Ako sa stravovať pri problémoch so štítnou žľazou?

Ako sa stravovať pri problémoch so štítnou žľazou?

Štítna žľaza predstavuje dvojlalokový orgán a zároveň jednu z veľkých endokrinných žliaz ľudského tela, ktorá je uložená v krku. Významnou úlohou tejto žľazy je v prvom rade tvorba hormónov, a to tyroxínu a trijódtyronínu, ktoré okrem iného vplývajú napríklad aj na metabolizmus. Tento orgán pritom pre svoju správnu činnosť potrebuje jód. V súvislosti so štítnou žľazou sa môžu vyskytnúť mnohé vážne zdravotné problémy. Pravdepodobne najväčším strašiakom je rakovina štítnej žľazy. Pomerne často však trápi ľudí najmä znížená alebo zvýšená funkcia tohto orgánu. Ako sa stravovať pri rozličných problémoch so štítnou žľazou, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Hypotyreóza vs. hypertyreóza

Ako sme už uviedli, pomerne častými zdravotnými problémami v súvislosti so štítnou žľazou človeka je hypertyreóza a hypotyreóza. Pod pojmom hypertyreóza pritom rozumieme stav, kedy v tele človeka dochádza k nadprodukcii hormónov štítnej žľazy. Zvýšená funkcia štítnej žľazy sa prejavuje v prvom rade zrýchlením metabolizmu. Jedinec môže následne strácať na váhe, pričom ho môže trápiť zvýšená chuť do jedla. K tomu sa môžu pridať príznaky ako únava, nepokoj, problémy so spánkom, vyšší tlak, očné problémy, potenie, nepravidelná činnosť srdca a u žien aj poruchy menštruačného cyklu.

Pojem hypotyreóza pritom označuje spravidla presne opačný stav. Pri tomto ochorení štítna žľaza neprodukuje dostatočné množstvo hormónov. Ak človek trpí zníženou funkciou štítnej žľazy, nemusí spočiatku pociťovať žiadne sprievodné ťažkosti. Postupne však môže dochádzať k spomaleniu metabolizmu. Pridružiť sa môže únava, zlá nálada, priberanie na váhe a neschopnosť udržať váhu pod kontrolou, tráviace ťažkosti, búšenie srdca, vypadávanie vlasov aj poruchy menštruačného cyklu. Jedinca môže trápiť pomalý rast nechtov, problémy so suchou kožou aj zhrubnutie hlasu.

Odporúčame: Aké choroby trápia obéznych okrem obezity?

zdroje jódu

Zdroj: Redakcia TvojeZdravie.sk

Správna strava je dôležitá!

Okrem liečiv od lekára, ak sú potrebné, má význam pri problémoch so štítnou žľazou aj strava. V rámci oboch problémov, hypotyreózy aj hypertyreózy, je vhodné dodržiavať v prvom rade všeobecné zásady zdravého stravovania. To znamená, že strava pacienta by mala byť pravidelná a pestrá, mala by byť zdrojom všetkých potrebných látok. Samozrejme, zabúdať netreba na dostatočný pitný režim. Pacientom s hypertyreózou sa odporúča dávať si pozor na pravidelnosť stravovania, dostatočný príjem bielkovín, vitamínov a z minerálov hlavne vápnika, horčíka a selénu. Do jedálnička je ideálne zaradiť kapustu, ružičkový kel, brokolicu, špenát, strukoviny či zelené vňate. Pravidelne konzumujte aj bobuľové ovocie, broskyne, hrušky či avokádo i orechy a rozličné semienka.

Pri zníženej funkcii štítnej žľazy je nevyhnutné dávať si pozor na dostatočný príjem selénu a spomínaného jódu. Medzi najlepšie zdroje jódu radíme riasy, morské ryby, vajcia, sušené slivky aj soľ obohatenú jódom. Hlavnou úlohou pri tomto ochorení je hlavne podporiť funkciu štítnej žľazy, a tým aj činnosť metabolizmu. Význam má opäť pravidelná strava prostredníctvom menších porcií. Telo by nemalo hladovať, inak sa môže metabolizmus ešte viac spomaľovať. Doprajte telu dostatok karotenoidov, a to prostredníctvom paradajok, sladkých zemiakov, mrkvy, červenej papriky či marhúľ. Do jedálnička zaraďte aj celozrnný chlieb či ovsenú kašu. Vhodná je špargľa, špenát či petržlen, tučné ryby, olivový olej aj slnečnicové semienka. V rámci pitného režimu si pravidelne doprajte pohár zeleného čaju.

nevhodná strava

Zdroj: Redakcia TvojeZdravie.sk

Ktorým potravinám sa naopak vyhýbať?

Spomenúť môžeme aj niekoľko potravín, ktoré nie sú pri problémoch so štítnou žľazou úplne vhodné. Vo všeobecnosti môžeme spomenúť potrebu znížiť príjem rafinovaného cukru či vyprážaných pokrmov plných nezdravých tukov. Okrem toho je vhodné obmedziť konzumáciu kávy a alkoholu. Pri hypertyreóze, čiže zvýšenej funkcii štítnej žľazy, je dôležité nájsť striedmosť pri konzumácii morských rýb a vyhýbať sa i morským riasam. Sú to totiž zdrojom obrovského množstva jódu, čo môže negatívne vplývať na liečbu zameranú na zníženie funkcie štítnej žľazy. 

Pri liečbe hypotyreózy, čiže nedostatočnej produkcii hormónov štítnej žľazy, sa spravidla odporúča konzumovať sójové výrobky len v malej miere alebo vôbec. Niektorým pacientom pomáha, ak si dávajú pozor na potraviny obsahujúce lepok. Pacient by sa mal vyhýbať aj konzumácii hlúbovej zeleniny a rozličných kapustovitých druhov vo veľkých množstvách.

Bude vás zaujímať: Čo spôsobuje nadmerné solenie? Pozor na tohto tichého zabijaka!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Mária Chromíková 22.12.19 15:44

MC
karma
109.00

Nie je ľahko sa stravovať s poruchou štítnej žľazy.

  • 7
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní