Nielen vianočná dekorácia, ale aj liek – aké účinky má imelo biele?

Nielen vianočná dekorácia, ale aj liek – aké účinky má imelo biele?

Imelu by sme mohli dať mnoho prívlastkov. Jedni ho poznajú ako tradičnú vianočnú dekoráciu, ktorá v domácnosti počas sviatkov nesmie chýbať. Podľa tradícií prináša pokoj, šťastie a hlavne lásku. Druhí si zase pri jeho názve spomenú na parazitické listnaté gule, ktoré je na rôznych stromoch možné dobre vidieť hlavne počas zimy, keď sú stromy opadané. Vedeli ste však o tom, že imelo je i prastarým prírodným liekom, ktorý sa používal pri liečbe mnohých neduhov? V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké má imelo biele účinky a ako ho využiť pre svoje zdravie.

Poznáte imelo biele?

Imelo biele, latinsky Viscum Album, je vždyzelená poloparazitická rastlina, respektíve ker z čeľade santalovité. Typické je svojím cudzopasným spôsobom života. Rastie v guľových trsoch s priemerom až do 50 či 60 centimetrov, pričom sa prostredníctvom prísavných koreňov prichytáva do kôry stromov, respektíve vrastá do drevného pletiva. Hostiteľskými rastlinami sú rôzne listnaté dreviny a z ihličnanov zvyčajne jedle či borovice. Ide o poloparazita, ktorý sa na stromoch síce priživuje, no viac-menej ich nepoškodzuje. Imelo je značne rozšírené najmä v Európe a Ázii.

Vyskytuje sa od nížin po podhorské oblasti. Táto rastlina je charakteristická svojimi vždyzelenými kožovitými listami, ktoré sú zelenej až zelenožltej farby a vajcovitého tvaru. Z pazúch konárikov vyrastajú drobné žltozelené kvety. Pre imelo sú typické ešte jeho biele bobuľovité plody s lepkavou dužinou. Význam tejto rastlinky možno hľadať ďaleko v minulosti. Už keltské kmene považovali imelo za rastlinu, ktorá ich dokáže ochrániť pre démonmi. Neskôr sa stalo symbolom šťastia a vianočných sviatkov. Taktiež si našlo uplatnenie v ľudovej medicíne.

Odporúčame: Spoznajte najzdravšie antioxidanty: Kde a prečo vyhľadávať antokyány?

účinky imela bieleho

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jeho účinky?

Na liečebné účely sa z imela bieleho zberá jeho vňať. Obsahuje alkaloidy, flavonoidy, cholín, organické kyseliny, histamín a ďalšie látky. V ľudovom liečiteľstve je pritom imelo známe ako bylinka podporujúca srdcovo-cievny systém človeka. Pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a rovnako napomáha stabilizovať krvný tlak. Je nápomocná pri rozličných ťažkostiach s kardiovaskulárnym systémom, akými sú napríklad ateroskleróza či srdcové neurózy. Má výrazné protisklerotické účinky. Posilňuje srdce a eliminuje pocity návalov krvi do hlavy, napríklad v období menopauzy.

Táto bylinka tiež pozitívne ovplyvňuje nervový systém človeka. Môže byť osožná pri problémoch so zlým spánkom, pri pocitoch nepokoja či záchvatoch strachu a úzkostných stavoch. Okrem toho vplýva na metabolizmus a podporuje vylučovanie žlče aj činnosť pankreasu. Využíva sa tiež pri ťažkostiach so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy. V pozitívnom smere ovplyvňuje i vylučovanie hormónov v ľudskom tele. 

použitie imela

Zdroj: Shutterstock®

Ako imelo využiť pre zdravie?

Ak chcete vyskúšať liečivé účinky imela bieleho, môžete sa po sušenej droge poobzerať v lekárni, na internete alebo v predajniach so zdravými potravinami. Z listov imela sa však nepripravuje klasický zápar, respektíve čaj, ale len macerát, čiže akýsi výluh v studenej, maximálne vlažnej vode. Varom sa totiž účinné látky rastliny rozkladajú. Odporúča sa preto zaliať malú lyžičku sušeného imela asi 2 dcl vlažnej vody a nechajte lúhovať počas noci, respektíve dňa. Potom nápoj sceďte a trochu zohrejte. Zvyčajne sa pijú dve šálky imelového macerátu denne.

Môžete ho vyskúšať pri problémoch s tlakom či pankreasom. Okrem toho je dostupná aj tinktúra z imela, ktorá má taktiež liečivé účinky, o ktorých sme hovorili už vyššie. Užíva sa po kvapkách, pričom vždy dodržujte dávkovanie, ktoré je uvedené na etikete alebo v príbalovom letáčiku produktu. Pri používaní imela je však vo všeobecnosti potrebné dodržiavať odporúčané množstvá, v opačnom prípade môže rastlinka skôr uškodiť. Treba si dávať na ňu pozor, napríklad jej bobule sú jedovaté. O jej použití sa tiež môžete poradiť s lekárom.

Odporúčame: Čo jesť po cvičení? Tieto potraviny sú dobrou voľbou!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 28.12.19 06:42

SK
karma
113.00

pred rastlinou imelo, mám rešpekt....

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní