Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

Nie je označovaná ako špecifická diagnóza, no je reálnym zdravotným a tiež aj veľmi nepríjemným problémom. Otrava slnkom sa síce nápadne podobá na celkom obyčajné spálenie od slnka, no predsa sa prejavuje trocha inak a je o čosi vážnejšia. Ako sa naučíte otravu slnkom rozoznať od spálenia a ako ju liečiť? 

Prezradí ju čas

Bolesť, začervenanie a prípadné pľuzgiere, to sú príznaky, ktoré majú otrava slnkom a obyčajné spálenie slnkom spoločné. Zatiaľ čo spálenie a s ním spojený úpal sa väčšinou dostavia už niekoľko hodín od nadmerného vystavenia slnku, otrava slnkom si dáva načas. Keď sa vyššie spomínané symptómy spojené s nevoľnosťami, zvracaním či horúčkou dostavia o deň a viac neskôr, je to prvý signál, že len o spálenie pokožky nepôjde a signál toho, že úraduje otrava.

Inšpiruj sa: TOP esenciálne oleje na akné a problematickú pleť: Ako nám môžu pomôcť?

dôležitosť SPF

Zdroj: Shutterstock®

Ešte bolestivejšie spálenie

Ak by sme mali otravu slnkom opísať niekoľkými slovami, tak mohli by sme povedať, že ide o viac bolestivejšie spálenie ako je to obyčajné a v prípade vzniku extrémnych pľuzgierov je potrebné navštíviť lekára. Väčšinu spálení aj otráv slnkom však zvládnete ošetriť aj doma. A aká je prvá pomoc pri spálení? Najdôležitejšie je „otrávenú” pokožku už viac nevystavovať slnku, ale schladiť ju pomocou studených obkladov, prípadne studenej sprchy. Na spálenú pokožku sú ďalej veľmi dobré gély s obsahom aloe vera a niektorí nedajú dopustiť ani na prikladanie studeného mlieka na rany.

aké minimálne SPF používať

Zdroj: Shutterstock®

Nezabúdajte na vodu

Spálená pokožka či otrava slnkom môžu na organizmus pôsobiť dehydratačne, aj preto je veľmi dôležité do tela doplniť tekutiny. Po dlhom pobyte na slnku preto pite veľa vody. A ako to už býva, najlepším liekom je prevencia, aj preto by ste mali dodržiavať zásady správneho opaľovania sa. Keďže otrava slnkom je len veľmi nepríjemné spálenie pokožky, osvojte si všetky tipy a rady na to, ako sa nespáliť. Na slnku noste pokrievku hlavy, ktorá vám zakryje tvár, kde máme najjemnejšiu pokožku náchylnú na spálenie. Aplikujte si opaľovacie prípravky s SPF 30, čo je minimálna odporúčaná ochrana. Na telo by ste si pritom mali aplikovať približne za väčší štamperlík krému, na tvár a krk minimálne za malú lyžičku. Krém si znova aplikujte každé dve hodiny. Medzi desiatou hodinou doobeda a štvrtou hodinou poobede, kedy je slnko najsilnejšie, sa snažte zdržiavať skôr v tieni.

Zaujme ťa: TOP 7 dôvodov, prečo jesť lieskové orechy: Dajte im šancu už dnes!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní