Ako prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi? Tu je 9 tipov, ako na to!

Ako prirodzene znížiť hladinu cukru v krvi? Tu je 9 tipov, ako na to!

Zvýšená hladina krvného cukru, čo odborne nazývame hyperglykémia, je veľmi častý zdravotný problém. Typicky sa vyskytuje napríklad pri cukrovke, no nemusí ísť len o príznak tejto metabolickej choroby. V optimálnom prípade by sme hodnotu glykémie, čiže hladiny krvného cukru, mali mať od 3,5 do 5,5 mmol na liter krvi, u diabetikov to býva o niečo viac.

 Glykémia však môže stúpať aj nad 10 či 11 mmol/l, čo už sú veľmi neuspokojivé hodnoty, ktoré môžu predstavovať riziko pre zdravie človeka. Pri problémoch s vysokou hladinou cukru v krvi je nevyhnutná liečba. Zdravotný stav jedinca môže výrazne zlepšiť aj celková úprava životného štýlu a rozličné režimové opatrenia. Ako sa dá znížiť hladinu cukru v krvi prirodzene?

1. Voľte správne potraviny

Pre udržiavanie si hladiny cukru v norme je v prvom rade potrebná úprava stravy. V jedálničku by mali mať svoje miesto potraviny s nízkym glykemickým indexom, z ktorých sa po konzumácii v organizme uvoľňuje a vstrebáva cukor postupne a nespôsobuje prudké stúpanie hladiny glukózy v krvi.

Ide hlavne celozrnné potraviny, väčšinu ovocia a zeleniny či strukoviny. Strava by mala byť zložená z kvalitných zdrojov bielkovín, zdravých tukov, zložených sacharidov a vlákniny. Do jedálnička sa oplatí zaradiť ryby, orechy, avokádo, olivový olej, semienka či quinou.

Odporúčame: Zdravá desiata i olovrant – vhodná do školy, práce i doma v karanténe

stravovanie pri cukrovke

Zdroj: Shutterstock®

2. Minimalizujte konzumáciu nevhodných potravín

Stabilnú hladinu cukru v krvi môžete tiež podporiť tým, že budete jesť pravidelne v menších porciách. Ak chcete prirodzene podporovať optimálnu hladinu glykémie, niektoré potraviny je tiež vhodné z jedálnička vyradiť, alebo ich konzumáciu aspoň čo najviac minimalizovať. Ide hlavne o výrobky z bielej múky a rafinovaného cukru.

Nevhodné sú i potraviny s vysokým obsahom škodlivých nasýtených tukov. Znamená to hlavne elimináciu bieleho chleba a cestovín z bielej múky, taktiež rozličných sladkostí i vysmážaných pokrmov zo stravy.

3. Dbajte na dostatočný prísun chrómu aj zinku

Ako sme spomenuli vyššie, strava by mala byť pravidelná a vyvážená. Telu by nemali chýbať žiadne dôležité látky, no nevyhnutné je dávať si pozor hlavne na príjem chrómu a zinku zo stravy. Chróm okrem iného zohráva aj dôležitú úlohu pri stabilizácii hladiny cukru v krvi. Doplníte si ho morskými plodmi, hruškami, paradajkami, hubami či celozrnnými výrobkami.

Zinok má v našom tele viacero funkcií a okrem iného podporuje správnu funkciu inzulínu, ktorý sa zase zúčastňuje regulácie hladiny cukru v krvi. Medzi dobré zdroje zinku radíme taktiež plody mora, šošovicu či oriešky.

4. Zvýšte v strave vlákninu

Potraviny bohaté na vlákninu zabezpečujú pomalšie vstrebávanie sacharidov v našom čreve, čím pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi na stabilnej úrovni. Tiež pomáhajú zlepšovať citlivosť na inzulín. Medzi dobré zdroje vlákniny radíme celozrnné potraviny, ovocie, zeleninu a strukoviny.

zdroje chrómu

Zdroj: Shutterstock®

5. Dodržujte správny pitný režim

Pri znižovaní hladiny cukru v krvi, respektíve udržiavaní si jej optimálnej úrovne, nie je dôležité len to, čo človek je, ale aj pije. Pitný režim by mal byť v prvom rade dostatočný. Telu je potrebné dodať dostatok tekutín. Pri problémoch s vyššou hladinou cukru v krvi je ideálne piť hlavne čistú alebo minerálnu vodu.

Vhodné sú nesladené čaje. Perfektnou voľbou je zelený alebo čierny čaj. Oba majú priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Pozor si dávajte na ovocné šťavy, nežiaduce sú rozličné malinovky a, samozrejme, alkohol.

6. Nezabúdajte na pohyb

S prirodzeným znižovaním hladiny cukru v krvi vám pomôže aj pravidelný pohyb. Doprajte si primerané cvičenie každý deň, aj keď len 20 až 30 minút dlhé. Pri vyššej fyzickej aktivite spotrebujete viac energie a spáli sa viac glukózy. To má priaznivý vplyv na hladinu cukru v krvi. Pravidelný pohyb vás navyše udrží v dobrej forme a podporí vaše zdravie.

Odporúčame: 5 dôvodov, prečo používať avokádový olej: Čo urobí pre vaše zdravie a krásu?

pravidelný pohyb

Zdroj: Shutterstock®

7. Upravte svoju hmotnosť

Na hladinu cukru v krvi má spravidla priaznivý vplyv aj úprava telesnej hmotnosti, respektíve jej zníženie, ak je to potrebné. Aj nadváha totižto výrazne prispieva k rozvoju cukrovky druhého typu. Ak vás trápi toto ochorenie, váš zdravotný stav aj hladinu cukru v krvi môže veľmi dobre upraviť aj chudnutie. Tou správnou cestou, ako na to, je pritom zdravé stravovanie v kombinácii s dostatkom pohybu.

8. Spoľahnite sa na bylinky

Pri potrebe znižovania hladiny cukru v krvi sa môžete spoľahnúť aj na rozličné bylinky. Čaje z mnohých rastlín výrazne napomáhajú upraviť glykémiu. A ktoré bylinky na zníženie cukru v krvi sú najúčinnejšie? Pomôcť môže gymnema lesná, bazalka posvätná, pestrec mariánsky, púpava lekárska, baza čierna či ľubovník bodkovaný.

9. Minimalizujte stres

Možno vás to prekvapí, no negatívny vplyv na hladinu cukru v krvi má aj stres. Ak sa teda snažíte udržiavať glykémiu v norme, potrebné opatrenia je vhodné urobiť aj v tejto oblasti. Samozrejme, stresu sa úplne vyhnúť nedá, no každý si môže nájsť svoj spôsob, ako s ním trochu zatočiť. Niekomu pomáha joga a cvičenie, inému kvalitný relax, počúvanie hudby, meditácie alebo dychové cvičenia či pobyt v prírode. 

Aktualizovaný článok: 21.4 2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní