Zázračný jazmínový olej: Počuli ste už o jeho účinkoch?

Zázračný jazmínový olej: Počuli ste už o jeho účinkoch?
  • 06.07.2019
  • Michaela Kožáková

Prenikavá, orientálna, sladká až dráždivá vôňa, ktorá je tak špecifická, že hneď rozpoznáte, čo je to za kvet. Jemné biele kvety, živé zelené listy – toto je jazmín. Táto rastlina má význam vo viacerých kultúrach, kde symbolizuje lásku a mier, využíva sa pri rôznych ceremóniách. Je súčasťou parfumov, telových mliek, mydiel, sviečok, osviežovačov vzduchu. V Indii, Číne a v krajinách Stredného východu je jazmínový čaj obľúbeným nápojom. Jazmínový kvet je často spájaný s romantikou. Táto rastlina už po stáročia inšpiruje básnikov.

Neprehliadni: Liečivá sila esenciálnych olejov: Praktická kniha o aromaterapii

Jazmín v kultúrnych obradoch

Zdroj: Shutterstock®

Na svete existuje viac ako dvesto druhov tejto rastliny, ktoré majú rôzne tvary, farby a veľkosti. Nájdete ich v tropických a v subtropických oblastiach Európy, Ázie a Oceánie. Najvyššia rozmanitosť jazmínu je však v južnej a juhovýchodnej Ázii. Dokonca aj v našich záhradách sa dajú niektoré druhy jazmínu dopestovať, ako napríklad jazmín nahokvetý alebo jazmín previsnutý.

Olej

Zdroj: Shutterstock®

Počuli ste už jazmínovom oleji? Okrem toho, že je tento esenciálny olej jednou z najdrahších komodít v odvetviach zaoberajúcich sa vôňami, má olej taktiež priaznivé a skrášľujúce účinky. Aké? Čítajte ďalej.

Odporúčame: Spoznajte účinky malinových listov: Vrelo odporúča aj babička!

Predchádza infekciám

Zdroj: Shutterstock®

Predchádza infekciám

O jazmínových kvetoch je známe, že majú antivírusové vlastnosti. Jazmínový esenciálny olej je tiež veľmi dobrý antiseptický a dezinfekčný prostriedok. Jeho zložky ako benzaldehyd, kyselina benzoová a benzylbenzoát majú veľmi účinné germicídne, baktericídne, fungicídne, antimikrobiálne účinky. Olej má aj vnútorné použitie. Pri jeho inhalácii je známe, že znižuje infekcie v dýchacom systéme a môže zmierniť prechladnutie a kašeľ.

Pomáha pri depresiách

Zdroj: Shutterstock®

Pomáha pri depresiách

Jazmínový olej má príjemný a povznášajúci účinok na myseľ a aktívne bojuje s depresiou. Aromatický účinok oleja stimuluje uvoľňovanie určitých hormónov v tele, a to vrátane serotonínu, čo má za následok zvýšenie energie a povznesenej nálady.

Reguluje príznaky menopauzy

Zdroj: Shutterstock®

Reguluje príznaky menopauzy

Použitie jazmínového oleja – buď vo forme aromaterapie, alebo priamo na pokožku – môže pomôcť znížiť emocionálne a fyzické príznaky menopauzy a pôsobiť ako prírodný liek na zmiernenie menopauzy. Podľa štúdií jazmínový olej prispieva k zlepšeniu hladín energie, nálady a symptómov súvisiacich s menopauzou, a to vrátane návalov horúčavy, bolesti a depresie.

Zlepšuje koncentráciu

Zdroj: Shutterstock®

Zlepšuje koncentráciu

Jazmínový olej je známy pre svoje stimulačné vlastnosti. Rozotrenie jazmínového oleja alebo jemná masáž vás môže vzpružiť a zvýšiť hladinu vašej energie. Experti tvrdia, že jeho aktívne zložky zvyšujú srdcovú frekvenciu, telesnú teplotu a mozgovú aktivitu, ktoré sú potrebné pre učenie, koncentráciu a riešenie problémov. Potrebujete sa ráno prebudiť? Máte v práci dôležitú prezentáciu? Natrite si pokožku jazmínovým olejom alebo vdýchnite do seba jeho vôňu.

