TOP bylinky na stres či úzkosť: Ktoré rýchlo upokoja našu myseľ?

TOP bylinky na stres či úzkosť: Ktoré rýchlo upokoja našu myseľ?

Vedeli ste o tom, že stres môže byť negatívny aj pozitívny? Ide totiž o určitý psychický stav človeka, respektíve akúsi obrannú reakciu nášho organizmu na podnet z okolia, pričom týmto podnetom môže byť nielen nepriaznivá situácia, ale aj kladne emocionálne nabitá udalosť. Vtedy prežívame pozitívny stres, ktorý môže zlepšiť náš výkon či tvorivosť a môže byť pre nás pohnútkou ku konaniu. Negatívny stres však naopak pociťujeme spravidla počas tých zlých udalostí a v nadmernom množstve zvyčajne vôbec nebýva pre nás prínosný!

Prečo sa chrániť pred stresom?

Stres je bežnou súčasťou našich životov a je pomerne ťažké sa mu úplne vyhnúť. Ochorenie, strata blízkeho, svadba, narodenie dieťaťa, strata zamestnania, hádky, zmeny v živote – to všetko sú stresory, ktoré prispievajú k vyvolaniu stresu. Nadmerný stres pritom z dlhodobého hľadiska predstavuje pre organizmus veľkú záťaž. Môže prispieť k zníženiu imunity či zvyšovaniu krvného tlaku. Taktiež môže prispieť k rozvoju tráviacich problémov a ťažkostí so žlčníkom aj zhoršeniu pleti. Preto je vhodné mať stres vo svojom živote pod kontrolou. Skvelými pomocníkmi sú pritom rozličné bylinky, ktoré pôsobia upokojujúco a bojujú proti stresu, pocitom úzkosti či depresívnym náladám. Ktoré to sú?

- Bylinky na stres
1 z 5

1. Medovka lekárska

Jednou z najlepších byliniek s upokojujúcimi účinkami je dozaista známa medovka lekárska, ktorú mnohí bežne pestujú i v záhradke či domácnostiach. Podobá sa mäte, no jej listy majú charakteristickú citrusovú arómu. Medovkový čaj je perfektný na upokojenie nervového systému. Nezabudnite si ho pripraviť po ťažkom dni. Zmierňuje podráždenie a vhodný je aj večer pred odpočinkom, pretože navodzuje pokojný spánok.

Odporúčame: TOP dôvody, prečo jesť kešu orechy: V čom sú také výnimočné?

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní