Vegetariánov a vegánov je v súčanosti na svete oveľa viac, ako tomu bolo možno pred pár rokmi. Obe „diéty” sú teda na vzostupe a tešia sa veľkej popularite a neustále rozširujúcej sa komunite ich podporovateľov. Zatiaľ čo vegetariáni sa vyhýbajú mäsu a mäsovým výrobkom, vegáni vo svojom jedálničku nemajú nič, čo je živočíšneho pôvodu. Nejedia teda syry, vajcia či mliečne výrobky a nepijú mlieko živočíšneho pôvodu. Sú vegetariáni zdravší ako vegáni alebo je to úplne naopak? Pozrite sa, čo na to hovorí veda!
Inšpiruj sa: Čo jesť po cvičení? Tieto potraviny sú dobrou voľbou!
Základ je plánovať
Aj vegetariánstvo, aj vegánstvo sú označované za veľmi zdravé štýly stravovania sa, no iba v prípade, ak sú vykonávané správne. Odborníci na výživu apelujú na to, aby si novovzniknutí vegetariáni a vegáni najmä spočiatku pozorne plánovali svoje jedálničky, a to s dôrazom na všetky živiny potrebné pre plnohodnotné fungovanie ľudského organizmu. Mali by preto nutrienty, ktoré do seba nedostanú cez mäso, prípadne iné živočíšne výrobky, doplniť iným spôsobom, z rastlinných zdrojov. Spravidla vegetariánom a vegánom chýba vápnik, vitamín B12 a D či omega 3 mastné kyseliny. Správne praktizované vegetariánstvo aj vegánstvo je však čo sa týka príjmu živín veľmi podobné. Vegetariáni aj vegáni väčšinou prekypujú vitamínmi, minerálmi a zdravou vlákninou a zároveň minimalizujú nezdravé nasýtené tuky.
Bude ťa zaujímať
Vegetariáni verzus vegáni
Ktorá z týchto diét je teda čosi zdravšia? Podľa odborníkov je to zrejme vegánska diéta, ktorej nasledovatelia čelia menšiemu riziku vzniku kardiovaskulárnych ochorení, určitých druhov rakoviny a tiež diabetu typu 2. Vegetariáni mávajú zasa troška väčší príjem vápnika, keďže konzumujú aj mliečne výrobky, čo zasa znamená zdravšie kosti a zuby. V oboch prípadoch však platí, že ak sa hodláte vzdať mäsa alebo dokonca i všetkých živočíšnych produktov, chýbajúce živiny musíte nahradiť z rastlinných zdrojov či prípadne pomocou doplnkov stravy, inak vám môže na pohľad zdravý životný štýl spôsobiť veľké zdravotné ťažkosti.
Pozri aj: Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?
- Anketa
DO KTOREJ SKUPINY PATRÍTE VY?
Odpovedalo 1145 ľudí