TOP bylinky na menštruačné kŕče: Pomôžu lepšie ako tabletky!

TOP bylinky na menštruačné kŕče: Pomôžu lepšie ako tabletky!

Niektoré ženy majú to šťastie a obdobie pred a počas menštruácie prežívajú bez nejakých väčších ťažkostí. Objaviť sa môžu len mierne pocity nepohodlia, citlivé prsníky a podobne. Mnohé ženy však to šťastie nemajú a mesiac čo mesiac sa trápia s rozličnými menštruačnými ťažkosťami, vrátane nepríjemných bolestí a silných kŕčov. V takýchto prípadoch sú častým pomocníkom najmä tabletky, ktoré dokážu bolesť úplne alebo aspoň do istej miery eliminovať. Ako však vieme, nadmerné užívanie liekov proti bolesti nemusí byť pre naše zdravie najlepšie. Je však iný spôsob, ako si uľaviť počas menštruácie od ťažkostí? Pomôcť môžu i rozličné bylinky, ktoré vyriešia aj silné menštruačné kŕče.

Rebríček obyčajný

Prvou bylinkou, po ktorej môžete siahnuť pri problematickej menštruácii, je dobre známy rebríček obyčajný. Rebríček s drobnými bielymi kvietkami je skvelou ženskou bylinkou. Zápar z jeho vňate prispieva k pohodliu počas menštruácie. Môže byť nápomocný nielen pri bolestiach a kŕčoch, ale aj problémoch s nepravidelným cyklom.

Odporúčame: Najlepšie byliny na studené nohy a ruky: Ktoré prekrvia vaše telo?

alchemilka

Zdroj: Shutterstock®

Alchemilka

Ďalšou známou ženskou bylinkou je aj alchemilka, z ktorej sa na liečebné účely zberá kvitnúca vňať. Zmierňuje silnú a bolestivú menštruáciu. Dokonca sa používa na posilnenie maternice pred pôrodom. Alchemilkový čaj je vhodné začať piť už pred začiatkom menštruácie. Táto bylinka je navyše osožná aj pri poruchách trávenia.

Ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný je charakteristický malými žltými kvietkami, ktoré sú posiate tmavšími bodkami. Táto bylinka sa využíva pri pocitoch nervozity a úzkosti. Pôsobí upokojujúco a prispieva k duševnej pohode. Ľubovník je však aj skvelou bylinkou pri predmenštruačnom syndróme a rôznych bolestiach. Ak však užívate hormonálnu antikoncepciu, jeho použitie prediskutujte s lekárom.

ďatelina

Zdroj: Shutterstock®

Ďatelina lúčna

Ak nie ste výherkyňou bezproblémovej menštruácie, rozhodne by ste sa mali skamarátiť s ďatelinou lúčnou. Tá je považovaná často len za burinu, ktorá hojne rastie na lúkach aj v okolí obydlí. Opak je však pravdou a v skutočnosti hovoríme o skvelej liečivej bylinke. Ďatelina pomáha pri PMS, eliminuje kŕče a bolesť prsníkov a potláča návaly pri menopauze.

Malinové listy

Aj listy ostružiny malinovej sú veľmi nápomocné pri problematickej menštruácii. Čaj z malinových listov pomáha pri brušných aj menštruačných bolestiach. Pri jeho konzumácii v neskorších fázach tehotenstva pomôže uľahčiť pôrod. Podporuje totiž sťahy maternice. Okrem toho si tento nápoj poradí aj s poruchami vyprázdňovania či zadržiavaním nadbytočnej vody v organizme.

Odporúčame: Ako sa zbaviť lupín? Pomôže ti týchto 5 prírodných bojovníkov!

nátržník

Zdroj: Shutterstock®

Nátržník husí

Nátržník husí možno nie je tak známou bylinkou, no pri bolestivej menštruácii sa s ním oplatí zoznámiť. Táto bylina prispieva k uvoľneniu hladkého svalstva. Osvedčila sa pri menštruačných kŕčoch aj silnom krvácaní. Okrem toho nátržník prispieva k vylučovaniu žalúdočných štiav a celkovo zlepšuje proces trávenia.

Valeriána lekárska

Nakoniec sa oplatí vyskúšať aj valeriánu lekársku, ktorá sa využíva pri nespavosti, nervozite a pocitoch napätia. Má výrazne sedatívne účinky. Pôsobí utlmujúco, eliminuje kŕče aj príznaky menopauzy. Valeriána celkovo prispieva k lepšej nálade, čo padne počas ťažkej a silnej menštruácie určite vhod.

Bude vás zaujímať: TOP účinky harmančekového čaju: S týmito neduhmi dokáže zatočiť!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní