Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

Tea tree oil ti v lekárničke nesmie chýbať. Zatočí s týmito neduhmi!

Tea tree oil, známy aj ako čajovníkový olej, je éterický olej, získavaný z listov čajovníka austrálskeho. Ide o vždyzelený strom z Austrálie, ktorý dorastá do výšky až 7 metrov. Charakteristický je svetlejšou olupujúcou sa kôrou a drobnými ihlicovitými lístkami.

Z jednej tony listov je pritom možné získať okolo 10 litrov tohto prípravku. Tea tree oil je vysoko aromatický, no známe sú predovšetkým jeho liečivé účinky. Pôsobí antisepticky a dezinfekčne, ničí baktérie i vírusy a potláča zápaly aj infekcie.

Najúčinnejší je 100 % čistý čajovníkový olej, ktorý nie je riedený. V takejto forme je však určený len na vonkajšie použitie. Pred použitím sa často riedi, napríklad s vodou či iným rastlinným olejom. V nasledujúcom článku vám prezradíme, prečo by tento prípravok nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Dozviete sa, s ktorými zdravotnými problémami sa môžete po jeho aplikácii rýchlo rozlúčiť.

Kedy siahnuť po čajovníkovej silici?

1. Akné

Čajovníkový olej je známy predovšetkým svojimi blahodarnými účinkami na pokožku tela. Jednoznačne by ste ho mali vyskúšať, ak vás trápi akné. Priamo na vyrážky ho aplikujte aspoň dva či trikrát denne. Postihnuté miesta tak vydezinfikujete a urýchlite hojace procesy.

Dávajte však pozor pri používaní čajovníkovej silice na citlivú pokožku! Tento prípravok je skutočne silný a môže spôsobiť podráždenie. V takomto prípade ho zrieďte, napríklad s nejakým rastlinným olejom. Taktiež ho môžete pridať do vody. Vytvoríte si tak prírodnú pleťovú vodu, s ktorou si môžete ošetriť celú pokožku tváre.

2. Bradavice a opar na perách

Tea tre oil je nenahraditeľný aj pri liečbe oparov či bradavíc. Použiť ho môžete podobne ako pri akné. Rovnako sa odporúča zmiešať ho s rastlinným olejom a aplikovať na dané miesto. Ak vás trápi ekzém, zmiešajte zopár kvapiek tejto silice s kokosovým olejom a zmesou ošetrite postihnuté miesta.

Odporúčame: Ako spoznáš chýbajúci estrogén v tele? Tieto symptómy neignoruj!

bolesť hrdla

Zdroj: Shutterstock®

3. Nádcha

Čajovníkový olej dokáže eliminovať rozličné dýchacie ťažkosti. Je skvelým pomocníkom pri nádche. Taktiež napomáha uvoľňovať kašeľ. V prípade upchatých dutín a sťaženého dýchania si pár kvapiek tohto prípravku naneste priamo na pokožku pod nosom. Ak vás trápi chrípka či nachladnutie, vyskúšajte sa naparovať nad horúcou vodou s pár kvapkami liečivej silice.

4. Bolesť hrdla

Ak sa trápite so zapáleným hrdlom a ťažko sa vám preglgáva, rozpustite 3 až 5 kvapiek silice v pohári vody a roztok pravidelne kloktajte. Takéto kloktadlo sa navyše výborne stará o ústnu dutinu. Odstraňuje zápach z úst a zmierňuje krvácanie i zápal ďasien.

Pozri aj: Cvičiť a jesť zdravo nestačí! Prečo je kvalitný spánok dôležitý?

mykóza na nohách

Zdroj: Shutterstock®

5. Mykóza

Tea tree oil je tiež skvelým bojovníkom proti plesňovým ochoreniam. Siahnite po ňom, ak vás trápi napríklad mykóza na nechtoch. Na vatový tampón nakvapkajte malé množstvo čajovníkovej silice. Následne ho priložte na chorý necht, zafixujte a nechajte cez noc pôsobiť.

Rovnako je vhodné dopriať chodidlám i pravidelný kúpeľ. Vo vlažnej vode s prídavkom tea tree oil si máčajte nohy aspoň 20 minút. Podporíte tak aj liečbu mykózy na pokožke chodidiel.

6. Bodnutie hmyzom

Čajovníkovým olejom neváhajte ošetriť pokožku, bodnutú hmyzom. Ranka bude vyčistená a silica navyše zmierni pocit svrbenia. Taktiež sa dá použiť na dezinfekciu pokožky po vytiahnutí kliešťa. Pri boji proti všiam ho zase pridajte do šampónu. Tea tree oil navyše pôsobí ako prírodný repelent a tak vás ochráni pred ďalším útokom hmyzu.

Odporúčame: Kompostér: Prečo by nemal chýbať v žiadnej záhrade?

bolesť kĺbov

Zdroj: Shutterstock®

7. Bolesť kĺbov a svalov

Éterický olej z čajovníka austrálskeho môžete použiť pri bolestiach kĺbov či preťažení svalov. Pridajte ho do masážneho gélu a postihnutú oblasť poriadne premasírujte. Silicu môžete pridať i do zohriateho kokosového oleja, ktorý je účinný pri zmierňovaní bolestí kĺbov, spôsobených zápalom. Čajovníkový olej vyskúšajte nakvapkať aj do vane s vodou. Takýto kúpeľ je skvelý na upokojenie unavených svalov.

8. Lupiny

Ak vás trápia mastné lupiny, rovnako môžete siahnuť po čajovníkovom oleji. Za tento typ lupín bývajú často zodpovedné plesne, resp. kvasinky. Často sa odporúča použiť pre svoje antifungálne účinky práve tea tree oil. Pridajte do šampónu 5 kvapiek čajovníkovej silice a vlasy si umyte ako obvykle. Vlasy si nakoniec poriadne opláchnite vodou. 

Aktualizovaný článok: 24.7.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Komadová 14.01.19 22:35

karma
100.00

Je skvelé nedám naň dopustiť používam ho roky

  • 0
Odpovedať

Erika Podskubová 08.02.19 16:32

EP
karma
104.00

ja ho mám doma ,nedám naň dopustiť,prvá pomoc na akné

  • 0
Odpovedať

Brenda Bolibruchová 25.04.19 15:17

BB
karma
-1.00

ja ho kombinujem s protopanovou sadou a konečne som sa zbavila ekzeeemu

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní