Prečo jesť kuskus? Vďaka jeho účinkom si ho zamilujete aj vy!

Prečo jesť kuskus? Vďaka jeho účinkom si ho zamilujete aj vy!

    • Zdieľaj:
  • 2

Kuskus je drobná cestovina, ktorú môžeme vzhľadom prirovnať k bulguru či tarhoni. Jeho domovinou je sever Afriky, no dnes je rozšírený po celom svete. Vyrábaný je zo pšenice, prosa či jačmeňa, z ktorých sa najskôr pripraví krupica a z nej sa po sparení tvarujú guľôčky. Často je kuskus tiež prírodnými látkami farbený na oranžovo či žlto. Príprava kuskusu pritom ani zďaleka nie je náročná. Nemusíte ho totiž vôbec variť. Stačí, ak jeden diel tejto cestoviny zalejete približne dvomi dielmi vriacej vody.

Voda by nad kuskusom mala siahať aspoň do výšky pol centimetra. Cestovinu prikryte a počkajte 15 minút, kým nasaje všetku vodu. Takto pripravený kuskus si už môžete dochutiť podľa vlastnej fantázie, a to na slano aj sladko. Hodí sa k mäsu aj zelenine. Pripravte si z neho rizoto alebo ho pridajte do čerstvého šalátu. Neváhajte vyskúšať aj kombináciu so škoricou a hrozienkami. A prečo vlastne o tom kuskuse toľko rozprávame? No pretože je veľmi zdravý! O jeho účinkoch sa viac dozviete v našom článku.

Pozri aj: Ako doplniť telu energiu? Tieto potraviny to zvládnu na jednotku!

vitamíny v kuskuse

Zdroj: Shutterstock®

1. Doplní minerály aj vitamíny

Kuskus ani zďaleka nie je len takou obyčajnou cestovinou. Je zdrojom mnohých dôležitých látok, preto je vítanou súčasťou každého jedálnička. Z vitamínov sa v ňom ukrývajú napríklad vitamíny skupiny B, vrátane kyseliny listovej a pantoténovej, no taktiež v menšom množstve aj vitamíny K a E. Z minerálnych látok a stopových prvkov je kuskus schopný telu doplniť vápnik, horčík, fosfor, draslík, selén aj mangán. Dokonca vie do organizmu dopraviť aj dávku omega mastných kyselín.

2. Podporí trávenie

Kuskus v sebe ukrýva aj slušnú dávku vlákniny, ktorá má blahodarný vplyv na trávenie a najmä činnosť čriev. Táto cestovina podporuje pravidelné vyprázdňovanie aj peristaltiku čriev a zrýchľuje metabolizmus. Rovnako sa podieľa na prečisťovaní celého tráviaceho traktu. Kuskus je ľahko stráviteľný a do jedálnička sa ho oplatí zaradiť, ak vás napríklad trápi zápcha či podobné zažívacie ťažkosti.

redukcia váhy

Zdroj: Shutterstock®

3. Pomôže s chudnutím

Kuskus je vítanou súčasťou jedálnička aj pri redukcii váhy a rozličných diétach. Je nízkokalorický, no dokáže človeka zasýtiť na dlhšiu dobu. Obsahuje len niečo cez 100 kcal na stogramovú porciu. Energiu uvoľňuje postupne, a tak vás aj ochráni pred návalmi hladu. Kombinujte ho s ďalšími zdravými potravinami, napríklad tuniakom či inými rybami a najmä zeleninou. Pripravíte si tak zdravý, diétny a hlavne chutný obed či večeru. Okrem toho je tiež zdrojom bielkovín, takže je vítanou súčasťou aj každého vegetariánskeho jedálnička.

4. Pôsobí detoxikačne aj antioxidačne

Kuskus podporuje detoxikáciu celého organizmu. Okrem toho sa v ňom ukrývajú aj viaceré antioxidanty. Táto zdravá cestovina tak prispieva k ochrane tela pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Rovnako napomáha zmierňovať a potláčať zápalové procesy, napríklad i v tráviacom trakte. Nakoniec má blahodarný vplyv aj na hladinu cukru v krvi.

vysoký cholesterol

Zdroj: Shutterstock®

5. Normalizuje cholesterol

Kuskus sa oplatí do jedálnička zaradiť aj v prípade, keď vás trápi vysoká hladina zlého cholesterolu, čiže cholesterolu s nízkou hustotou. Táto potravina napomáha regulovať jeho úroveň a zároveň tak preventívne pôsobí aj proti nebezpečným a stále rozšírenejším kardiovaskulárnym ochoreniam. Vysoký cholesterol je rizikovým faktorom pre vznik mnohých zdravotných problémov a ochorení, ako sú napríklad kôrnatenie ciev a následná ateroskleróza, srdcový infarkt či mozgová porážka.

Odporúčame: Mala by byť povinnou súčasťou jedálnička? Zistite, prečo jesť pohánku!


    • Zdieľaj:
  • 2
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Alžbeta Stanková 17.07.19 12:45

AS
karma
108.00

musím kuskus robiť častejšie!

  • 0
Odpovedať

Alena Hocková 23.10.19 12:28

AH
karma
-1.00

Kuskus už je kúpený v špajzi a hneď po víkende, keď mi zvýši vývar z nedeľnej polievky sa pustím do jeho prípravy. Priznám sa, že som ho jedla iba raz na návšteve a zatiaľ som ho nikdy nepripravovala.

  • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní