Základné meditačné pozície: Viete, ako na to správnym spôsobom?

Základné meditačné pozície: Viete, ako na to správnym spôsobom?

  • Zdieľaj:
 • 1

Už ste niekedy skúšali meditovať? Viem, znie to neuveriteľne, že by sedenie s prekríženými nohami a predýchavanie malo dopomôcť k spokonejšiemu životu… Meditácia je v skutočnosti veľmi dobrá praktika, ktorú môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek, za rôznych okolností a v rôznych pozíciách. Práve o tých si niečo povieme v tomto článku. Základné meditačné pozície by totiž mal poznať každý, kto chce meditovanie skúsiť.

Meditácia v sede a v stoji

Väčšinou stres prichádza z pracovného prostredia, v ktorom fungujeme vo vysokom nasadení a neustálom napätí. Meditácia v sede je úplne perfektná práve pre pracovisko a môžete ju praktizovať napríklad počas obednej prestávky priamo na vašej stoličke za pracovným stolom. Dôležité je sedieť úplne rovno, mať celé chodidlá na zemi a v kolenách 90-stupňový uhol. A čo s rukami? Položte si ich voľne do lona alebo na kolená. Takto zhlboka dýchajte niekoľko minút a stres z blížiacej sa porady čoskoro odíde. Meditáciu v sede môžete, samozrejme, praktizovať aj na zemi v pozícii turecký sed.

Možno to znie neprakticky, no meditovať sa dá aj v stoji a je to obľúbená pozícia meditácie mnohých ľudí. V tomto prípade by ste mali stáť čo najrovnejšie, chodidlá mať na šírku bokov a špičky by mali smerovať mierne smerom von, pričom päty zasa mierne k sebe - postoj baletky. Vaše chodidlá sú v tejto pozícii vaša kotva, cez ktorú prijímate energiu do celého tela s každým jedným nádychom.

Pozri aj: Základy meditácie pre každého: Zisti, že 10 minút denne urobí zázraky!

meditácia v stoji

Zdroj: Shutterstock®

Meditácia v kľaku či v ľahu

Ak preferujete meditáciu na zemi, skúste meditovať v kľaku, a to tak, že si sadnete na päty. Holene musia byť rovnobežné s podložkou a celé na zemi, taktiež aj priehlavky. Váhu tela by mali v tomto prípade niesť boky a vaše ruky môžete pokojne spojiť pred hrudníkom ako na joge. Pamätajte, že pozícia vám musí byť pri meditácii nadmieru pohodlná, preto ak vás sed na pätách bolí, zvoľte inú, prípadne si dajte pod seba niečo mäkké, napríklad podložku na cvičenie.

Poslednou základnou meditačnou pozíciou je meditácia v ľahu. Celé vaše telo je na podložke a žiadna jeho časť nie je viac zaťažená ako iné. Ľahnite si na podložku, nohy dajte na šírku bokov a ruky majte voľne položené popri tele. Špičky chodidiel môžu mierne smerovať von. Meditovať môžete aj tak, že pokrčíte kolená a dáte si chodidlá na podložku, ak vám je to príjemné.

meditácia v sede

Zdroj: Shutterstock®

7 prikázaní meditácie

Akúkoľvek meditačnú pozíciu si zvolíte, držte sa týchto siedmich prikázaní meditácie. Ak je vám však pohodlné niečo iné, meditujte tak, ako je to pre vás prirodzené.

 1. Skúste rôzne pozície meditácie a vyberte si tú, v ktorej sa cítite najpohodlnejšie a najuvoľnenejšie.
 2. Chrbtica by mala byť pri každej pozícii úplne rovná.
 3. Ruky môžete pri meditácii voľne položiť na stehná dlaňami nadol alebo do lona dlaňami nahor tak, aby bola pravá ruka navrchu a palce sa vám mierne dotýkali. Niekto rád medituje aj s rukami spojenými pred hruďou.
 4. Ramená by mali byť uvoľnené, no napriek tomu pevné, aby ste neporušili pravidlo rovnej chrbtice.
 5. Brada by mala byť pri meditácii mierne naklonená k hrudi, krk by mal byť predĺžením chrbtice.
 6. Pri meditácii môžete mierne pootvoriť ústa a jazyk tlačiť o podnebie.
 7. Oči môžu byť zatvorené alebo otvorené pričom pohľad by mal smerovať do neznáma, napríklad na podlahu pred vami. Nemal by smerovať na nič konkrétne. Zatváranie a otváranie očí by ste nemali počas meditácie striedať.

Inšpiruj sa: TOP 7 dôvodov, prečo jesť rukolu: Podporte ňou svoje zdravie aj vy!


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Rudolf Hrant 17.07.19 08:08

RH
karma
94.00

neviete čo robite.Otvarate dvere démonom do vlastných životov.Meditacie a cela vyýchodna filozovia Hinduizmu je pretkana Demonickými Božstvami.Ludom podsuvate meditácie ktore maju zaklad,v okultizme.Obratte sa k pánu Bohu,.-k Ježišovi Kristovi,-tam hladajte meditacie,-obratte sa k Márii tam máte meditácie.
Ludia nemaju ani ponatia o tom čo stváraju dnes,-pretože sa nevzdeláavju v Duchovnej oblasti,-su ateisti,a myslia si že ked nie su veriaci,-ich sa Diabol netyka.V duchovnej oblasti ste analfabeti,-mnohy sa vysmievajuci a inýn ignorujuci fakty.Zlo je osobne,-to nie je synonymum,.Ked vstupi do vášho života,-velmi rýchlo pocitite jeho vplyv.Hladajte pribehy ludi,-spytajte sa exorcistov,-nech vam daju odpovede čo sú strašné duchy kundalini.Duchovný svet existuje či chcete či nie,či v neho verite alebo nie.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Ako sa prejavuje pásomnica v tele? Toto sú hlavné príznaky nákazy!
ZDRAVIE A PREVENCIA

Ako sa prejavuje pásomnica v tele? Toto sú hlavné príznaky nákazy!

 • 0
 • 04.07.2021
TOP 7 dôvodov, prečo jesť kvaku: Ak ju nepoznáte, napravte to!
ZDRAVIE A PREVENCIA

TOP 7 dôvodov, prečo jesť kvaku: Ak ju nepoznáte, napravte to!

 • 1
 • 05.04.2021
Poznáte účinky kombuchy? Skúste jej domácu prípravu!
ZDRAVIE A PREVENCIA

Poznáte účinky kombuchy? Skúste jej domácu prípravu!

 • 0
 • 07.06.2021