Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20: Platí aj dnes?

Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20: Platí aj dnes?
 • 08.10.2018
 • Beáta Hnátová

  • Zdieľaj:
 • 1

Každý deň môžeme okolo seba pozorovať nerovnováhu. Niekedy nám to príde nespravodlivé, inokedy si to ani neuvedomujeme. Prečo je to však tak? Týmto problémom sa už v 19. storočí zaoberal Wilfred Pareto a výsledok svojho výskumu označil ako Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20. Počuli ste už tento výraz?

Odporúčame: Permakultúrna záhrada: V čom spočíva jej čaro a ako si ju založiť?

pravidlo 80/20

Zdroj: Shutterstock®

Ako vzniklo Paretovo pravidlo?

Wilfred Pareto sa narodil v roku 1848 v Paríži. Jeho kroky postupne viedli na univerzitu v Lausanne, kde sa venoval matematickým vedám, no najznámejší je práve vďaka pravidlu, ktoré nosí jeho meno. Aj keď žil v dobe marxizmu, ktorému vládla idea rovnosti, zaoberal sa odlišnou témou, ktorou boli nerovnováhy.

Pareto začal skúmať majetkové a finančné rozdiely medzi obyvateľmi Talianska a prišiel na to, že iba 20 % obyvateľov Talianska vlastní až 80 % talianskej pôdy. Bohužiaľ toto pravidlo platí dodnes a preto väčšina svetového bohatstva je v rukách menšiny. Je jedno, ako na pravidlo nazeráte. Aj keď použijete obmenu v tvare 90/10, či skúmate odlišné oblasti, toto pravidlo je vysoko univerzálne a dá sa aplikovať takmer do všetkých oblastí.

Pozri aj: Kompostér: Prečo by nemal chýbať v žiadnej záhrade?

Vilfredo Pareto

Zdroj: Shutterstock®

Príklady Paretovho pravidla z praxe

A ako sa Paretovmu pravidlu darí teraz? Bohužiaľ, nerovnomerné rozdelenie majetku sa ešte prehĺbilo. Nezaostávajú ani jazyky. Tie, ktorými hovorí 90 % ľudskej populácie, predstavuje 1,5 % všetkých jazykov, ktorými sa na svete hovorí. Paretovo pravidlo neobchádza ani firmy, ktoré sa vďaka nemu stali úspešné a celosvetovo známe.

Napríklad spoločnosti Apple sa podarilo zistiť, že 80 % zákazníkov používa iba 20 % z produktových vlastností a tak prišli s perfektným riešením. Sústredili sa na najviac používaných 20 % vlastností a vylepšili ich na špičkovú úroveň. Týmto krokom vytvorili produkt, ktorý vo svojej kategórii mp3 prehrávačov nemal konkurenciu a oni utŕžili obrovské zisky.

Podobný krok ich zachránil aj v roku 1997, keď zo svojho produktového portfólia vyradili až 70 % produktov, ktoré netvorili tržby. Boli nimi napríklad notebooky a tlačiarne a oni sa tak mohli venovať 30 % portfólia, ktoré vygenerovalo dostatočný príjem na zbavenie sa rizika platobnej neschopnosti.

Bude sa ti páčiť: Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

pravidlo Vilfred Pareto

Zdroj: Shutterstock®

Ako môžete využiť Paretovo pravidlo vo svoj prospech?

Ak stále váhate, či máte tomuto pravidlu veriť, máte tri jednoduché možnosti:

 • povedať si, že pravidlo nefunguje a robiť veci svojím zaužívaným spôsobom
 • delegovať neefektívne činnosti na niekoho iného
 • využívať pravidlo naplno a sledovať výsledky

Ak ste sa rozhodli dať tomuto pravidlu vo svojom živote šancu a preto ste si vybrali poslednú možnosť, môžete ho skúsiť v oblastiach, ktorým sa najviac venujete. Učíte sa cudzie jazyky? Tak sa skúste naučiť 20 % slovnej zásoby, ktorá vám úplne postačí na bežnú konverzáciu s cudzincami. Nepotrebujete ovládať celú gramatiku a slovnú zásobu. Vďaka času, ktorý ušetríte, sa môžete venovať ďalšiemu cudziemu jazyku a pekne rozšíriť svoj životopis.

Ste majiteľka firmy? Toto pravidlo uvidíte hneď v dvoch rovinách. Prvá je vo vzťahu ku svojim zamestnancom, ak si ich budete všímať viac, možno prídete na to, že 20 % zamestnancov vykonáva 80 % činnosti spoločnosti a zvyšok sa len vezie. Druhá rovina predstavuje váš vzťah s dodávateľmi a odberateľmi. Aj u nich si môžete všimnúť, že 20 % z nich dokáže zabezpečiť buď 80 % dodávok zásob či 80 % z celkových tržieb.

Pozri aj: Aj ty robíš tieto chyby? S nami zabudneš na bolesť nôh!

žena podnikateľka

Zdroj: Shutterstock®

Ako som využila Paretovo pravidlo pri písaní tohto článku?

Poviete si, dá sa to využiť aj v niečom takom? Odpoveď je áno! S touto témou som sa stretla minulý rok na jednej odbornej prednáške a dokonca párkrát som ju začula už aj v škole. No aplikovať ju nebolo jednoduché.

Namiesto toho, aby som pri zháňaní podkladov študovala každý informačný zdroj detailne, som ich v duchu tohto pravidla prešla iba povrchne. Následne si na základe tohto "screeningu" pisateľ vyberie 3 až 4 zdroje, ktoré tvoria práve tých 20 % z dostupných informácií a vytvorí nimi až 80 % svojho diela. To je ďalší tip, ktorý môžete využiť pri písaní svojho blogu, odborného článku, referátu či seminárky.

- Anketa

POZNÁTE PARETOVO PRAVIDLO?

Odpovedalo 60 ľudí  

ÁNO
50%
NIE
50%

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Anna Vargová 06.11.18 16:36

AV
karma
100.00

O tomto pravidle počujem prvý krát.Je to zaujímavé

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Nechtíková masť je všeliekom na všetko: Takto si ju vyrobíte!
ZDRAVIE A PREVENCIA

Nechtíková masť je všeliekom na všetko: Takto si ju vyrobíte!

 • 0
 • 09.10.2021
Hlísta detská: Ako rozpoznať prítomnosť parazita v tele?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Hlísta detská: Ako rozpoznať prítomnosť parazita v tele?

 • 0
 • 11.08.2021
Kedy vznikajú keloidné jazvy? Je ich možné odstrániť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Kedy vznikajú keloidné jazvy? Je ich možné odstrániť?

 • 0
 • 22.07.2021