Aké sú účinky matcha čaju? Pre toto sa ho oplatí piť pravidelne!

Aké sú účinky matcha čaju? Pre toto sa ho oplatí piť pravidelne!

Pod pojmom matcha čaj rozumieme tradičný japonský mletý čaj. Ide o druh zeleného čaju, ktorý má veľmi dlhú históriu a zároveň si v dnešnej dobe získava čoraz viac fanúšikov naprieč celým svetom. Pripravuje sa mletím mladých čajových lístkov. Má podobu sýtozeleného až žltozeleného prášku, ktorý sa našľahá s vodou, pričom vznikne nápoj s bohatou chuťou aj vôňou. Matcha čaj blahodarne vplýva na ľudský organizmus hneď vo viacerých smeroch. Je pritom niekoľkonásobne účinnejší ako obyčajný zelený čaj. Ak ste to s ním ešte neskúsili, možno je načase to zmeniť. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú účinky matcha čaju.

Je zdrojom antioxidantov

Ako prvé môžeme o matcha čaji prezradiť, že je bohatý na katechíny, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Práve antioxidanty sú látky, ktoré v našom tele napomáhajú bojovať so škodlivými účinkami voľných radikálov. Ochraňujú tak naše bunky pred poškodením, brzdia ich predčasné starnutie a zároveň preventívne pôsobia proti mnohým civilizačným a chronickým ochoreniam, na ktorých rozvoji sa voľné radikály môžu podieľať. Okrem toho sa v matcha čaji ukrývajú aj bielkoviny, vápnik, vitamín C, vláknina či veľké množstvo chlorofylu.

Odporúčame: Ešte stále ho kupuješ? Zisti, ako pripraviť domáce arašidové maslo!

ako doplniť energiu

Zdroj: Shutterstock®

Dodáva energiu

Vďaka kofeínu aj zmesi mnohých ďalších živín je matcha čaj skvelým dobíjačom energie. Prirodzene zvyšuje energiu v tele a taktiež vytrvalosť, a to oveľa lepšie ako napríklad káva. Matcha čaj radíme medzi zdravé alternatívy kávy. Jeho veľkou výhodou je, že telu dodáva energiu postupne, pričom môže pôsobiť v priemere až 6 hodín. Tento chutný a zdravý nápoj zároveň prispieva k lepšej pamäti aj koncentrácii. Napomôže tak udržať myseľ v pozore a eliminuje pocity ospalosti. 

Zabezpečuje pokojnú myseľ

Matcha čaj nielen prispieva k lepšej pamäti a koncentrácii a dobíja človeka energiou, ale zároveň má pozitívny vplyv na jeho psychiku. Ide o akési prírodné antidepresívum, ktoré človeku pomáha zlepšiť náladu. Takéto pôsobenie má i vďaka aminokyseline zvanej teanín (L-theanin). Kofeín udržiava človeka sústredeného a teanín zároveň pôsobí relaxujúco. Potláča nervozitu aj pocity úzkosti.

ako podporiť chudnutie

Zdroj: Shutterstock®

Pomáha pri chudnutí

Matcha čaj je známy aj tým, že dobre pomáha s chudnutím a redukciou váhy. Zrýchľuje totiž metabolizmus a rovnako napomáha telu niekoľkonásobne rýchlejšie spaľovať tuky. Matcha čaj za vás nezhodí prebytočné kilogramy bez námahy, no môže vám s týmto procesom výrazne pomôcť. Môže sa stať vítanou súčasťou zdravého jedálnička, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj dostatok pohybu. Okrem toho má aj pozitívny vplyv na tráviaci systém človeka. 

Pomáha udržiavať srdce zdravé

Tento tradičný zelený japonský nápoj má pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém človeka. Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu a nutričnému profilu prispieva k zníženiu zlého LDL cholesterolu. Vysoký cholesterol je pritom rizikovým faktorom mnohých ochorení srdca a ciev. Pravidelným pitím matcha čaju v kombinácii so zdravým životným štýlom je tak možné prispievať k znižovaniu rizika vážnych srdcovo-cievnych chorôb, ktoré sú v dnešnej dobe častou príčinou úmrtí. 

detox

Zdroj: Shutterstock®

Detoxikuje telo

Lahodný matcha čaj má nakoniec aj detoxikačné účinky. Napomáha telu zbavovať sa škodlivých látok, najmä toxínov, chemikálií, ťažkých kovov a podobne. Takéto pôsobenie má i vďaka obsahu chlorofylu, čo je rastlinné zelené farbivo. Matcha čaj má však množstvo ďalších účinkov. Okrem toho, že výborne chutí, tiež pozitívne pôsobí aj na imunitný systém človeka a rovnako i pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi.

Odporúčame: Recept: Kaša z domácej granoly - zdravé raňajky ideálne pre každého


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní