Time manažment: Ako si zorganizovať svoj čas a byť efektívny?

Time manažment: Ako si zorganizovať svoj čas a byť efektívny?
  • 11.11.2018
  • Beáta Hnátová

Stáva sa vám, že sa vaše povinnosti hromadia a nestíhate ich plniť? Alebo sa odhodláte, sadnete si k tomu, no nedokážete danú úlohu dotiahnuť do úspešného konca? Mať rozrobených množstvo úloh nie je tá správna taktika. Ak chcete vedieť, čo vám pomôže mať svoje úlohy pod kontrolou a ako ich prehľadne a čo v najkratšom čase zvládnuť, začnite využívať time manažment!

Čo je time manažment

Tento pojem predstavuje techniku, ktorá vám pomôže venovať svojim aktivitám menej času. Tým, že svoj čas efektívne rozvrhnete medzi jednotlivé aktivity, môžete zvýšiť svoju produktivitu a dosiahnuť želané výsledky v kratšom čase. Aplikovanie niektorých prvkov môže byť jednoduché, no iné môžu byť náročné. Je však vysoko individuálne, ako sa vám ich podarí dodržiavať. Pre niekoho je time manažment jednoduchý a prirodzený, iný sa to musí naučiť.

Bude sa ti páčiť: Mávaš problémy so sústredením? Tak toto musíš vyskúšať!

Plánovaná porada

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Shutterstock

Kde začať?

Častým problémom sú zabudnuté úlohy alebo zmeškané stretnutia. Tomuto problému sa dá pomôcť veľmi jednoducho. Zaobstarajte si na začiatok nalepovacie papieriky. Takto si skôr všimnete pred odchodom do práce, že máte napríklad nakúpiť alebo sa po ceste do práce zastaviť v banke a vybaviť tú sťažnosť, ktorú tak dlho odkladáte. Ak nechcete papieriky nachádzať náhodne, skúste si všetky tieto informácie zapisovať do zápisníka a jednoducho ich po splnení vyškrtávať. Diár alebo stolový kalendár ocenia ľudia, ktorých v jednotlivé dni čaká množstvo úloh, ktoré musia splniť a budú ich mať tak vždy na očiach.

Pozri aj: Paretovo pravidlo alebo pravidlo 80/20: Platí aj dnes?

Post it papieriky

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Shutterstock

Elektronická verzia

Ak však nie ste vyznávačom papierových foriem, ale preferujete skôr tú elektronickú, možností máte hneď niekoľko. V prípade elektronických plánovačov sa vám podarí nielen ušetriť papier a používať tak ekologickejšiu formu, no môžete svoje úlohy jednoduchšie meniť a upravovať, ako na papieri.

Využite napríklad poznámky alebo takzvané stickies, ktoré môžete mať na ploche svojho počítača alebo elektronický zápisník Keep od Googl-u. Jeho nespornou výhodou je množstvo možností a dizajnov, ktoré ponúka. Viete využívať jednoduché zoznamy alebo začiarkovacie políčka, ktoré môžete upravovať, presúvať podľa ľubovôle. Skúste takisto meniť farby jednotlivých poznámok podľa vlastných kategórií alebo pripnúť svoju poznámku navrch, ak ju používate každý deň.

Google Keep

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Shutterstock

Efektívnejšia komunikácia

Častým hltačom času sú nesporne emaily a elektronická komunikácia. Zjednodušením môžu byť napríklad skupinové kanály, v ktorých viete jednoducho a rýchlo komunikovať, bez zbytočného zdržiavania. Medzi veľmi užitočné patria nástroje, ako Microsoft Teams alebo Slack. Slack je riešením, po ktorom často siahajú aj spoločnosti a aplikujú ho do svojich procesov. Vytváraním konverzácií a pridávaním členov viete jednoducho, čo je vyhradené pre vás a nemusíte venovať zbytočne svoj čas niečomu, čo sa vás netýka.

Odporúčame: Vyhraj vlasové produkty prírodnej kozmetiky Twin Lotus

Aplikácia Slack

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Shutterstock

Pripomienky

Ak sa vám napriek tomu, že máte všetky úlohy zaznamenané stáva, že v čase ich plnenia na ne jednoducho zabudnete, mali by ste využívať pripomienky. Aj taký obyčajný kalendár, ktorý sa nachádza vo vašom telefóne, je veľmi užitočný pomocník. V prípade, že sa rozhodnete využívať aj pokročilé formy kalendárov, ako je napríklad ten od Googlu, môžete ich používať na všetkých svojich zariadeniach. Ak by ste si ešte nastavili čas pripomenutia danej udalosti, nemáte už šancu túto udalosť zmeškať tak ako naposledy.

Niečo pre náročných

Nesmierne užitočnou aplikáciou je aj trello. Aj keď na prvý pohľad jednoduchý nápad, prináša neobyčajné riešenia. Umožňuje vám vytvárať svoje vlastné nástenky, na ktoré budete vpisovať svoje jednotlivé úlohy. Úlohy môžete zaraďovať do stĺpcov – kategórií – napríklad podľa ich tém alebo podľa fázy, v ktorej sa aktuálne nachádzajú. Najčastejšie sa využívajú:

1. to do = čo vás čaká,
2. in progress = na čom aktuálne pracujete,
3. on hold = podržané úlohy, ktorým sa momentálne nemôžete venovať,
4. done = hotové úlohy.

Aplikácia Trello

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: Shutterstock

Nezabúdajte však, že pri nedostatočnej vôli vám nepomôžu ani tie najlepšie tipy alebo elektronické aplikácie. Úlohy sa vám podarí plniť iba vďaka svojej pevnej vôli a vytýčeniu cieľov, ktoré chcete dosiahnuť. Tým, že sa im budete venovať vtedy, kedy môžete a bez prokrastinácie, sa vám ich podarí dosiahnuť omnoho skôr a to za tento pokus stojí.

Bude sa ti páčiť: Nestíhaš a si zavalená povinnosťami? Metóda GTD ti pomôže!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 10.12.18 16:52

SK
karma
114.00

diár využívam už niekoľko rokov, bez neho by som bola stratená

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní