Toto sú časté príčiny metličkových žiliek. Dajú sa odstrániť?

Toto sú časté príčiny metličkových žiliek. Dajú sa odstrániť?

Metličkové žilky trápia veľké množstvo žien. Zvyčajne nespôsobujú nejaké väčšie zdravotné ťažkosti, i keď môžu byť akousi predzvesťou vážnych kŕčových žíl. Mnohé ženy sa však s nimi trápia hlavne z estetického hľadiska. Pravdou je, že leto sa blíži a nohy, ktoré sú pokryté červenkastými alebo fialovými mierne vystúpenými či len jasne viditeľnými cievkami sa snaží väčšina žien skôr skrývať, ako ukazovať v sukni či šatách. Aké sú vlastne príčiny metličkových žiliek a čo sa s nimi dá robiť? Na to všetko sa pozrieme v nasledujúcom článku!

Trápia vás metličkové žilky?

Metličkové žilky, taktiež známe ako pavúčikovité cievky, odborne venektázie, predstavujú drobné rozšírené žilky, ktoré sa objavujú v blízkosti povrchu kože. Na pokožke vytvárajú akúsi viditeľnú sieť, ktorá je svojím vzhľadom často prirovnávaná k pavučine či konárom stromov. Tieto žilky majú zvyčajne červenú alebo fialovú až fialovomodrú farbu. Vo väčšine prípadov sa vyskytujú práve na nohách, napríklad na lýtkach aj stehnách, no taktiež môže dôjsť k ich rozvoju v oblasti tváre alebo aj na iných častiach tela. Často predstavujú najmä estetický problém, no niekedy sa môžu prejavovať i bolesťou a v prípade dolných končatín aj opuchmi nôh. S metličkovými žilkami sa častejšie trápia práve ženy, no postihujú taktiež mužov.

Pozri aj: Ako predchádzať zlému dychu? Spoľahnite sa na týchto 5 potravín!

metličkové žilky

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú ich najčastejšie príčiny?

Metličkové žilky sú podobné kŕčovým žilám, no sú oveľa tenšie a zväčša nie sú hmatateľné. Zvyčajne vznikajú ako následok oslabenia spojivového tkaniva. Na ich rozvoji sa môže podpísať celý rad rozličných ovplyvniteľných aj neovplyvniteľných faktorov. Jedným z nich je aj genetika. Jedinci, u ktorých sa toto ochorenie pravidelne vyskytuje v rodine, majú vyššie riziko vzniku menovaných problémov so žilami. Ďalším rizikovým faktorom sú hormonálne zmeny v tele. Hormóny ovplyvňujú v organizme mnohé veci, a to orgány aj rozličné procesy a cievna sústava nie je výnimkou. Náchylnejšie na vznik metličkových žiliek môžu byť ženy užívajúce antikoncepciu, tehotné ženy aj ženy v období prechodu.

Ďalším faktorom môže byť aj vyšší vek. Mnohé faktory spôsobujúce vznik venektázií sú však celkom dobre ovplyvniteľné. Ide napríklad o pohyb. Viac ohrozené sú osoby s nedostatkom pohybu a sedavým spôsobom života i jedinci s nadváhou. Taktiež sem spadajú osoby, ktoré napríklad v práci dlhé hodiny stoja. Ďalej sú v rizikovej skupine fajčiari. Podnietiť rozvoj metličkových žiliek môže vo všeobecnosti nezdravý životný štýl.

liečba metličkových žiliek

Zdroj: Shutterstock®

Dostupné sú viaceré možnosti liečby

V súčasnej dobe existuje množstvo spôsobov, ako bojovať proti metličkovým žilkám. Metódy liečby pritom môžu závisieť napríklad od toho, ako veľmi sú žilky viditeľné, na akých miestach, koľko ich je a ako veľmi sa ich chce jedinec zbaviť. Postihnutý však môže prehodnotiť niekoľko možností a vybrať pre seba tú správnu. Dostupných je množstvo rozličných krémov, ktoré sú určené zväčša na masáž a prekrvenie zasiahnutých oblastí. Môžu prispieť k zmierneniu viditeľnosti metličkových žiliek. Mnohé z nich majú aj krycí efekt.

Okrem toho sú tu aj trochu invazívnejšie metódy odstránenia metličkových žiliek, a to napríklad takzvaná sklerotizácia či laserové odstránenie. Pri sklerotizácii sú do žiliek vstrekované špeciálne roztoky, ktoré ich v konečnom dôsledku napomáhajú vyhladzovať. Pri laserovom odstránení metličkových žiliek dochádza k ich odstraňovaniu bez porušenia vrchnej vrstvy pokožky. Táto procedúra sa však niekedy musí aj opakovať, a to kvôli recidívam tohto zdravotného problému. Akékoľvek možnosti liečby je však vhodné prediskutovať v prvom rade s lekárom!

prevencia metličkových žiliek

Zdroj: Shutterstock®

Prevencia má význam!

Prevencia pred mnohými zdravotnými problémami jednoducho má význam. I keď rozvoj metličkových žiliek môže byť podnietený množstvom neovplyvniteľných faktorov, akým je napríklad práve genetika, nie je dôvod na to, aby sme pre svoje zdravie neurobili maximum. Ak sa teda nachádzate v rizikovej skupine, čo sa menovaného žilového problému týka, je vhodné myslieť i na prevenciu. Správnymi krokmi môžete vznik metličkových žiliek oddialiť alebo prípadne i zmierniť a celkovo zlepšiť ich vzhľad.

Dôležitý je pritom v prvom rade dostatok pohybu. Nájdite preto vo svojom dennom harmonograme miesto na plávanie, beh či pravidelné dlhšie prechádzky. Ak je to potrebné, veľmi nápomocné môže byť zhodenie prebytočných kilogramov. Svojim nohám doprajte kvalitnú a pohodlnú obuv aj pravidelné masáže a, samozrejme, aj oddych. Naše žily, vrátane celého organizmu, ocenia i zdravšie stravovanie.  

Odporúčame: Aké sú účinky kurkumy? Toto je 5 dôvodov, prečo jej povedať áno!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní