TOP 7 dôvodov, prečo jesť špargľu: Toto ste o nej ani netušili!

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špargľu: Toto ste o nej ani netušili!

Špargľa sa pomaly, ale isto začína objavovať na predajných pultoch v mnohých väčších aj menších obchodoch s potravinami. V nasledujúcich týždeň sa jej sezóna rozbehne. Tá nebýva extra dlhá, preto to treba využiť a túto zeleninu si servírovať na tanier čo najčastejšie. Známe sú mnohé chuťovky zo špargle, napríklad zapekaná špargľa so slaninkou. Tomu naozaj nik neodolá. Táto zelenina je navyše veľmi zdravá a nášmu telu má čo ponúknuť. Obsahuje množstvo živín a priaznivo vplýva nielen na tráviaci, ale aj cievny systém. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, aké sú účinky špargle. Tu je minimálne 7 dôvodov, prečo sa do nej schuti zahryznúť. 

1. Obsahuje mnohé dôležité živiny

V prvom rade sa oplatí špargľu často konzumovať najmä kvôli tomu, že je dobrým zdrojom mnohých živín a telu prospešných látok. Obsahuje menšie množstvo bielkovín, taktiež zložených sacharidov. Je bohatá takmer na všetky vitamíny skupiny B, telu doplní aj vitamíny C, E alebo K. Okrem toho je zdrojom vápnika, zinku, horčíka a ďalších nenahraditeľných minerálov a stopových prvkov. Ukrýva sa v nej mnoho látok s antioxidačnými účinkami, ktoré napomáhajú bunky tela chrániť pred poškodením zo strany voľných radikálov.

Odporúčame: Recept: Kaša z domácej granoly - zdravé raňajky ideálne pre každého

trávenie

Zdroj: Shutterstock®

2. Je skvelá na podporu trávenia aj pre štíhlu líniu

Špargľa je zdrojom vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre správnu funkciu čriev. Konzumáciou tejto zeleniny prispejete k lepšiemu zdraviu tráviaceho systému. Môže vám pomôcť zbaviť sa nafukovania či nepravidelného vyprázdňovania. Špargľa je skvelou súčasťou každého zdravého jedálnička, a to aj vtedy, keď sa snažíte zhodiť prebytočné kilogramy. Je ľahko stráviteľná, jej stogramová porcia obsahuje len niečo cez 20 kalórií a z veľkej časti ju tvorí len voda. Špargľa navyše podporuje detoxikáciu aj odkyslenie organizmu

3. Pomôže pri problémoch s tlakom

Špargľa má pozitívny vplyv nielen na tráviaci systém človeka, ale aj srdcovo-cievny. Je totiž vhodnou súčasťou stravy pri problémoch s vysokým krvným tlakom. I vďaka obsahu draslíka napomáha udržiavať hladinu tlaku v norme. Vysoký tlak je pritom rizikovým faktorom mnohých vážnych ochorení, preto ho neradno podceňovať. V rámci boja proti tomuto zdravotnému problému je vhodné do jedálnička zaradiť aj ovsené vločky, avokádo či špenát. Vhodné je sa naopak vyhýbať nadmernej konzumácii soli, kávy aj alkoholu. 

cholesterol

Zdroj: Shutterstock®

4. Poradí si aj s vysokým cholesterolom

Špargľu sa pravidelne oplatí konzumovať nielen pri vysokom krvnom tlaku, ale aj vysokej hladine škodlivého cholesterolu. Radíme ju totiž medzi dobré zdroje vlákniny. Potraviny bohaté na vlákninu nám okrem iného pomáhajú práve aj znižovať hladinu cholesterolu a zároveň udržiavať naše cievy zdravé. Kedže špargľa napomáha znižovať cholesterol a upraviť krvný tlak, výborne prispieva k prevencii mnohých vážnych kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú v súčasnej dobe veľmi častou príčinou úmrtí. 

5. Posilňuje nervy

Špargľa je bohatá na vitamín B9, ktorý je známejší ako kyselina listová. Táto látka je pritom okrem iného nevyhnutná aj pre náš nervový systém, jeho funkcie a aktivitu. Kyselina listová napomáha pri tvorbe sérotonínu. Ten pôsobí ako nerotransmiter, ktorý má význam pri prenose nervových signálov. Na dostatok tohto vitamínu B by si mali dávať pozor aj nastávajúce mamičky a hlavne i ženy, ktoré ešte len plánujú otehotnieť. Kyselina listová je totiž nevyhnutná pre správny vývoj plodu. 

konzumácia špargle

Zdroj: Shutterstock®

6. Má protizápalové účinky

Špargľa má vďaka svojmu zloženiu i výrazné protizápalové účinky. Preto sa ju oplatí zaradiť do jedálnička pri zdravotných problémoch spôsobených artritídou a reumatických ťažkostiach. Zápalové ochorenia kĺbov neraz sprevádzajú bolesti kĺbov, opuchy a tiež môže byť obmedzený pohyb kĺbu. Pri takýchto ochoreniach pritom môže správna strava priniesť úľavu a niekedy aj celkové zlepšenie zdravotného stavu. Do jedálnička je vhodné okrem špargle zaradiť aj tučné ryby, ľanové semienka, konopný olej či ďalšie druhy zeleniny, napríklad i zelenú listovú zeleninu.

7. Pôsobí ako prírodné diuretikum

Nakoniec vám o špargli ešte môžeme prezradiť, že pôsobí ako prírodné diuretikum, čiže má močopudné účinky. Z tela napomáha odvádzať prebytočnú vodu, čím organizmus i prečisťuje. Zároveň tak má priaznivý vplyv na zdravie močových ciest. Oplatí sa ju pravidelne konzumovať, ak vás trápia stále sa opakujúce infekcie močového ústrojenstva. Taktiež môže pomôcť pri nadmernom zadržiavaní vody v organizme. Špargľa navyše pôsobí nielen ako prírodné diuretikum, ale dokonca aj prírodné afrodiziakum.

Odporúčame: Aké sú účinky pečeného cesnaku? Toto urobí s vaším telom do 24 hodín!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní