Poznáte účinky pľúcnika? Pomôže pľúcam a dokáže omnoho viac!

Poznáte účinky pľúcnika? Pomôže pľúcam a dokáže omnoho viac!

Pľúcnik lekársky, latinsky Pulmonaria officinalis, je trváca medonosná bylinka z čeľade borákovité. Charakteristický je plazivým podzemkom a hranatou stonkou, ktorá je vo vrchnej časti rozkonárená. Listy majú zaujímavé svetlosivé škvrnky. Pľúcnik má veľmi pekné kvety s lievikovitými korunami, ktoré majú i v rámci jednej rastliny viacero farieb. Najskôr bývajú spravidla ružové, neskôr fialové a po opelení až modrasté. Ako už názov tejto rastlinky napovedá, bude nápomocná pri respiračných ťažkostiach. Čo viac dokáže a ako ju využiť pre zdravie?

Kde pľúcnik nájdeme?

Pľúcnik lekársky je prevažne európsky druh, ktorý sa vyskytuje od nížin až po podhoria. Rastie hlavne v zatienených lesoch a hájoch, húštinách a vlhkých stanovištiach s vápenatou pôdou. Na liečebné účely sa zberá v prvom rade kvitnúca vňať, po odkvitnutí však i mladé prízemné lístky. Zber je vhodné podniknúť od skorej jari do mája či júna. Nazbierané časti je vhodné nechať prirodzene vysušiť v tieni a na vzdušnom mieste, prípadne v umelých podmienkach do 40 °C. Sušenú drogu z pľúcnika je však možné zohnať i v lekárni, na internete či v predajniach so zdravými potravinami.

Odporúčame: TOP zaujímavosti o obličkách: Ako fungujú naše súkromné filtre?

pľúcnikový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Pomoc pre naše pľúca

Pľúcnik lekársky je v prvom rade možné využívať zvnútra. Droga z tejto bylinky obsahuje kyselinu kremičitú, triesloviny i niektoré minerálne látky, draselné a vápenaté soli. Má protizápalové, sťahujúce a diuretické účinky. Pľúcnikový čaj si pripravíte z jednej polievkovej lyžice sušenej vňate na 3 dcl vriacej vody. Nechajte lúhovať asi 10 minút. Počas akútnych ťažkostí si doprajte dve šálky tohto nápoja denne. Pľúcnikový čaj však nie je určený na dlhodobé používane, odporúčajú sa maximálne 3 týždne užívania. 

Tento zápar priaznivo vplýva na stav dýchacích ciest. Je skvelým pomocníkom pri nepríjemnom kašli a napomáha taktiež odhlieňovať. Môže predstavovať dobrý podporný prostriedok pri liečbe dlhotrvajúcich pľúcnych ochorení. Pozitívne vplýva aj na sliznice úst, hltana a celkovo sliznicu tráviaceho traktu. V ľudovom liečiteľstve sa pľúcnikový čaj využíva aj pri liečbe ochorení močových ciest. Osvedčil sa najmä pri zápaloch močových ústrojov.

pľúcnik lekársky

Zdroj: Shutterstock®

Vyskúšajte aj pľúcnikový olej

Liečivý pľúcnik našiel uplatnenie aj pri vonkajšom použití. Pôsobí totiž hojivo na pokožku. Vyskúšať môžete napríklad pľúcnikový olej, ktorý sa osvedčí v každej domácej lekárničke. Na jeho prípravu budete potrebovať hrsť čerstvých listov pľúcnika. Listy vložte na pár minút do vriacej vody. Následne ich sceďte a nechajte odkvapkať. Vložte ich do menšieho hrnca a pridajte k nim 0,3 l nejakého kvalitného rastlinného oleja, napríklad olivového alebo kokosového.

Zmes zohrejte a premiestnite do sklenenej nádobky. Po 24 až 48 hodinách fľašku uzatvorte a nechajte lúhovať aspoň dva týždne. Následne olej sceďte do čistej tmavej fľašky, uzatvorte a uskladnite na tmavom mieste. Tento domáci pľúcnikový olej je skvelým pomocníkom pri rôznych kožných poraneniach. Ošetriť ním môžete rezné rany či inak poškodenú pokožku. Taktiež je skvelý na popraskané a veľmi suché pery.

liečivý kúpeľ

Zdroj: Shutterstock®

Aký je kúpeľ s pľúcnikom?

V pľúcniku lekárskom sa tiež môžete vykúpať. Ako na to? Budete potrebovať buď 150 až 200 g čerstvých listov, prípadne okolo 50 g sušenej drogy z pľúcnika. Pľúcnik zalejte dvomi litrami vriacej vody a nechajte lúhovať aspoň 15 minút. Následne takýto zápar nalejte do vane s vodou. Lístkami tiež môžete naplniť plátené vrecúško a rovnako ho pridať do kúpeľa. Takýto kúpeľ by mal trvať aspoň dvadsať až tridsať minút.

Podporíte ním zdravie svojej pokožky. Pľúcnik vďaka obsahu mnohých látok pokožku zjemní a podporí jej regeneráciu. Keďže pôsobí protizápalovo, vhodné je ho vyskúšať aj pri rôznych kožných ochoreniach. Podporí hojenie rán. Sedacie kúpele sa tiež odporúčajú pri problémoch s hemoroidmi.

Sirup z pľúcnika lekárskeho

Na sirup potrebujete predovšetkým vňať a listy pľúcnika lekárskeho. Tie umyte a nechajte poriadne vyschnúť. Následne do sklenenej fľaše navrstvíte pľúcnik lekársky a cukor. Najprv dajte vrstvu pľúcnika a zasypte ju hnedým cukrom. Postupne vrstvite a na záver fľašu uzavrite a nechajte odstáť dva týždne na chladnom mieste. Keď sa cukor roztopí, celú zmes prefiltrujte a skladujte v chladničke. Hotový sirup užívajte po lyžičkách tri- až päťkrát denne. 

Tinktúra z pľúcnika lekárskeho

Na tinktúru potrebujete čistý alkohol, ideálne 60-percentný. Nazbierané lístky pľúcnika poriadne umyte a nechajte vysušiť. Lístky vložte do tmavej fľaše a zalejte alkoholom. Tinktúru uložte na tmavé miesto a lúhujte približne mesiac. 

Hotová tinktúra je vhodná na vnútorné i vonkajšie použitie. Môžete si ju naordinovať pri silnom kašli. Pri vonkajšom použití je vhodná na ošetrenie poranenej pokožky. 

Odporúčame: Príčiny zvýšenej chuti do jedla: Môže za tým stáť ochorenie?

Aktualizovaný článok: 11.4.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní