Chrípkové obdobie je tu! Aká je najlepšia prevencia pred chrípkou?

Chrípkové obdobie je tu! Aká je najlepšia prevencia pred chrípkou?

Zatvorené školy, škôlky, zakázané návštevy v nemocniciach, a to zďaleka nie je všetko, pretože aj zamestnancov v kanceláriách drasticky ubúda. Nie, to nie je scéna z katastrofického filmu, ale celkom bežná realita v chrípkovom období, ktoré momentálne udrelo na Slovensku. Ak ešte nie ste chorí, spozornite. Aká je najlepšia prevencia pred chrípkou? Tieto tipy môžete využívať každý rok!

Hygiena nadovšetko

Okrem toho, že sa proti chrípke môžete zaočkovať, treba vsadiť aj na účinnú prevenciu. Hneď prvým bodom by mala byť hygiena, ktorá by v tomto infekčnom období mala fungovať u každého z nás na 100 percent. Keď hovoríme u každého, myslíme tým chorých aj zdravých ľudí. 

Zatiaľ čo nakazení chrípkou by mali byť doma a liečiť sa, aby nikoho ďalšieho nenakazili, zdraví by si mali častejšie umývať ruky mydlom a pod teplou vodou. V prípade, že nemajú po ruke umývadlo, mali by mať po ruke antibakteriálny prípravok s alkoholom.

Bude sa ti páčiť: Existuje závislosť na láske? Zisti, čo na to psychologička!

zásady správnej hygieny

Zdroj: Shutterstock®

Chorým sa vyhýbajte

Všetky dobré spôsoby idú bokom vo chvíli, keď sa stretnete s niekým, kto je nakazený chrípkou. V žiadnom prípade týmto ľuďom nepodávajte ruky a držte si od nich patričný odstup, najlepšie aj niekoľko metrov. Chrípka sa totiž prenáša z človeka na človeka priamo, preto niekedy stačí, ak sa dotknete predmetu, ktorý prišiel do kontaktu s vírusom. Vo všeobecnosti sa odporúča v chrípkovom období vyhýbanie sa preľudneným miestam. Keď niekto kýchne, je šanca, že sa na vás vírus prenesie až zo vzdialenosti niekoľkých metrov.

kedy je chrípková sezóna

Zdroj: Shutterstock®

Byť Monk sa vypláca

Aj keď nie ste v bežnom živote práve Monk, v chrípkovom období sa ním staňte aspoň na prechodnú dobu. Prehnaná poriadkumilovnosť je v tomto prípade namieste, a to najmä v prostredí, v ktorom je chorý človek. Ak máte doma alebo na pracovisku chrípkového maróda, nehanbite sa niekoľkokrát denne prejsť spoločné priestory dezinfekciou. Nikto by sa na vás nemal hnevať ani v prípade, ak si dáte ochranné rúško cez ústa.

Čo nerobiť

V chrípkovom období by sme sa mali stať pomyselným strýkom Držgrošom z Káčerova. Prečo to hovoríme? Ak sú všetci okolo chorí, pričom u niektorých ľudí ani chorobu nevidno, musíte sa prestať deliť. O nápoje, jedlá, ale aj o mobil, počítač a podobne. Nechajte si svoje osobné veci len pre seba a vyhnete sa tak riziku, že niečo nepríjemné chytíte. V domácom prostredí si chráňte najmä kefku na zuby, ktorá prichádza priamo do kontaktu s vaším vnútrom. Nezabúdajte ani neustále podporovať vlastnú imunitu – samozrejmosťou by mal byť pravidelný príjem vitamínov prostredníctvom ovocia a zeleniny, prípadne doplnkov stravy.

Vyskúšaj recept: RECEPT: Vynikajúci jablkový koláč s mandľami. Zamiluje si ho každý!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Krajinková Monika 22.03.19 12:17

KM
karma
-1.00

ak raz donesie dieťa zo školy chorobu domov je celá rodina chorá :/ a darmo mu budem hovoriť že sa má umývať ako Monk. Viac dobrých tipov je aj v tomto článku myslím si že aj dostatok spánku a pohybu môže mať na chorobu vplyv

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní