Aké sú prejavy nedostatku vitamínu D? Tieto príznaky neprehliadaj!

Aké sú prejavy nedostatku vitamínu D? Tieto príznaky neprehliadaj!

Vitamín D je pre správnu funkciu ľudského organizmu nevyhnutný. Vplýva na reguláciu metabolizmu vápnika aj fosforu a posilňuje imunitný systém človeka. Taktiež je dôležitý pre kosti či svaly. V tehotenstve je zase vitamín D potrebný pre vývoj plodu. Tento v tuku rozpustný vitamín si naše telo dokáže vytvoriť v koži pôsobením slnečného žiarenia. Hlavne počas zimy, kedy je slnka nedostatok, sa môže stať, že zásoby cenného vitamínu D z leta sa minú a telo postupne začne trpieť na deficit tejto látky.

V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú najčastejšie prejavy nedostatku vitamínu D. Ak vás často trápia niektoré z nižšie menovaných zdravotných ťažkostí, skúste si túto cennú látku doplniť. Najlepšie je svoju pokožku vystaviť slniečku a keď to práve nejde, určite do jedálnička zaraďte ryby, napríklad lososa, tuniaka či sleďa. Zdrojom vitamínu D sú tiež vaječné žĺtky, mlieko, vnútornosti či huby sušené na slnku.

Odporúčame: Príznaky spánkového deficitu: Dá sa ešte stratený oddych dobehnúť?

únava

Zdroj: Shutterstock®

1. Únava

Nadmerná únava, ktorá môže razom znížiť kvalitu života, je príznakom mnohých ochorení i zdravotných problémov. Jednou z jej príčin môže byť práve i deficit spomínaného vitamínu. Aj mierne znížená hladina vitamínu D v krvi môže mať vplyv na časté pocity ospalosti. Ak vás teda bežne trápi únava aj napriek dostatočne dlhému spánku, skúste si túto látku doplniť. Odhaľte pokožku slnečným lúčom. Počas zimy zaraďte do jedálnička vyššie spomenuté potraviny alebo skúste doplnky výživy.

2. Depresívne nálady

Nedostatočná úroveň vitamínu D v organizme môže mať negatívny vplyv aj na psychický stav jedinca. Dokonca sa hovorí až o nervových poruchách v prípade vážneho deficitu tejto látky. Nedostatok vitamínu D sa môže prejaviť vo forme depresie a zlých nálad, a to viac u starších jedincov a najmä v chladnejších mesiacoch s obmedzeným slnečným svitom. Doplnenie tejto látky môže pomôcť potlačiť príznaky letargie i niektorých porúch spánku.

vypadávanie vlasov

Zdroj: Shutterstock®

3. Vypadávanie vlasov

Nadmerné vypadávanie vlasov je citlivou témou nielen pre ženy, ale i mužov. V prípade, že sa u vás tento problém objavil, skúste si doplniť déčko. Aj nedostatok tejto látky môže vplývať na väčšiu stratu vlasov. Nesmieme však zabúdať na to, že padanie vlasov môže mať množstvo ďalších rozličných príčin, akými sú napríklad stres, zlá strava či hormonálne zmeny v organizme.

4. Bolesť kĺbov aj kostí

Ako sme spomínali už vyššie, vitamín D je potrebný pri regulácii metabolizmu vápnika, ktorý je nevyhnutný pre dobrý stav kostí. Menovaný vitamín je tiež dôležitý pre naše kĺby. Deficit tejto látky sa môže prejavovať bolesťou kĺbov i kostí, ba dokonca svalovou slabosťou a môže viesť až k rednutiu kostí. Dostatočný príjem vitamínu D predstavuje prevenciu pred rozličnými poruchami kostry, napríklad osteoporózou.

Odporúčame: Hrozba Alzheimerovej choroby: Toto sú zásady prevencie!

znížená imunita

Zdroj: Shutterstock®

5. Oslabený imunitný systém

Nedostatok vitamínu D môže nakoniec spôsobiť i celkové oslabenie imunitného systému, čo môže mať vplyv na rozvoj ďalších zdravotných problémov. Jedinci s nízkou hladinou tejto látky majú napríklad vyššie riziko výskytu chrípky. Bez dostatočného príjmu vitamínu D sa telo nedokáže poriadne brániť proti infekciám. Ak ste často prechladnutí alebo vás trápia iné ochorenia bakteriálneho alebo vírusového pôvodu, skúste sa zamerať na dostatočný prísun spomínanej látky.

Pozri aj: Metóda Oil Pulling: Kokosová kúra so zaujímavými účinkami?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Varhaníková 25.02.19 11:41

karma
110.00

Už bude slnečno, tak si ho naberieme prírodzene. :O)

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 07.03.19 18:58

karma
106.00

Vitamín D užívam v tabletkovej forme. predpisuje mi ho lekárka.

  • 1
Odpovedať

Brenda Bolibruchová 29.03.19 08:40

BB
karma
-1.00

taktiež si déčko dopĺňam ale s ogestanom - poradil mi ho lekár a som fit a kedze planujeme babo tak musim byt ready

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní