TOP potraviny pre zdravšiu pečeň: Ktoré by sme mali jesť pravidelne?

TOP potraviny pre zdravšiu pečeň: Ktoré by sme mali jesť pravidelne?

Pečeň predstavuje veľmi dôležitý orgán ľudského tela, ktorý si každodenne plní celý rad funkcií. Význam má napríklad z hľadiska filtrácie krvi, metabolizmu živín, imunitnej reakcie, termoregulácie a je tiež zásobárňou dôležitých látok. 

Hoci má pečeň výbornú regeneračnú schopnosť, mnohé faktory jej môžu výrazne škodiť. Ide hlavne o nadmernú a častú konzumáciu alkoholu. Nepriateľmi pečene sú i niektoré lieky, veľké množstvá soli a cukru či sladidiel. Výrazne negatívny vplyv majú na tento orgán aj iracionálne diéty, kvôli ktorým celý organizmus trpí na nedostatok živín.

Aby si pečeň a pečeňové bunky mohli v dostatočnej miere plniť množstvo svojich funkcií, musia byť zdravé a v dobrej forme. K tomu vieme prispieť i zdravou stravou. A ktoré potraviny by nám v jedálničku určite chýbať nemali? Poznáte tieto superpotraviny pre pečeň, ktoré podporia regeneráciu a detox pečene?

Najlepšie super zdravé potraviny vhodné pre podporu pečene:

1. Zelená listová zelenina – TOP zelenina pre zdravú pečeň

Zoznam potravín, ktoré napomáhajú našu pečeň regenerovať, čistiť a udržovať ju v dobrom stave, začíname listovou zeleninou. Tá je plná telu prospešných látok, vrátane chlorofylu, ktorý prispieva k prečisteniu krvi a odstráneniu toxínov, pôsobí tiež antioxidačne a protizápalovo.

Listová zelenina podporuje i proces trávenia a vďaka luteínu a zeaxantínu chráni oči. Ľadový šalát, kel, polníček, rukola, špenát – to všetko sa rozhodne oplatí zaradiť do jedálnička. Konzumujte ich surové i tepelne upravené. 

Odporúčame: TOP zaujímavosti o ľudských pľúcach: Koľko vzduchu dokážeme vdýchnuť?

cesnak

Zdroj: Shutterstock®

2. Cesnak

Cesnak je starým známym prírodným všeliekom, ktorému nemôže nikto uprieť jeho vlastnosti. Pôsobí pritom aj ako podpora zdravej pečene. Má antibiotické účinky a z celého tela napomáha odstraňovať škodliviny. Okrem iného obsahuje i síru, ktorá podporuje pečeň a zlepšuje vylučovanie žlče.

Preto sa mu rozhodne nevyhýbajte. Je tiež veľkým pomocníkom pre zdravie ciev. Neváhajte si pravidelne dopriať chutnú cesnakovú nátierku či príjemne hrejivú polievku. Pridávajte ho všade, kam sa dá.

3. Cvikla

Ktoré ďalšie potraviny pre zdravú pečeň konzumovať? V kategórii zelenina ešte zostávame. Jej rozličné druhy nám napomáhajú udržiavať telo o niečo zdravšie. Zelenina by mala jednoducho tvoriť veľkú časť našej stravy. A ktoré zeleninové druhy okrem iného podporia i zdravie pečene?

V prvom rade môžeme spomenúť cviklu, ktorá vďaka zloženiu zlepšuje jej činnosť. Obsahuje množstvo betakaroténu a cenných flavonoidov. Pre podporu zdravia pečene je tiež vhodné do jedálnička zaradiť napríklad brokolicu, pór či mrkvu.

Odporúčame: Kedy je potrebná pečeňová diéta? Ktoré potraviny vyradiť zo stravy?

avokádo

Zdroj: Shutterstock®

4. Avokádo

I mnohé ovocné druhy je vhodné konzumovať pre zdravšiu pečeň. Spomenúť môžeme avokádo, ktoré napomáha produkovať látku zvanú glutatión. Ide o významný antioxidant, ktorý naše telo pozitívne ovplyvňuje v mnohých smeroch.

Okrem iného tiež prispieva k detoxikácii pečene. Avokádo je navyše zdrojom zdravých tukov, podobne ako sú aj olivový a ďalšie rastlinné oleje, semená či orechy. I tie by mali byť súčasťou našej stravy. Pre zdravie pečene je naopak vhodné vynechať nezdravé tuky, prepálené oleje a podobne.

5. Grapefruit

I citrusy dokážu podporiť našu pečeň a zabezpečiť jej detoxikáciu. Skvelý je napríklad grapefruit. Bohatý je na vitamín C, čo je opäť silný antioxidant, ktorý chráni bunky tela. Ďalej sú užitočné jablká, ktoré sú zdrojom pektínov, čo je i zložka cennej vlákniny.

Napomáhajú tak telu zbavovať sa mnohých škodlivín, čo zníži záťaž na pečeň. V jedálničku by malo mať svoje miesto aj bobuľové ovocie, ktoré je plné antioxidantov, fytochemikálií a mnohých ďalších dôležitých látok, ktoré prospievajú nielen pečeni. Môžu poslúžiť ako účinná ochrana pečene. Dobrou voľbou sú aj čučoriedky.

Odporúčame: Zázračný jazmínový olej: Počuli ste už o jeho účinkoch?

kurkuma

Zdroj: Shutterstock®

6. Kurkuma

Ako sme spomenuli už vyššie, nadmerné solenie škodí okrem iného aj našej pečeni. Na dochutenie jedál je však naopak veľmi vhodné používať rôzne bylinky a koreniny, ktoré dokážu podporiť zdravie nielen pečene. Do jedál je napríklad vhodné pridávať kurkumu.

Tá prečisťuje krv a orgány, pôsobí protizápalovo aj antioxidačne. Podporí regeneráciu pečene. Pri varení je tiež vhodné používať bazalku, oregano, šalviu alebo tymian. Jedlu dodajú skvelú chuť a navyše podporia vaše zdravie.

7. Voda alebo zelený čaj

Áno, aj obyčajná voda dokáže prospievať pečeni. A nielen tej. Je to pre nás najdôležitejšia tekutina a telu by sme ju mali dopriať každý deň v dostatočnom množstve. Má množstvo funkcií, okrem iného aj napomáha vyplavovať toxíny a odpadové látky z organizmu.

Pitný režim tiež môžete doplniť zeleným čajom. Obsahuje katechíny, flavonoidy s veľkou antioxidačnou silou, ktoré majú pozitívny vplyv na funkciu pečene. 

Ďalšie tipy pre zdravú pečeň:

  • Pestrec mariánsky: Má prírodné liečivé účinky na pečeň. Podporuje regeneráciu a ochranu pečeňových buniek. Bylinku možno využívať formou nálevov, kapsúl, tinktúr a podobne.
  • Iné prírodné doplnky: Niektoré prírodné doplnky, ako napríklad bodliak alebo extrakt z artičoky, môžu byť prospešné pre zdravie pečene. Avšak, pred ich užívaním je vždy vhodné poradiť sa s lekárom.
  • Zníženie príjmu tukov: Zdravé tuky sú v primeranej miere nevyhnutné pre telo, no nadbytok nasýtených tukov a transmastných kyslín škodí cievam i pečeni. Následkom môže byť stukovatenie pečene. Voľte viac rastlinné tuky (olivový olej, vlašské orechy, mandle, semienka).
  • Obmedzenie alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu poškodzuje pečeň. Ak pijete alkohol, robte to v miernych množstvách a dodržiavajte odporúčané limity.
  • Vyhýbanie sa toxickým látkam: Snažte sa minimalizovať vystavenie toxickým látkam, ako sú chemikálie vo vašom prostredí a prísady vo vašich čistiacich prostriedkoch a kozmetike.
  • Cvičenie: Fyzická aktivita môže pomôcť pri kontrole váhy, čo je dôležité pre zdravie pečene. Pravidelné cvičenie môže tiež zlepšiť krvný obeh a podporiť detoxikáciu tela.
  • Regulácia hmotnosti: Nadmerná hmotnosť alebo obezita môže zvýšiť riziko vzniku ochorení pečene. Snažte sa udržiavať zdravú hmotnosť pomocou vyváženej stravy a pravidelného cvičenia.
  • Stop fajčeniu: Fajčenie môže negatívne ovplyvniť zdravie pečene a zvyšovať riziko ochorení, ako je cirhóza a rakovina pečene. Ak fajčíte, uvažujte o ukončení tohto zvyku.
  • Pravidelné lekárske vyšetrenia: Navštevujte svojho lekára pravidelne na preventívne vyšetrenia a diskutujte o zdraví pečene. Skríning a včasné zistenie problémov môžu významne zlepšiť ich liečbu a prognózu.

Článok aktualizovaný 16.2.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní