Vynikajúci recept z červenej šošovice – skús zdravý indický dhal!

Vynikajúci recept z červenej šošovice – skús zdravý indický dhal!

Milujete šošovicu, no je pre vás otravné ju vopred namáčať, aby zmäkla a uvarila sa tak rýchlejšie? Vymeňte ju za jej červenú sestru, ktorú máte na stole doslova za niekoľko minút, a to v podobe vynikajúcej prílohy, omáčky či polievky a iného druhu jedla! Konzumácia červenej šošovice ponúka mnohé zdravotné výhody. Po prvé, je vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín, čo je ideálne pre vegetariánov a vegánov hľadajúcich alternatívy k živočíšnym bielkovinám. 

Po druhé, obsahuje vysoký podiel vlákniny, ktorá podporuje zdravie tráviaceho systému a môže pomôcť pri regulácii hladiny cukru v krvi. Červená šošovica je bohatá na dôležité minerály a vitamíny, ako sú železo, fosfor, a vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre energetický metabolizmus a celkové zdravie. Výhodou je aj jej nízky glykemický index a obsah komplexných sacharidov poskytujú dlhotrvajúcu energiu. 

Červená šošovica sa rýchlo varí a je veľmi univerzálna, čo ju robí pohodlnou súčasťou zdravej stravy pre zaneprázdnených jedincov. Máme pre vás jeden vynikajúci recept z červenej šošovice, ktorý si zamilujete pre jeho jednoduchosť, expresnosť v príprave a najmä pre jeho pôvod, ktorý sa nachádza až v ďalekej Indii. Ako pripraviť fantastický indický dhal z červenej šošovice?

Vyskúšaj aj: Recept na vianočný majonezák inak: Priprav si zdravšiu verziu! ​

Ingrediencie na indický dhal z červenej šošovice

Aj keď sa možno podľa názvu môže indický dhal zdať pomerne náročný na prípravu, nenechajte sa oklamať. Väčšinu ingrediencií máte bežne doma a ak nie, v dnešnom svete nekonečných možností ich zoženiete v celkom obyčajných potravinách. Tento šošovicový prívarok, ktorý sa pripravuje v indickej kuchyni, ale musíte vyskúšať.

  • 250 g červenej lúpanej šošovice
  • 250 g kokosového mlieka z konzervy
  • 1/2 - 1 liter vody
  • šťava z limetky
  • čerstvý koriander

Koreniny na dochutenie:

  • 2 lyžice kari pasty

  • 2 lyžičky kari korenia v prášku

  • kurkuma – 1/2 lyžičky
  • 1/4 lyžičky kajenského korenia
  • mleté čili podľa chuti
  • soľ podľa chuti
  • mleté čierne korenie podľa chuti
  • podľa chuti cesnak

Príloha:

  • jazmínová, hnedá, divoká alebo basmati ryža

Odporúčame: Ako na správne rozmrazovanie mäsa – aké sú možnosti a ktoré chyby určite nerobiť?!

Vegánsky recept – postup prípravy:

  1. Do hrnca pridáme vodu (0,5 l) a privedieme k varu. Až vtedy pridáme červenú šošovicu (umytú), aby sa nestalo, že sa vám rozvarí. Varte ju presne 10 minút bez pokrievky. Rozdiel medzi červenou a klasickou hnedou šošovicou je najmä v rýchlosti jej prípravy, ktorá je naozaj expresná a ľahko sa stane, že sa vám rozvarí a vznikne vám z nej kaša. Ak sa voda odparí príliš rýchlo, šošovicu ešte podlejte, aby sa vám nepripálila.
  2. Z hrnca by sa vám do 10 minút mala vypariť takmer všetka voda. V prípade, že nie, šošovicu sceďte.
  3. Vráťte na oheň a pridajte kokosové mlieko, ktoré predtým premiešajte. Nasleduje pridanie všetkých korenín. Začnite soľou a korením podľa vlastnej chuti, pridajte kari pastu aj s korením – táto korenina je základom indického dhalu. V prípade, že sa vám zdá šošovica nedostatočne “kari”, pokojne koreniny pridajte. Nasleduje troška kurkumy, kajenského korenia a čili, nezabudnite ani na šťavu z jednej limetky.
  4. Zmes ochutnajte a prípadne dochuťte podľa vlastného gusta, podľa chuti pridajte soľ. Potom oheň vypnite a do šošovice zamiešajte nasekaný koriander. Pozor, ide o veľmi aromatickú bylinu, tak spočiatku ním šetrite a pridávajte postupne. Mali by vám stačiť tri stonky. Koriander môžete, v prípade núdze, nahradiť aj čerstvou petržlenovou vňaťkou alebo zelenou stonkou jarnej cibuľky.
  5. Indický dhal z červenej šošovice podávame s ryžou. Ryžu podľa vlastnej chuti uvarte podľa návodu na obale. Pred podávaním môžete pridať trochu kokosovej smotany (alebo rastlinný jogurt), limetkovú šťavu alebo nasekaný koriander.

Želáme vám dobrú chuť.

Ďalšie recepty zo šošovice:

Článok aktualizovaný 31.1.2024


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Alena Kmecová 16.02.20 20:15

karma
-1.00

Dik za recept, aj ja si ju pripravujem s volským okom.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní