preplachujú vlasy umyté šampónom. Túto kúru je vhodné vyskúšať vtedy, keď sú vaše vlasy bez lesku a života. Odvar z petržlenovej vňate podporí kvalitu a rast vlasov, zlepší ich pružnosť a dodá im lesk. Takéto ošetrenie je ideálne počas zimného obdobia. Vtedy sú totiž vlasy oslabované mrazom, ktorý ich vysúša. 

šalvia lekárska

Zdroj: Shutterstock®

Šalvia lekárska

Zabudnúť nemôžeme ani na šalviu lekársku, ktorá je známa rôznorodými liečivými vlastnosťami. V jej listoch sa ukrývajú mnohé minerály aj vitamíny, ktoré sú potrebné pre dobrú kvalitu vlasov a ich prirodzený rast. Šalvia navyše pôsobí antibakteriálne a antisepticky. Zo šalviových listov sa rovnako pripravuje odvar. Mierni podráždenie vlasovej pokožky, taktiež pokožku prečisťuje a bráni tvorbe lupín. Okrem toho uľahčuje rozčesávanie vlasov a pôsobí ako prírodný kondicionér. Šalvia pomôže suchým vlasom bez lesku či veľmi jemným vlasom, ktoré sa motajú. 

Podbeľ liečivý

Byliniek, ktoré podporujú zdravie a krásu vlasov a odstraňujú viacero vlasových problémov je skutočne mnoho a my spomenieme ešte jednu. Je ňou podbeľ liečivý, ktorý pomôže zlepšiť kvalitu vlasov a navrátiť im stratený lesk. Rovnako podporí ich zdravý rast. Má protizápalové účinky. Výluh z listov podbeľa môžete pravidelne vtierať priamo do vlasovej pokožky. Táto bylinka sa tiež dobre kombinuje s ďalšími nápomocnými bylinami, napríklad so spomínanou pŕhľavou či lopúchom. 

Odporúčame: Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní