Prečo zaradiť do jedálnička semená slzovky? Toto sú ich účinky!

Prečo zaradiť do jedálnička semená slzovky? Toto sú ich účinky!

    • Zdieľaj:
  • 1

Slzovka predstavuje ázijský druh trávy, ktorej semená sa konzumujú ako obilnina. Ide o prastarú rastlinu a jej účinky na ľudský organizmus sú známe už od nepamäti. Jej vlastnosti sú cenené i v rámci tradičnej čínskej medicíny. Semená slzovky sú plné dôležitých živín, vitamínov aj minerálov. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, o akej rastline je reč, aké sú jej účinky i spôsoby využitia.

Poznáte slzovku?

Slzovka obyčajná, latinsky Coix lacryma-jobi, je jednoročná obilnina z čeľade lipnicovité. Známa je tiež ako Jóbove slzy. Jej domovinou je juhovýchod Ázie. V súčasnosti sa pestuje v mnohých oblastiach tropického a subtropického pásma. Slzovka nie je náročná na pestovateľské podmienky. Obľubuje ľahšie piesočnaté pôdy, slnečné stanovištia a miernu, no pravidelnú zálievku. Vyrastie však na rôznych pôdach a znesie i nadmernú vlahu.

Dorastá zvyčajne do výšky 1,5 ž 2 metre, výnimočne býva ešte vyššia. Vzhľadom sa podobá bambusu, a to hlavne svojimi dlhými byľami s výraznými kolienkami. Okrem toho je slzovka charakteristická veľmi dlhými lesklými listami tmavozelenej farby s mierne zvlnenými okrajmi. Pestuje sa pre svoje semená rastúce v tvrdšej šupke. V mnohých, najmä ázijských kultúrach, sú tradičnou súčasťou stravy. Pripravuje sa z nich múka, niekde slúžia dokonca ako náhrada kukurice či prosa.

Odporúčame: Prečo jesť kučeravý kel? Tu je 7 dôvodov, prečo mu dať áno!

účinky slzovky

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú jej účinky?

Semená slzovky obyčajnej predstavujú skutočne výživnú potravinu. Charakteristické sú vysokým podielom dôležitých bielkovín, no rovnako obsahujú určité množstvo sacharidov a tuku. Okrem toho sú pre telo zdrojom mnohých vitamínov a minerálnych látok. Doplnia vám vitamíny skupiny B, železo či vápnik. Ich konzumáciou je v prvom rade možné podporiť správnu funkciu tráviaceho systému. Slzovka upravuje vylučovanie, vplýva na činnosť sleziny a výrazne detoxikuje organizmus.

Prečisťuje tiež a zlepšuje funkciu pečene. V rámci tradičnej čínskej medicíny sa slzovka využíva ako prostriedok pri liečbe črevných parazitov aj na uvoľnenie hlienov z dýchacích ciest a celého organizmu. Pozitívne vplýva na zdravie kĺbov, šliach aj svalstva, močového mechúra či pokožky. Taktiež celkovo podporuje imunitu človeka. Slzovka predstavuje prirodzene bezlepkovú obilninu. Nakoniec prispieva aj k úprave hladiny cukru v krvi či cholesterolu.

použitie slzovky

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju konzumovať?

Semená slzovky je možné zohnať na internete aj v predajniach so zdravými potravinami. Pripraviť ich môžete podľa postupu na obale produktu. Vo všeobecnosti je však vhodné slzovku pred samotným varením namočiť do vody na pár hodín. Semená sú uvarené zvyčajne asi za 30 minút. Uvarené ich môžete použiť ako prílohu namiesto ryže či zemiakov. Taktiež je ich vhodné priamo kombinovať s rôznymi druhmi ryže. Slzovka so hodí aj do polievok či na prípravu nátierok. Je skvelá k zelenine, no pripravuje sa aj na sladko.

Ak hľadáte bezlepkovú múku, môžete sa poobzerať po múke zo slzovky. Okrem toho sa zo semien rastliny pripravuje aj liečivý odvar, ktorý je súčasťou tradičnej ľudovej medicíny. Asi 50 gramov semien povarte v litri vody. Odvar sceďte a počas ťažkostí pite chladný. Dochutiť ho môžete citrónovou šťavou i medom. Nakoniec ešte musíme dodať, že semená slzovky sa neodporúčajú tehotným ženám.

Pozri aj: Karfiolová ryža ako zdravá a diétna príloha?! Ako ju pripraviť?


    • Zdieľaj:
  • 1
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 27.12.19 11:30

SK
karma
113.00

Slzovku poznám a raz do roka si dávam kúru so slzovkou, musím však povedať, že vždy na začiatku sa mi na pokožke prejaví herpes, lebo ja naň trpím...asi preto, že sa zlé veci dostanú a vyrútia von cez pokožku, potom je však už dobre a mám pocit, že naozaj pomáha...my sme s dcérkou hľadali niečo na zahlienenie a myslím, že aj našli...pridávam ju do kaší, do ryže, do polievok...

  • 4
Odpovedať

Čo čítajú ostatní