Bude sa ti páčiť: Čaje a ich účinky: Poznáš neuveriteľne zdravý oolong čaj?

Pre zdravie pokožky

Zdroj: Shutterstock®

Pre zdravie pokožky

Jazmínový olej zohráva veľmi dôležitú úlohu v dermatológii. Pomáha pri hydratácii pokožky, revitalizácii, účinne bojuje proti starnutiu, mastnej pleti či psoriáze, suchej pokožke a taktiež redukuje zápal. Skúste primiešať zopár kvapiek oleja do sprchového gélu, telového alebo denného krému, a tak jednoducho prispejte k zlepšeniu vašej pokožky, vyváženiu mastenia pleti, predíďte tvorbe vrások, upokojte pokožku po holení. Najskôr však otestujte svoju reakciu na jazmínový olej,

Vlasy a jazmínový olej? Prečo nie! Olej dodá vašim vlasom lesk a hebkosť a zabráni vysychaniu pokožky hlavy. 

Sladké sny

Zdroj: Shutterstock®

Sladké sny

Veľakrát sa cítite unavení, ale máte problémy s dobrým spánkom? Jazmínový olej vykazuje upokojujúci účinok, môže pôsobiť ako prírodné sedatívum, a tak vám pomôcť lepšie spať a predchádzať nespavosti. Napríklad vôňa jazmínového čaju pôsobí na činnosť nervového systému a stavy nálady. Vdýchnutie jazmínu spolu s levanduľou pomáha znížiť srdcovú frekvenciu a vyvolať pocity pokoja a relaxácie.

Stimuluje sexuálne túžby

Zdroj: Shutterstock®

Stimuluje sexuálne túžby

Podľa štúdií má jazmínový esenciálny olej afrodiziakálne vlastnosti. Tento olej tiež zvyšuje vaše libido a pocity sexuálnej túžby. Kvôli aróme sa v Indii často objavuje používanie jazmínových kvetov v svadobných doplnkoch a výzdobe izieb novomanželov. Pomáha tiež liečiť problémy, ako je predčasná ejakulácia, frigidita, impotencia a iné sexuálne poruchy.

Uľahčuje pôrod

Zdroj: Shutterstock®

Uľahčuje pôrod

Esenciálny olej z jazmínu uľahčuje pôrod a znižuje pôrodné bolesti.Tento zázračný olej tiež uľahčuje proces regenerácie a prispieva k skráteniu postnatálneho obdobia. Okrem toho, tiež môže posilniť kontrakcie. Mnoho žien trpí popôrodnou depresiou, ale jazmínový esenciálny olej tiež bojuje s touto psychickou poruchou vďaka svojim antidepresívnym vlastnostiam.

Pozri aj: Záhadné choroby ľudstva: Pravdepodobne ste o nich ešte nepočuli!

Odstraňuje jazvy

Zdroj: Shutterstock®

Odstraňuje jazvy

Každý z nás má nejakú tú „spomienku” z detstva. Niekedy však ani pol kila korektoru či celá tuba make-upu nestačí na zakrytie nepeknej jazvy po rozbitom čele alebo porezaní nožom. Jazmín môže odstrániť škvrny od akné, strie a jazvy. Tento prírodný éterický olej môže dokonca pomôcť znížiť výskyt celulitídy!

Jazmínový olej

Zdroj: Shutterstock®

Vedeli ste, že si môžete pripraviť domáci extrakt z jazmínu? Dôležitý je však zber kvetov, ktoré kvitnú po zotmení. Kvety treba pozbierať v noci alebo pred svitaním. 

Čo potrebujeme:

  • 250 ml olivového oleja
  • 20 kvetov jazmínu
  • fľašu, uzatvárateľnú nádobu, pohár

Kvety vložíme do fľaše (najlepšie s tmavým sklom) a zalejeme ich olejom. Kvety musia byť ponorené. Fľašu umiestnime do tmavej miestnosti a necháme odstáť päť týždňov, pričom každé tri dni je dobré zmes pretriasť. Potom preceďte a extrakt máme hotový.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní