Aké sú príznaky zápalu stredného ucha? Tieto ťažkosti neignorujte!

Aké sú príznaky zápalu stredného ucha? Tieto ťažkosti neignorujte!

Možno sa to tak ani nezdá, no naše uši sú, čo sa týka stavby, pomerne zložité a skladajú sa z viacerých častí. Vo všeobecnosti rozoznávame vonkajšie, stredné a vnútorné ucho. Vonkajšie ucho je tvorené ušnicou a zvukovodom. V strednom uchu zase nájdeme takzvaný bubienok i drobné sluchové kostičky, ktoré nazývame kladivko, nákovka a strmienok. Vo vnútornom uchu sa nakoniec nachádzajú hlavne receptory sluchu a rovnováhy. Každá jedna časť ucha má svoj význam a podieľajú sa okrem iného aj na tom, aby sme počuli. Jednotlivé časti ucha pritom môžu postihnúť rôzne ochorenia. Môže ísť o rozličné infekčné i neinfekčné zápaly, ktoré neraz spôsobujú mnohé zdravotné ťažkosti. Napríklad najčastejším ochorením stredného ucha je zápal stredného ucha. Ako sa táto choroba prejavuje a lieči?

Aké sú príčiny zápalu stredného ucha?

Zápal stredného ucha, odborne otitis media, vzniká spravidla ako bakteriálna alebo vírusová infekcia strednej časti ucha. Postihuje konkrétne priestor za ušným bubienkom, v ktorom sa ukrývajú i drobné vibrujúce kostičky. Príčinou tohto ochorenia je vo väčšine prípadov predchádzajúca infekcia horných dýchacích ciest, respektíve sa zápal stredného ucha objavuje ako komplikácia spomínanej infekcie. Na rozvoji bakteriálneho zápalu sa najčastejšie podieľajú streptokoky či stafylokoky. Pri zápale stredného ucha dochádza k opuchu takzvanej Eustachovej trubice, ktorá spája túto časť ucha s nosohltanom. Jej úlohou je aj vyrovnávanie tlaku v strednom uchu s tlakom v okolí. Počas zápalu je jej funkcia narušená, čo negatívne pôsobí na stredné ucho, v ktorom sa začne hromadiť tekutina.

V nej sa môžu postupne hromadiť a množiť baktérie a vírusy. Infekcia sa práve cez spomínanú Eustachovu trubicu ľahko dostane do stredného ucha pri nádche, chrípke či zápale dutín. Týmto ochorením pritom vo vyššej miere trpia deti. Veľké percento detí do veku piatich rokov prekoná zápal stredného ucha. Toto ochorenie sa medzi malými deťmi vyskytuje oveľa častejšie preto, lebo ich sluchová trubica je kratšia, a tak je tu vyššie riziko rýchlejšieho a ľahšieho prenosu infekcie z horných dýchacích ciest. Okrem toho môže k rozvoju ochorenia prispievať aj znížená imunita jedinca. Medzi rizikové faktory radíme aj určité vrodené anomálie ucha, napríklad Eustachovej trubice, prítomnosť alergií u jedinca, ušné úrazy či výskyt ochorenia v rodine.

Odporúčame: 7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu

prejavy zápalu stredného ucha

Zdroj: Shutterstock®

Tieto príznaky nie je vhodné podceniť!

Zápal stredného ucha môže byť akútny, pričom sa objavuje náhle a býva sprevádzaný mnohými zdravotnými ťažkosťami. V menšom množstve prípadov prebieha aj bezpríznakovo. Pre akútny zápal stredného ucha sú charakteristické primárne rozličné problémy s ušami. Ide hlavne o bolesti postihnutého ucha. Tie bývajú rôznej intenzity, často náhle a pulzujúce, pričom sa môžu objaviť v jenom aj oboch ušiach. Bolesti sa zhoršujú pri kýchaní, prehĺtaní či fúkaní nosa. Objavuje sa tiež hnisavý výtok z ucha, a to pri perforácii bubienkovej blany. Rovnako môže zápal stredného ucha spôsobiť zhoršenie sluchu.

Postihnutého môže trápiť pískanie v ušiach alebo rozličný šum či praskot a rovnako i pocit zaľahnutia v uchu. Okrem toho sa neraz objavuje zvýšená telesná teplota až horúčka, zväčšenie lymfatických uzlín, bolesť hlavy či nechutenstvo. Malé dieťa býva plačlivé, nepokojné, často sa chytá za uši, budí sa a plače zo spánku. Zápal však môže byť i chronický, čiže prebiehajúci dlhodobo. Pri chronickom zápale ucha môže zostávať tekutina v uchu dlhší čas, pričom sa môže infekcia neustále vracať. Bolesti pri dlhodobo pretrvávajúcom zápale nebývajú také intenzívne, no pacienta trápi spravidla nedoslýchavosť aj výtok z ucha a poškodenie bubienka.

liečba zápalu stredného ucha

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba ochorenia?

Príznaky zápalu stredného ucha neradno podceňovať a v prípade výskytu vyššie spomínaných ťažkostí je vhodné zdravotný stav prekonzultovať s lekárom. Pri žiadnej či nedostatočnej liečbe totiž môže dôjsť k rozvoju mnohých vážnych komplikácií. Medzi najčastejšie komplikácie zápalu stredného ucha radíme napríklad mastoiditídu, čo je zápal dutín hlávkového výbežku spánkovej kosti, ďalej absces mozgu či poruchy sluchu. Pre potvrdenie ochorenia je pritom potrebné vyšetrenie u špecialistu, respektíve ušno-nosno-krčného lekára. Pomocou takzvaného otoskopu pozoruje rôzne zmeny na bubienku, napríklad jeho začervenanie, zhrubnutie či opuch. 

Potrebné môžu byť aj vyšetrenia sluchu či krvi. Ak sa ochorenie potvrdí, lekár stanoví vhodnú liečbu. Tá závisí od toho, o aký typ zápalu ide. Pri bakteriálnom zápale môžu pomôcť antibiotiká. V prípade vírusovej infekcie sa riešia hlavne sprievodné príznaky ochorenia. Je potrebné podporiť organizmus, aby sa s infekciou čo najrýchlejšie vysporiadal. Pacientovi môžu byť podávané lieky proti bolesti či na zníženie teploty. V niektorých prípadoch je potrebná takzvaná paracentéza, čo je prepichnutie ušného bubienka a odsatie hnisu. Preliečenie akútneho zápalu stredného ucha môže trvať jeden až dva týždne.

Odporúčame: Najlepšie bezlepkové múky: Ktorú z nich si vybrať? Aké majú výhody?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní