TOP zaujímavosti o ľudskom srdci: Akú službu pre nás robí?

TOP zaujímavosti o ľudskom srdci: Akú službu pre nás robí?

O vlastnom ľudskej tele by sme mali vedieť toho čo najviac. Mali by sme mať vedomosť o tom, aké, aspoň základné, funkcie jednotlivé orgány v našom organizme napĺňajú či kde sa vlastne nachádzajú. Dnes si niečo bližšie povieme o jednom z najvýznamnejších životne dôležitých orgánov, a to o srdci, ktoré zabezpečuje pumpovanie krvi vďaka rytmickým vzťahov v celej obehovej sústave. Čo ďalšie by sme však mali o ňom ešte vedieť? V článku nájdete mnohé zaujímavosti o ľudskom srdci aj dôležité informácie, na ktoré by sme nemali zabúdať!

Je namáhané každý deň

U človeka, ako aj u iných cicavcov, je srdce, ktoré je veľké ako päsť dospelého jedinca, uložené v hrudníku medzi pľúcami, bránicou a hrudnou kosťou. Je situované medzi pravým a ľavým pľúcnym lalokom, a to len veľmi mierne doľava, takmer až v prostriedku. Tento dutý svalový orgán vykonáva najvyššiu fyzickú činnosť zo všetkých svalov v tele. Počas dňa udrie neuveriteľných 100 000-krát, pričom prvá bunka ľudského srdca začína biť už 4 týždne od oplodnenia. Ženské srdcia pritom bijú o čosi rýchlejšie ako mužské. Ľudské srdce počas života človeka vykoná priemerne 2,5 miliardy rytmických sťahov.

Odporúčame: Domáca liečivá nechtíková masť: Ako si ju pripraviť?

ľudská krv

Zdroj: Shutterstock®

Pumpuje obrovské množstvo krvi

Ako sme spomenuli už v úvode článku, hlavnou úlohou srdca je pumpovať krv cez obehový systém, čo zabezpečuje okysličovanie tela. Každý jeden deň naše srdce prečerpá pokojne cez 7000 či 7500 litrov krvi, pričom počas priemerného života ide o objem okolo 1,5 milióna barelov krvi. To môžeme prirovnať množstvu, ktoré naplní okolo 200 cisternových železničných vagónov. Ľudské srdce pritom dodáva krv až 75 biliónom bunkám nášho tela.

Nie je srdce ako srdce

Asi nikoho neprekvapí informácia, že ľudské srdce, čo sa tvaru týka, toho nemá veľa spoločné so srdcom, ktoré kreslíme často ako symbol lásky. Stavba nášho srdca je oveľa zložitejšia. Zvonka je pokryté akýmsi väzivovým obalom, ktorému hovoríme osrdcovník, alebo aj perikard. Ľudské srdce má tvar kužeľa, pričom jeho hrot je orientovaný smerom dole a dopredu. Je štvorkomorové, čiže v jeho vnútri rozlišujeme 4 miestnosti, a to pravú a ľavú predsieň a pravú a ľavú komoru. Pravá a ľavá strana sú oddelené predsieňovými a komorovými priehradkami. Okrem toho ešte nemôžeme zabudnúť spomenúť chlopne, vďaka ktorým môže krv prúdiť len jedným smerom, a to vždy z predsiene do komory.

anatómia srdca

Zdroj: Shutterstock®

Robí dve veci naraz

Áno, činnosťou srdca je v tele zabezpečovaný pohyb krvi, respektíve krvný obeh. Nie je to však také jednoduché. Vedeli ste o tom, že v našom tele prebiehajú súčasne dva obehy, a to malý krvný pľúcny obeh a veľký telový krvný obeh? Malý obeh sa začína v pravej komore srdca, kam priteká odkysličená krv z pravej predsiene. Z tejto komory je krv pľúcnicou odvedená do pľúc. Tam sa krv okysličí a vracia sa štyrmi pľúcnymi žilami do ľavej predsiene srdca. Okysličená krv prechádza do ľavej komory a tu sa začína veľký krvný obeh. Z tejto komory vedie srdcovnica, inak aj aorta, ktorá sa ďalej rozvetvuje. Pri veľkom krvnom obehu dochádza k odovzdávaniu kyslíka všetkým tkanivám. Odkysličená krv z celého tela sa následne vracia a hornou a dolnou dutou žilou sa dostane zase na začiatok, čiže do pravej predsiene, skadiaľ odteká do pravej komory.

Ochorenia srdca sú najnebezpečnejšie

V súčasnej dobe sú ochorenia srdca čoraz častejšie, pričom práve problémy so srdcom predstavujú pre naše zdravie najväčšie nebezpečenstvo a hrozbu. Choroby srdca predstavujú jednu z najčastejších príčin úmrtí. Napríklad až približne tretina infarktov končí smrťou alebo vážnym poškodením srdca. Na rozvoji chorôb srdca pritom vplýva množstvo rozličných faktorov, vrátane nášho životného štýlu. Riziko zvyšuje fajčenie či vysoký cholesterol a krvný tlak. Len pre zaujímavosť, najpravdepodobnejší čas infarktu je údajne pondelok ráno.

Pozri aj: Top liečivé rastliny pre domácu lekárničku. Týchto 11 nutne musíte mať!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní