Cvičiť a jesť zdravo nestačí! Prečo je kvalitný spánok dôležitý? ​

Cvičiť a jesť zdravo nestačí! Prečo je kvalitný spánok dôležitý? ​

Dosiahnuť zdravší životný štýl by sme dnes chceli všetci. V prvom rade siahame po zdravšej forme stravovania sa. Z jedálnička vypúšťame rafinované cukry, nezdravé tuky či biele pečivo v nádeji, že sa budeme cítiť lepšie. Druhým krokom býva prinútenie sa k pravidelnému pohybu. Chodíme behať, na jogu či do posilky, pričom dúfame, že kombinácia týchto dvoch ozdravných metód nám pomôže zhodiť nejaké to kilečko a zároveň nás posunie bližšie k vytúženému cieľu - k nášmu zdravšiemu a spokojnejšiemu JA. Aj keď zdravá strava a cvičenie sú základnými piliermi zdravia, sami to nezvládnu, potrebujú ešte čosi. Prečo je zdravý spánok dôležitý a prečo bez neho cieľovú rovinku nikdy nedosiahnete, sa dozviete v tomto článku.

Zaujme ťa: Toto potrebuješ ovládať: Ako predísť mikrospánku a únave za volantom?

kvalitný spánok na krásu

Zdroj: Shutterstock®

Pre štíhlu líniu ​

Áno, čítate správne. Môžete behať a cvičiť koľko len chcete, no ak bude váš spánok nekvalitný, respektíve príliš krátky, koledujete si o priberanie až nábeh na obezitu. Štúdie totiž priamo prepojili nábeh na obezitu u detí a dospelých s príliš krátkou dobou spánku. Okrem toho sa nedostatok spánku spája aj so zvýšenou chuťou do jedla. Ukázalo sa, že ľudia, vyspatí doružova majú hormóny, ktoré regulujú chuť do jedla, takpovediac pod kontrolou. Nevyspatí ľudia ich majú, naopak, ako na hojdačke, preto počas dňa zjedia viac. Takže ak sa snažíte schudnúť, ale aj vyhnúť sa nebezpečnej obezite, zaraďte do svojho denného rozvrhu dostatočne dlhý spánok, minimálne 7 hodín denne!

spánkom k lepším športovým výkonom

Zdroj: Shutterstock®

Pre športové výkony ​

Podávanie dobrých športových výkonov nezávisí len na tom, aké máte svaly či výdrž, ale aj na tom, koľko spíte. Ak spíte málo, je pravdepodobné, že nikdy nedosiahnete také výsledky ako športovci, ktorí si doprajú dostatok nočného pobytu v posteli. Mnohí atléti dokonca úspechy pripisujú spánku a oddychu, ktoré sú pre vrcholových športovcov kľúčové.

Pre produktivitu ​

Nemôžete sa v práci sústrediť a ste takpovediac neproduktívni? Pôvodcom môže byť práve nekvalitný spánok. Existuje priame spojenie medzi spánkom a správnou funkciou mozgu, kam patrí aj sústredenie sa, produktivita, premýšľanie a celkový mozgový výkon. To isté platí aj u detí, ktoré mávajú so sústredením problémy v škole. Kvalitný spánok podporuje správne fungovanie mozgu aj pamäť.

Pozri aj: Zívaš, aj keď nie si unavená? Toto sú skutočné dôvody, prečo zívame!

spánkom proti cukrovke

Zdroj: Shutterstock®

Spánkom proti chorobám ​

Počas spánku sa telo regeneruje a pripravuje sa na plnohodnotné fungovanie v ďalšom dni. Preto sa nemôžeme čudovať tomu, že spánku, kratšiemu ako 7 až 8 hodín denne, sa pripisuje vznik nebezpečných a život ohrozujúcich chorôb. Štúdie preukázali, že u ľudí, ktorí spali v noci opakovane krátku dobu, boli podstatne častejšie diagnostikované choroby, ako diabetes typu 2 alebo mŕtvica či infarkt. Nevyspatý organizmus oveľa ľahšie podľahne bežným ochoreniam, ako je chrípka a tiež vnútorným zápalom.

Spánkový nedostatok pôsobí aj na naše mentálne zdravie. Nevyspatí ľudia oveľa častejšie upadajú do depresií, pričom majú navyše problém so sociálnymi interakciami s inými ľuďmi.

Inšpiruj sa: Toto sú najlepšie zdroje medi: Nachádzajú sa aj v tvojom jedálničku?

- Anketa

KOĽKO DENNE SPÍTE?

Odpovedalo 10 ľudí  

8 hodín a viac.
10%
7-8 hodín, ako sa mi podarí.
50%
5-7 hodín denne mi stačí.
30%
Menej ako 5 hodín.
10%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 25.10.18 08:16

SK
karma
114.00

menopauza - hormóny, vtedy sa to trošku pokazilo, ale lepší sa , pracujem na tom, občas mi to pokazí spln, ale nevzdávam sa

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní