Trápia vás vo dne aj v noci? Zistite, aké sú príčiny svalových kŕčov!

Trápia vás vo dne aj v noci? Zistite, aké sú príčiny svalových kŕčov!

Svalové kŕče, čo sú v podstate mimovoľné a spravidla bolestivé stiahnutia svalstva, predstavujú veľmi nepríjemný, no pomerne často sa vyskytujúci zdravotný problém. Možno sa aj vám neraz stalo, že vás z ničoho nič uprostred noci zobudil bolestivý kŕč v nohe. Práve nočné kŕče sú veľmi časté, no niektorých potrápia aj počas dňa. V mnohých prípadoch sa pritom vyskytujú hlavne kŕče v dolných končatinách. Bežne bývajú postihnuté lýtka či stehenné svaly. Niektorých však potrápia aj kŕče v dlaniach, prstoch na rukách a podobne. Svalové kŕče pritom môžeme z hľadiska ich príčin deliť na primárne a sekundárne. V prvom prípade ide o kŕče, ktoré sa objavujú bez zjavnej príčiny, a to v podstate u zdravého jedinca. Rolu môže zohrávať fyzická aktivita či vek. Sekundárne kŕče naopak bývajú prejavom ochorenia. Čo všetko môže stáť za nepríjemnými svalovými kŕčmi?

Preťaženie svalstva

V prvom rade je potrebné zmieniť, že príčiny svalových kŕčov vôbec nemusia byť vážne. Veľmi často sa vyskytujú hlavne z dôvodu preťaženia svalu a svalovej únavy. Príčinou tak môže byť ťažšie cvičenie, dlhá chôdza či akákoľvek nadmerná fyzická záťaž, napríklad aj v práci. Vo zvýšenej miere môžu kŕče trápiť napríklad profesionálnych športovcov, ale aj osoby, ktoré sú v robote celý deň na nohách.

Pozri aj: Viete, ako využiť himalájsku soľ inak? Určite nepatrí len do jedla!

kŕče vo vyššom veku

Zdroj: Shutterstock®

Vyšší vek

Svalové kŕče bez nejakých zjavných a vážnejších príčin postihujú vo zvýšenej miere aj starších jedincov, hlavne osoby po 50. roku života. U starších pritom bolestivé kŕče vznikajú často aj v úplnom pokoji a nielen po nadmernej fyzickej záťaži svalov. Príčinou naopak môže byť nedostatočná fyzická aktivita, najmä nepostačujúce naťahovanie svalstva. Rolu zohráva aj postupné skracovanie šliach. 

Dehydratácia a nedostatok minerálov

V mnohých prípadoch je za svalové kŕče zodpovedný nedostatok minerálov a stopových prvkov. Problematický je hlavne deficit horčíka, draslíka, sodíka či vápnika. Je treba myslieť na to, že pri zvýšenej fyzickej námahe telo stráca potením nielen vodu. Pri nadmernom potení je potrebné doplniť aj stratu minerálov a solí. Okrem toho je dôležité si dávať pozor aj na dehydratáciu, napríklad spôsobenú hnačkami či nadmerným potením pri dlhodobom pobyte v horúcom prostredí, ktorá môže viesť až k elektrolytickej nerovnováhe a môže spôsobiť nepríjemné kŕče.

kŕče v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Tehotenstvo

Svalové kŕče vo zvýšenej miere trápia nielen starších jedincov, ale aj tehotné ženy. Neraz sa objavujú hlavne v treťom trimestri. Toto obdobie je pre každú ženu dozaista nádherné, no zároveň pre ňu aj jej telo náročné a zaťažujúce. Dôležité je v tehotenstve dbať na dostatočný príjem všetkých potrebných minerálov, ktoré je možné telu zabezpečiť prostredníctvom pestrej stravy. Rovnako treba dbať na pravidelný pohyb, ktorý zlepšuje krvný obeh, no taktiež na nevyhnutný oddych.

Ochorenia nervového alebo svalového systému

Postupne sa dostávame k sekundárnym svalovým kŕčom, za ktorými je možné hľadať nejaké ochorenie. Často ide o ochorenia, ktoré postihujú priamo svalstvo, alebo taktiež súvisia s nervovým systémom človeka. Svalové kŕče sa objavujú napríklad pri myopatii, čo je nervovo-svalové ochorenie, ktoré sa prejavuje mnohými ďalšími problémy so svalmi, vrátane bolesťou či slabosťou svalstva. Rovnako sa svalové kŕče môžu objavovať napríklad pri poškodení periférnych nervov, sklerózach či iných neurologických problémoch. 

svalové kŕče

Zdroj: Shutterstock®

Ďalšie ochorenia

Svalové kŕče môžu byť prítomné pri mnohých ďalších ochoreniach. Môže to byť pri cievnych chorobách, napríklad pri ochoreniach žíl dolných končatín. Taktiež sa objavujú pri cukrovke či poruchách činnosti štítnej žľazy. Rovnako niekedy poukazujú na ochorenia obličiek alebo pečene. Svalovými kŕčmi sa tiež prejavuje tetanus, čo je zase infekčné ochorenie. Tu však platí, že rozličné choroby sú sprevádzané spravidla väčším množstvom rozličných príznakov. Preto je potrebné sledovať svoj zdravotný stav a prípadne zmeny konzultovať s lekárom. Aj pri dlhodobých problémoch so svalovými kŕčmi je vhodné navštíviť lekára.

Lieky

Nakoniec môžeme ešte spomenúť, že svalové kŕče môžu byť nežiaducim vedľajším účinkom niektorých liekov, ktoré jedinec pravidelne užíva. Bývajú to napríklad určité liečivá na vysoký cholesterol, taktiež diuretiká. Ak máte podozrenie, že vaše časté svalové kŕče spôsobujú lieky, určite sa neváhajte poradiť s lekárom. Okrem toho sa svalové kŕče častejšie objavujú u jedincov, ktorí nadmerne požívajú alkohol či používajú omamné a návykové látky.

Odporúčame: Prečo jesť slnečnicové semená? Takto ovplyvnia aj vaše zdravie!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní