Ako pripraviť domáci púpavový med? Objavte jeho jedinečné účinky!

Ako pripraviť domáci púpavový med? Objavte jeho jedinečné účinky!

Púpavu pozná asi každý a na lúke jej žlté hlávky rozpozná dozaista i menší znalec rastlín. Púpava lekárska, latinsky Taraxacum officinale, je bylina z čeľade astrovité, ktorá je charakteristická prízemnou ružicou podlhovastých a hlboko vykrajovaných stopkatých listov a bezlistým dutým stvolom dorastajúcim do dĺžky až 30 centimetrov.

Na jeho konci sa nachádza hustý úbor drobných žltých jazykovitých kvetov, ktoré sú plné nektáru. Kvety púpavy sa na noc aj počas dažďa zatvárajú. Po odkvitnutí sa menia na plody, a to nažky s chocholcami.

Hoci púpava u nás rastie ako burina pri cestách, v záhradách či na lúkach, odoprieť jej nemožno jej liečivé vlastnosti. Napríklad jej sušený koreň je možné využiť na prípravu odvaru, ktorý má okrem iného aj blahodarný vplyv na žlčník či žalúdok. Počas kvitnutia sa však zberajú i kvety púpavy, a to prevažne od apríla až do mája či júna. Nie sú síce vhodné na sušenie, no pripraviť si z nich môžete jedinečný domáci púpavový med. V článku vám prezradíme, ako na to aj aké sú jeho účinky!

Pozri aj: Použitie sódy bikarbóny: 7 jednoduchých trikov, ktoré musíte poznať!

účinky púpavy

Zdroj: Shutterstock®

Prečo je púpava výnimočná?

Púpava lekárska má svoje miesto v tradičnej ľudovej medicíne skutočne plným právom. Má antiseptické aj detoxikačné účinky a výrazne podporuje obranyschopnosť. Blahodarne pôsobí aj na proces trávenia a metabolizmus. Odkysľuje organizmus, prečisťuje pečeň a vďaka močopudným vlastnostiam napomáha z tela odstraňovať nadbytočnú vodu. Púpava sa tiež v ľudovom liečiteľstve používa na prečistenie krvi aj znižovanie krvného tlaku. Z tela napomáha odbúravať cholesterol a rovnako je osožná pri liečbe cukrovky.

Kvety púpavy lekárskej sú navyše výborným pomocníkom pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Podnecujú vykašliavanie a podporiť nimi môžete liečbu chrípky či angíny. Pravdepodobne najlepším spôsobom, ako vyťažiť ich liečivé vlastnosti naplno, je vo forme doma pripraveného chutného medu. Púpavový med je zdrojom mnohých cenných látok, ktoré naše telo potrebuje pre správne fungovanie. Obsahuje vitamíny skupiny B aj poriadnu dávku vitamínu C, vlákninu či minerálne látky, ako sú napríklad železo či kremík. Med z púpavy je navyše bohatý na mnohé antioxidanty.

recept na púpavový med

Zdroj: Shutterstock®

Takto si z nej pripravíte úžasný med!

Vyrobiť si zdravý domáci púpavový med s blahodarnými účinkami na ľudský organizmus ani zďaleka nie je tak náročnou úlohou, ako by sa mohlo zdať. Na jeho prípravu však budete v prvom rade potrebovať veľké množstvo krásnych žltých kvetov púpavy. Na ich zber však dlho nečakajte, púpava lekárska totiž veľmi rýchlo odkvitá. Nezabudnite ich zberať v čistom prostredí, ďaleko od ciest! Približne 400 púpavových kvetov poriadne umyte a v dostatočne veľkom hrnci ich zalejte asi litrom čistej vody. Do hrnca vhoďte aj na kolieska nakrájaný citrón. Priveďte k varu a po zovretí varte ešte ďalších 15 až 20 minút.

Zmes po ochladnutí, najlepšie na druhý deň, sceďte cez látku či plátno a z kvetov aj ovocia nezabudnite poriadne vytlačiť všetku šťavu. Do scedeného odvaru primiešajte kilogram kryštálového cukru, pokojne aj trstinového či iného a pomaly varte až do požadovaného zhustnutia. To môže trvať 2 či 3 hodiny. Čím dlhšie však budete zmes variť, tým bude med nakoniec hustejší. Uvarený med už len stačí preliať do zaváraninových pohárov. Tie nechajte až do vychladnutia odpočívať prevrátené hore dnom. Následne môžete med uskladniť v špajze. Budete ho mať tak vždy poruke a kedykoľvek si na ňom môžete pochutiť!

Púpavový med od babičky

  • 250 kvetov púpavy (hlavičiek)
  • liter vody
  • 1 citrón
  • 1 pomaranč
  • 1 kg cukru

Kvety vložte do hrnca a zalejte vodou. Pridajte na kolieska nakrájaný bio citrón a rovnako tak aj pomaranč, avšak bez šupky. Priveďte k varu a nechajte variť 20 minút. Po dovarení odstavte a nechajte lúhovať do ďalšieho dňa. 

V nasledujúci deň preceďte cez gázu. Do zmesi nasypte cukor a varte do zhustnutia. Hotový med nalejte do čistých zaváraninových pohárov. 

Aktualizovaný článok: 1.5.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Zdena Paňková 25.04.19 10:37

ZP
karma
100.00

Med z púpavy varíme každý rok, zbierame je na veľkej lúke, ktorá sa tiahne popri potoku a výsledok stojí za to. Sme rodinka, ktorá spotrebuje veľa medu, nahrádzame tým cukor všade, kde sa dá.

  • 2
Odpovedať

Jana Čipková 17.05.19 17:45

karma
106.00

Púpavový med robím každý rok, ale neviem kde robím chybu, vždy ho mám riedky.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní