Ako pripraviť smoothie nápoj? Pozor na kombináciu ovocia a zeleniny!

Ako pripraviť smoothie nápoj? Pozor na kombináciu ovocia a zeleniny!

Smoothie nápoj predstavuje skvelý spôsob, ako zaradiť do jedálnička viac zeleniny a ovocia, ktoré nášmu telu doplnia množstvo dôležitých vitamínov a minerálov či vlákniny. Denne by sme predsa mali zjesť niekoľko zeleninových a ovocných porcií, čo nie je niekedy jednoduché. A vďaka smoothie, ktoré vlastne predstavuje výživné jedlo, môžeme svojmu telu dopriať dostatok ovocia a zeleniny, a to vo forme chutného nápoja, ktorý si môžeme zobrať na cesty či dopriať na desiatu alebo olovrant. Ako sa však hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Aj v súvislosti s týmito zdravými nápojmi sa môžu vyskytnúť nejaké problémy. Predstavte si totiž, že na posedenie zjete celý banán, hrsť jahôd a dve hrste špenátových listov, prípadne ešte aj s polovicou mrkvy.

Asi sa to dá predstaviť len ťažko. No ak všetku túto zeleninu a ovocie zmixujeme, s pitím hotového nápoja bude mať problém už len málokto. Zároveň sa však u niektorých jedincov môžu objaviť určité ťažkosti, najmä s trávením. I keď je spravidla smoothie ľahko stráviteľné, najmä pri kombinácii veľkého množstva surovín, alebo aj nevhodných surovín, môže spôsobiť plynatosť a pocity nafúknutého brucha, niekedy i bolesti či kŕče. Preto je vhodné pri jeho príprave dodržiavať isté pravidlá a niektoré suroviny nekombinovať vôbec. Ako na prípravu smoothie nápoja?

Pozri aj: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?

ovocné smoothies

Zdroj: Shutterstock®

Môžeme mixovať ovocie so zeleninou?

Kombinovanie ovocných a zeleninových druhov v smoothie nápoji je aj nie je vhodné. Mixovanie ovocia a zeleniny do jedného nápoja v mnohých prípadoch nebýva dobrou voľbou, hrozia totiž problémy s trávením. Existuje však zopár výnimiek. Ideálna je listová zelenina, ktorá môže tvoriť základ prakticky každého smoothie nápoja. Kombinovať ju môžete ľubovoľne. Použite špenát, mangold, listový šalát či kel. V kombinácii s ovocím dostanete veľmi chutné a výživné jedlo. Miešať s ovocím hľuzovú či koreňovú zeleninu sa zvyčajne nevypláca. Výnimkou sú mrkva a cvikla, ktoré sa celkom dobre kombinujú s jablkami. Do smoothie nápoja vôbec nie sú vhodné zemiaky, špargľa či baklažán, naopak je vítaná aj uhorka. Taktiež sa neodporúča kvôli tráveniu používať melón, či už ho radíte medzi zeleninu alebo ovocie.

Ako na ovocné smoothies?

Pripraviť je možné aj čisto ovocné smoothie, no ak do neho pridáte spomínanú listovú zeleninu, bude nápoj vyváženejší a na chuti mu to nijako neuškodí. Pravidlá pri príprave smoothie platia aj v rámci kombinovania ovocia. Pre bezproblémové trávenie je vhodné miešať sladké ovocie s polosladkým, alebo potom polosladké s kyslím. Medzi sladké ovocie radíme hlavne banány, taktiež papáju i figy. Polosladké sú jablká, čučoriedky, mango i maliny a medzi kyslé zase radíme kivi, jahody aj ananás. Ak na tom vaše trávenie nie je niekedy najlepšie, od kombinácie kyslého a sladkého ovocia, najmä vo väčšom množstve, radšej upustite. Do smoothie nápojov je pritom vhodné používať nielen čerstvé ovocie, ale aj mrazené, vďaka ktorému si vytvoríte osviežujúcu pochúťku.

príprava smoothies

Zdroj: Shutterstock®

Akú tekutú zložku zvoliť?

Pri príprave smoothie nápoja pridávame do mixéra spravidla nejakú tekutú zložku. Často sa využíva klasické mlieko, no to nemusí byť pre mnohých najlepšia voľba. Kombinácia ovocia a mliečneho výrobku môže pôsobiť na tráviaci trakt zaťažujúco a spôsobiť tráviace problémy. V takýchto prípadoch je lepšie voliť rastlinné mlieka, napríklad kokosové či mandľové. Ak vám to nespôsobuje ťažkosti, použiť môžete biely jogurt, vďaka ktorému bude nápoj hustejší a krémový. I jogurty však dnes majú aj svoju rastlinnú verziu. Mimo spomínaných ingrediencií je možné použiť čistú vodu či dokonca kokosovú vodu. Tým nič nepokazíte.

Čo sa dá do smoothie nápoja ešte pridať?

Do smoothie nápojov je možné pridávať rôzne druhy orieškov, i keď tie sa odporúča pridávať skôr do tých zeleninových. Toto výživné tekuté jedlo môžete obohatiť o zdravé tuky aj vďaka semienkam či avokádu. V jednom smoothie však vždy použite len jeden zdroj zdravých tukov. Tieto nápoje navyše môžete ozvláštniť mnohými ďalšími surovinami. Skvelé a osviežujúce sú lístočky mäty alebo medovky. Jedinečnú príchuť pridajú koreniny, ako sú napríklad škorica, kurkuma či zázvor. Koreniny a bylinky skvelo podporia trávenie a majú množstvo ďalších účinkov. Ak chcete skúsiť niečo netradičné, neváhajte použiť kokos alebo kakao. 

zdravé smoothies

Zdroj: Shutterstock®

Aké kombinácie vyskúšať?

Pri príprave smoothie nápojov platí, že fantázii sa medze nekladú. Zároveň však aj platí, že v jednoduchosti je krása. Čo to teda znamená? Pri príprave smoothie sa nebojte skúšať nové kombinácie a objavovať nové chute, no zároveň nápoj príliš neprekombinujte. Verte, že zmiešanie veľkého množstva rozličných druhov ovocia a zeleniny nemusí byť tou správnou cestou. Takýto nápoj nemusí byť ani chutný, ani nemusí sadnúť vášmu žalúdku. Zvyčajne postačia i kombinácie dvoch, troch či štyroch základných surovín.

Skúste mango, špenát a mätové lístky. Klasikou je kombinácia jablka, mrkvy a banánu. Vyskúšať tiež môžete banán s hruškou a kelom. Ak chcete ochutnať niečo viac zeleninové a nie úplne sladké, dozaista sa oplatí ochutnať kombináciu špenátu, uhorky a limetkovej šťavy. Pri príprave smoothie nápojov však platí aj to, že treba počúvať svoje telo a zistiť, čo mu vyhovuje. Ak niektoré kombinácie nie sú ideálne, no nespôsobujú vám žiadne ťažkosti a vaše telo s nimi nemá žiaden problém, nemusíte sa obmedzovať. Naopak, ak vám niektoré kombinácie nesadnú, už ich ani neskúšajte.

Odporúčame: Ako pestovať ligurček? Objavte jeho účinky aj spôsoby použitia!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní