TOP bylinky na nepravidelnú menštruáciu: Ktoré upravia cyklus?

TOP bylinky na nepravidelnú menštruáciu: Ktoré upravia cyklus?

  • Zdieľaj:
 • 0

Existujú rozličné príčiny nepravidelnej menštruácie. Často sú za tento stav zodpovedné ženské a mužské hormóny v tele, respektíve hormonálna nerovnováha. Vplyv však môžu mať i hormóny štítnej žľazy, stres či nadváha. Pri pretrvávajúcich problémoch s nepravidelnou menštruáciou, ktorá sa z času na čas dokonca nedostaví, je vhodné konzultovať zdravotný stav s lekárom. V rámci tradičnej ľudovej medicíny sú veľkým pomocníkom mnohé bylinky, ktoré priaznivo vplývajú na ženské telo. Prezradíme vám, aké sú bylinky na nepravidelnú menštruáciu a s ktorými ďalšími ťažkosťami vám pomôžu.

1. Alchemilka

Medzi najznámejšie ženské bylinky dozaista patrí hlavne alchemilka žltozelená. Charakteristická je dlaňovito laločnatými listami a žltými kvetmi. Jej vňať pomáha nielen pri nepravidelnej menštruácii, ale rovnako podporuje funkciu maternice, zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia, posilňuje maternicu pred pôrodom a celkovo prispieva k pohodliu v období menštruácie. Taktiež potláča silné menštruačné kŕče. K zlepšeniu zdravotného stavu môže dôjsť do jedného až troch mesiacov.

Odporúčame: Prečo spať nahí? Je to skvelý spôsob, ako spaľovať kalórie bez námahy?

rebríček

Zdroj: Shutterstock®

2. Rebríček obyčajný

Ďalšou užitočnou rastlinou je známy rebríček obyčajný, ktorému sa ľudovo hovorí myší chvost. Táto bylinka je značne rozšírená i v našom okolí. Na liečebné účely sa využíva vňať s drobnými bielymi kvetmi. Rebríček pomáha pri poruchách menštruácie, no rieši mnohé ďalšie neduhy. Znižuje krvný tlak, podporuje trávenie, eliminuje tráviace ťažkosti a pri použití zvonka tiež upokojuje podráždenú pokožku.

3. Ostružina malinová

Skvelé účinky má v tomto smere aj ostružina malinová. Nie však jej chutné ružové plody, ale listy. Čaj z malinových listov pomáha pri problémoch s nepravidelným cyklom, upokojuje organizmus počas menštruácie a je vhodný aj pre tehotné ženy počas posledného trimestra. Tento čaj totiž podporuje sťahy maternice, a tak môže uľahčiť pôrod. Okrem tohto je vhodné odvarom z malinových listov i premývať kožné rany.

srdcovník

Zdroj: Shutterstock®

4. Srdcovník obyčajný

Ako už názov ďalšej bylinky napovedá, blahodarný vplyv má najmä na srdcovo-cievny systém. Reč je o rastline zvanej srdcovník obyčajný. Ten podľa tradičnej ľudovej medicíny priaznivo pôsobí na stav a činnosť srdca, zmierňuje búšenie srdca a tiež podporuje spánok. Prispieva však aj k pravidelnosti menštruácie a pocitu pohodlia počas ženských dní. Srdcovník rovnako prospieva ženám v prechode. Napomáha telo uvoľniť a bojuje s nepokojom a úzkosťou.

5. Hluchavka biela

Výbornou ženskou bylinkou je aj hluchavka biela, ktorá sa vzhľadom podobá na žihľavu. Charakteristické sú pre ňu jej biele kalichové kvety a listy, ktoré však nepŕhlia. Liečivá droga z hluchavky zabezpečuje, aby menštruácia chodila načas a rovnako prispieva k pocitom pohodlia. Pomáha pri rôznych menštruačných ťažkostiach aj zápale vaječníkov. V mužskom tele zase pozitívne ovplyvňuje prostatu. Uľahčuje močenie a podporuje zdravie močových ciest.

borievka

Zdroj: Shutterstock®

6. Borievka obyčajná

Pri problematickej menštruácii môžete vyskúšať aj borievku obyčajnú. Z nej sa na liečebné účely využívajú plody. Droga z borievky výrazne prečisťuje organizmus, podporuje funkciu obličiek aj močových ciest a zlepšuje látkovú premenu. Má močopudné a dezinfekčné účinky. Okrem toho tiež podporuje menštruáciu. Taktiež znižuje hladinu cukru v krvi a prispieva k zdraviu dýchacích ciest.

7. Šalvia lekárska

Nakoniec má na ženský menštruačný cyklus vplyv aj šalvia lekárska, ktorá má estrogénne vlastnosti. Taktiež pôsobí dezinfekčne a upokojuje nervový systém človeka. Šalvia je užitočná pri strese, nervozite či psychickom preťažení. Je skvelým pomocníkom pri problémoch s nočným potením. V tomto smere sa oplatí dopriať si kúpeľ so šalviovým odvarom. Kloktanie odvaru z tejto bylinky zase podporuje zdravie zubov a ďasien.

Bude vás zaujímať: Výhody varenia na pare: Ako tepelne spracovávať potraviny šetrným spôsobom?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Cvičenie doma: 7 cvičení s vlastnou váhou zameraných na chudnutie!
AKO SCHUDNÚŤ

Cvičenie doma: 7 cvičení s vlastnou váhou zameraných na chudnutie!

 • 0
 • 25.01.2023
Vlasová mezoterapia - aké má účinky a pre koho je určená?
KRÁSA

Vlasová mezoterapia - aké má účinky a pre koho je určená?

 • 0
 • 11.03.2023
Narkolepsia: Ako sa prejavuje táto spánková porucha?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Narkolepsia: Ako sa prejavuje táto spánková porucha?

 • 0
 • 20.01.2023