Pľúcny ventilátor vám môže zachrániť život: Ako vlastne funguje?

Pľúcny ventilátor vám môže zachrániť život: Ako vlastne funguje?

Pandémia koronavírusu si už vyžiadala viac než 330 000 životov. Najohrozenejší sú starší ľudia a osoby s chronickými ochoreniami srdca a pľúc. Vírus totiž môže viesť až k zlyhaniu týchto dôležitých orgánov. Zachrániť vás však môže umelá pľúcna ventilácia.

Koronavírus u každého prebieha inak

Najčastejšími príznakmi pri ochorení COVID-19 sú vysoké teploty, suchý kašeľ a strata chuti. Vo vážnejších prípadoch vírus môže spôsobiť zápal pľúc s ťažkým priebehom. Vtedy dýchacia maska nemusí stačiť a je nutné nasadenie pľúcnej ventilácie. Tá v súčasnosti patrí medzi najdôležitejšie zdravotnícke potreby. Napriek tomu je mnoho krajín, ktoré hlásia ich nedostatok.

Pľúcny ventilátor vám môže zachrániť život

Pacienta v kritickom štádiu ochorenia s dýchacími ťažkosťami je nutné okamžite previesť do nemocnice, kde bude napojený na pľúcny ventilátor. V mnohých prípadoch ho ešte pred napojením na ventiláciu uspia a zavedú mu trubičku do priedušnice. Pľúcny ventilátor vytvorí pretlak, ktorý umožní prísun vzduchu do dýchacích ciest. Prístroj pacienta nelieči, ale udržiava ho pri živote, zatiaľ čo imunitný systém bojuje s vírusom. Bez pomoci ventilácie by okysličovanie krvi nebolo možné.

Pozri aj: Poznáte éterický olej pačuli? Takto pôsobí na kožu či nervový systém!

umelá pľúcna ventilácia

Zdroj: Bigstock.com

Komplexný systém imituje dýchanie

Pľúcny ventilátor pacientovi dodáva vzduch v cykloch. Ich počet za minútu je však najprv potrebné nastaviť. V ideálnom prípade by mal zodpovedať normálnej frekvencii dýchania. Dôležitou súčasťou prístroja je ventil, ktorý pri každom vdychu pacienta prepúšťa zmes plynov do jeho dýchacích ciest. Pri vydychovaní to funguje opačne.

Moderné ventilačné zariadenie pre moderné riešenie

Najnovšie pľúcne ventilátory disponujú výberom viacerých režimov. Zvoliť si môžete dokonca aj taký, ktorý sa automaticky prispôsobí dychovej aktivite pacienta. Pri iných si však dajte pozor na to, aby ste pľúca nepresilili a zohľadnite vždy potreby danej osoby. Nevhodný režim môže pľúca traumatizovať.

ochranné rúško

Zdroj: Pixabay.com

Napojený na pľúcnej ventilácii

Počas umelej ventilácie sa pľúca pacienta nafukujú a ten sa tomu usiluje brániť. Preto je pri väčšine prípadov potrebné utlemenie vedomia. Pacient by mal byť tiež neustále sledovaný. Nesmierne užitočným je pritom systém EKG. Zabudnúť by sa však ani nemalo na bezpečnosť lekárov, ktorí by mali mať zdravotnícke potreby vrátane ochranných masiek a rukavíc.

Neprehliadni: Ktoré jedlá znova neohrievať? Týmto opätovné prihrievanie neprospeje!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní