Od plaveckého ucha po infekciu: Aké sú najčastejšie problémy s ušami?

Od plaveckého ucha po infekciu: Aké sú najčastejšie problémy s ušami?

Problémy s ušami môžu človeka celkom dosť potrápiť. Bolesť v ušiach vie byť totiž veľmi nepríjemná, máva naozaj veľa podôb a tiež za ňou môže stáť veľa faktorov. Bolesť však nie je jediný problém, ktorý ľudí trápi. Je ich oveľa viac a my sme sa rozhodli povedať vám o nich. Aké sú najčastejšie problémy s ušami?

Infekcie sú častejšie u detí

Všeobecne sú na bolesť uší náchylnejšie viac deti ako dospelí, pretože ich eustachove trubice sú ešte krátke a príliš rovné. Ušné infekcie môžu byť bakteriálneho alebo vírusového pôvodu a napádajú stredné ucho, čo sa prejaví ako opuch alebo upchatie jednej z eustachových trubíc. Ak je infekcia akútna, je bolestivá, no trvá spravidla krátko, u chronických infekcií ide o dlhodobejší proces liečby. Medzi symptómy ušnej infekcie patrí bolesť a tlak v uchu, hnisavý výtok, strata sluchu a u nehovoriacich detičiek je to nervozita a časté dotýkanie sa uší.

Inšpiruj sa: Kolega s chronickým ochorením: Ako mu byť oporou podľa psychológov?

bolesť uší u bábätka

Zdroj: Shutterstock®

Plavecké či karfiolové ucho

Pôvod spojenia plavecké ucho zrejme vysvetľovať nemusíme. Často je jeho spúšťačom vystavenie sa vode alebo vlhku, no v niektorých prípadoch ho môže spôsobiť aj poškriabanie či slúchadlá alebo načúvací prístroj. Pri plaveckom uchu je napadnutá jeho vonkajšia časť a ušný kanál a prejavuje sa opuchom a začervenaním, pocitom tepla v uchu, bolesťou a svrbením, hnisavým výtokom, výtokom extrémneho množstva tekutiny a zníženou schopnosťou počuť. Karfiolové ucho je zas diagnóza, ktorou trpia najčastejšie boxeri či zápasníci. Vzniká nahromadením v krvi v hornej časti vonkajšej oblasti ucha, čo v konečnom dôsledku pripomína karfiol. V prípade, že sa lieči ihneď, pacient sa môže vyhnúť trvalému poškodeniu ucha, no ak sa karfiolové ucho nelieči, môže viesť až k strate sluchu.

čo spôsobje bolesť uší

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie ušné problémy

Zdravie uší by sme si mali chrániť, keďže na pohľad malý problém môže mať trvalé následky, ktoré ovplyvňujú to, či dobre alebo vôbec počujeme. Ktoré ďalšie problémy s ušami treba poznať?

  • Nahromadenie ušného mazu. Čisté uši sú základom dobrého sluchu. Keď sa vám v uchu nahromadí príliš veľa ušného mazu, môže to spôsobiť svrbenie, zápach aj zhoršenú schopnosť počuť. 
  • Tinnitus. Zvuky ozývajúce sa v ušiach väčšinou signalizujú čosi iné. Zvonenie, piskot či bzučanie v ušiach teda konzultujte s lekárom, pretože tinnitus ako taký väčšinou poukazuje na dlhší pobyt v hluku, nahromadený maz alebo postupnú stratu sluchu v súvislosti so starším vekom.
  • Meniérova choroba. Táto diagnóza zahŕňa zvonenie v ušiach, závraty aj obdobia, kedy nepočujeme, čo spôsobuje nahromadená tekutina vo vnútri ucha. 
  • Vertigo charakterizujú závraty a strata rovnováhy. Môže byť následkom Meniérovej choroby alebo zápalu vo vnútornom uchu.

Ak ste spoznali niektoré z hore vymenovaných symptómov, poraďte sa so svojím lekárom. Ušné problémy vedia byť nepríjemné a dokážu človeku poriadne zavariť, nehovoriac o tom, že vedia byť i nesmierne bolestivé a obmedzujú jedinca ako v pracovnom, tak i súkromnom živote.

Zaujme ťa: Keď je alergia na zvuky chorobou: Ako zistíte, že máte problém?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní