Aké sú časté prejavy hypertyreózy? Pri týchto signáloch spozornite!

Aké sú časté prejavy hypertyreózy? Pri týchto signáloch spozornite!

Štítna žľaza predstavuje jednu z najväčších endokrinných žliaz v ľudskom tele. Nájdeme ju v oblasti krku, pričom jej primárnou funkciou je tvorba dôležitých hormónov. Tie majú vplyv na viaceré systémy v tele človeka, okrem iného napomáhajú regulovať metabolizmus. V súvislosti s týmto orgánom sa môžu vyskytnúť rozličné zdravotné problémy a jedným z nich je aj takzvaná hypertyreóza. Ide o ochorenie, ktoré je charakteristické zvýšenou funkciou štítnej žľazy, a teda nadprodukciou hormónov tyroxínu alebo trijódtyronínu. V dnešnom článku sa pozrieme na to, aké sú charakteristické prejavy hypertyreózy.

Strata váhy

V dôsledku nadprodukcie hormónov štítnej žľazy dochádza k zvýšeniu metabolických pochodov, čo spôsobuje typické sprievodné prejavy ochorenia. U pacienta s týmto zdravotným problémom dochádza k zrýchleniu metabolizmu, čo spôsobuje zvýšenú spotrebu energie. Bežným príznakom hypertyreózy je tak chudnutie a úbytok váhy, a to i napriek tomu, že u jedinca je spravidla prítomná nadmerná chuť do jedla. Človek môže v podstate strácať na váhe i v prípade zvýšeného príjmu potravy.

Odporúčame: Najzdravšie exotické ovocie: Ktoré to je a prečo doň investovať?

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

Problémy s kožou aj vlasmi

Typickým a pomerne častým sprievodným príznakom zvýšenej činnosti štítnej žľazy sú aj rôzne problémy s vlasmi či pokožkou. Koža býva vlhká a teplá, človek sa neraz viac potí a celkovo sa pokožka viac mastí. Príznakom tiež býva zhoršenie kvality vlasov. Tie môžu byť veľmi jemné a môžu výraznejšie rednúť. Nadmerné vypadávanie vlasov sa však môže objaviť aj pri naopak zníženej funkcii štítnej žľazy. Pri hypertyreóze môže človeka trápiť aj zrýchlený rast ochlpenia.

Poruchy menštruačného cyklu

Pri hypertyreóze sa môžu objaviť u pacientov ženského aj mužského pohlavia rovnako problémy s reprodukčným systémom. U žien to bývajú hlavne poruchy menštruačného cyklu. U pacientiek s touto diagnózou sa menštruácia môže objavovať menej často, dokonca niekedy dochádza k jej úplnej absencii. Mužov zase môžu trápiť poruchy potencie.

srdcové problémy

Zdroj: Shutterstock®

Kardiovaskulárne ťažkosti

Medzi najčastejšie sprievodné príznaky spomínaného ochorenia radíme aj rôzne problémy so srdcom, respektíve so srdcovo-cievnym systémom. Obehová sústava na nadprodukciu hormónov štítnej žľazy neraz reaguje zvýšením tlaku. Bežné je zrýchlenie srdcovej frekvencie, jedinec môže pociťovať búšenie srdca. Objaviť sa môžu poruchy srdcového rytmu, čiže arytmie. Človek sa v súvislosti s týmito ťažkosťami môže pri námahe i rýchlejšie zadýchať, môže pociťovať návaly tepla a viac sa potiť.

Únava

Nezriedkavým sprievodným príznakom hypertyreózy je únava a celkové oslabenie organizmu. Navonok však pacienti s týmto ochorením môžu vyzerať tak, že sú plní energie. Neraz totiž pôsobia tak, že sú akoby zrýchlení, majú zosilnené reflexy, prudko a rýchlo hovoria, robia veľa pohybov, môže sa u nich tiež objaviť svalový tras, a to najmä na rukách. I napriek tomu sa však často cítia práve vyčerpaní. Bežná je i svalová slabosť.

depresia

Zdroj: Shutterstock®

Zmeny nálad

Hypertyreózu u niektorých pacientov sprevádzajú taktiež neurologické a psychiatrické príznaky. Môže ísť o časté a pomerne prudké zmeny nálad až depresívne stavy, pocity nervozity, úzkosti a nepokoja. Jedinec môže byť úplne letargický. Niektorých trápia poruchy koncentrácie. V dôsledku nevhodnej hladiny spomínaných hormónov sa okrem toho môžu objavovať aj problémy so spánkom. Spánok je často nekvalitný a neposkytuje dostatočný odpočinok.

Očné príznaky

U niektorých pacientov s hypertyreózou sa môžu v istých prípadoch vyskytnúť aj očné problémy. Môže ísť o bolesť za okom. Príznakom býva i takzvaný exoftalmus, čo je vysunutie očnej gule dopredu. Jedinec tak má viac vypuklé a vystúpené oči, s čím môže súvisieť rozvoj ďalších ťažkostí. Častejšie sa však u jedincov s týmto ochorením vykytujú tráviace ťažkosti, hlavne hnačky, a to v dôsledku rýchlejšieho trávenia a zvýšenej peristaltiky.

Odporúčame: TOP potraviny pre hrubé črevo: Čo jesť pre zdravšie črevá?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní