Viete, ako poraziť jarnú únavu? Tu je 7 tipov, ako na to!

Viete, ako poraziť jarnú únavu? Tu je 7 tipov, ako na to!

Po zimnom období prepadne jarná únava nejedného z nás. K rozvoju nadmernej únavy a spavosti v jarnom období pritom môže prispieť viacero faktorov. Vplyv má v prvom rade nedostatok slnečných lúčov, čo je v období zimy úplne bežné. Vplyv na naše telo však môže mať aj to, že sa počas zimy menej hýbeme či konzumujeme menej čerstvej stravy. Tento stav pritom môže mať negatívny vplyv na bežný život človeka. Jedinec je oslabený a vyčerpaný, objavuje sa nechuť vôbec niečo robiť, v práci sa ťažšie sústredí a je pre neho problematické udržať pozornosť. S jarnou únavou je preto lepšie bojovať. Čo však robiť v prípade, že sa vám očné viečka neustále zatvárajú a najradšej by ste ráno ani nevyšli z postele? Máme pre vás zopár užitočných rád!

Kvalitne oddychujte

Najlepším pomocníkom v boji proti nadmernej únave je, samozrejme, kvalitný oddych. Nesnažte sa počas dní voľna upratať celý byt, navariť, nakúpiť, vytriediť staré veci a podobne. Áno, domáce práce na nikoho nepočkajú, no nájdite si počas dňa čas aj na poriadny relax. Rovnako to platí aj po návrate z práce. Vyložte si nohy, pustite obľúbenú hudbu alebo si prečítajte kúsok z knihy. Pozor si dávajte aj na dostatočný oddych počas noci. Vyspávanie do obeda však nemusí byť najlepšou voľbou. Naopak, vhodné je zaľahnúť skôr, aby sme telu dopriali potrebný počet hodín spánku. 

Odporúčame: Poznáte účinky chlorelly? Čo sa stane, keď ju začnete užívať?

nezdravá strava

Zdroj: Shutterstock®

Dajte zbohom nezdravým pokrmom

Únavu výrazne zhoršuje aj nevyvážená a ťažká strava. Jar je ideálnym obdobím, kedy dopriať svojmu telu detox a z jedálnička vyradiť všetky potraviny, ktoré by tam nemuseli byť. Je vhodné znížiť príjem vysoko spracovaných potravín, mastných a smažených pokrmov, jedál z bielej múky či s vysokým obsahom bieleho rafinovaného cukru. Pomôcť môže aj zníženie príjmu mäsa, ktoré výborne nahradia rastlinné zdroje bielkovín. Taktiež je potrebné dávať si pozor na kávu a alkohol, a to hlavne na ich množstvo. Rovnako ich nie je vhodné prijímať vo večerných hodinách. 

Povedzte áno čerstvej strave

Vyradené potraviny z jedálnička je vhodné nahradiť veľkým množstvom čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré telu doplnia všetky potrebné živiny, minerály aj vitamíny. Dávať si pozor treba na dostatok vitamínu C aj vitamínov skupiny B a železa. Vďaka správnemu stravovaniu budete mať veľké množstvo potrebnej energie. Dôležité je nevynechávať raňajky, ktoré by mali pozostávať z bielkovín, zdravých tukov aj zložených sacharidov. Ideálne je dopriať si viacero menších porcií jedla počas dňa.

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Pite dostatok tekutín

Potrebná je nielen zdravá strava, ale aj dostatočný pitný režim, a to, samozrejme, nielen v prípade problémov s jarnou únavou. Na tekutiny nie je ani náhodou dôležité myslieť len počas letných horúčav, ale v podstate v priebehu celého roka. Dehydratované telo je vyčerpané a unavené. Dopriať by sme mu mali aspoň dva litre tekutín. Na sladené sýtené nápoje však určite zabudnite. Naše telo potrebuje v prvom rade čistú vodu. Pitný režim môžete doplniť minerálnymi vodami, bylinnými čajmi či domácimi zeleninovými a ovocnými šťavami, ktoré sú navyše plné vitamínov.

Hýbte sa

Pri jarnej únave je dôležité telu dodať nielen dostatok potrebného odpočinku, ale zároveň je ho nevyhnutné po zime rozhýbať. Aj celková pasivita totiž výrazne vplýva na množstvo energie, ktoré máme. Prebuďte preto svoje telo a rozprúďte krvný obeh. Nebojte sa, nehrozí vám, že by ste kvôli pohybu prišli aj o posledné zvyšky energie, práve naopak. Pohyb je jedným z najlepších bojovníkov proti jarnej únave. Vydajte sa na prechádzku, bicyklujte sa, plávajte či behajte. Počas fyzickej aktivity sú navyše výrazne uvoľňované endorfíny, ktoré sú akýmisi hormónmi šťastia. 

dostatok pohybu

Zdroj: Shutterstock®

Nebojte sa slniečka a čerstvého vzduchu

Ideálne je, ak spomínaný pohyb rovno spojíte s pobytom na čerstvom vzduchu. Pasivita v teple domova váš stav totiž len zhorší. Prechádzka na čerstvom vzduchu je naopak liekom pre telo i dušu. Prečistí vám to hlavu a celkovo vás psychicky nabudí. Na čerstvom vzduchu pobudnite aspoň 20 až 30 minút. Perfektné je, ak navyše ešte aj svieti slniečko. Vďaka slnečným lúčom sa totiž v našej koži produkuje potrebný vitamín D. Jeho zásoby bývajú počas zimy často maximálne využité, pričom nedostatok tohto vitamínu môže viesť k únave, bolestiam hlavy aj zhoršeniu schopnosti sústrediť sa.

Bojujte so stresom

Nakoniec ešte môžeme spomenúť, že s jarnou únavou môžete bojovať aj tak, že čo najviac eliminujete zo svojho života stres. Áno, ochrana pred stresom nie je najľahšia, no je potrebné pre to urobiť aspoň niečo. Dlhodobý stres má totiž na ľudský organizmus škodlivý vplyv a môže prispievať nielen k únave, ale aj ďalším zdravotným ťažkostiam. Stres môžete zo svojho života sčasti eliminovať spomínaným oddychom, relaxom aj pravidelným pohybom. Nepríjemné situácie riešte s chladnou hlavou. Pracovné a iné povinnosti si poriadne naplánujte, aby ste pri plnení jednotlivých úloh neboli zbytočne pod tlakom. Pomôžu aj upokojujúce bylinné čaje.

Bude vás zaujímať: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní