Obávaná, ale život zachraňujúca! Čo je kolonoskopia a ako prebieha?

Obávaná, ale život zachraňujúca! Čo je kolonoskopia a ako prebieha?

  • Zdieľaj:
 • 0

Nedávno sme vám priniesli článok o tom, čo je gastroskopia a ako prebieha. Toto pomerne obávané vyšetrenie môže byť veľmi nápomocné pri diagnostike mnohých vážnych ochorení tráviacej sústavy. Hoci vyzerá jeho priebeh trochu nepríjemne, spravidla ho pacienti zvládnu veľmi dobre. Podobne obávaným vyšetrením, ak nie ešte viac, je takzvaná kolonoskopia. Čo je kolonoskopia? Ako prebieha a ako by sa mal na ňu pacient pripraviť?

O aké vyšetrenie ide?

Pod pojmom kolonoskopia rozumieme endoskopickú vyšetrovaciu metódu. Pri vyšetreniach tohto typu dochádza k sledovaniu dutých orgánov a telesných dutín zvnútra. Pri kolonoskopii pritom lekár vyšetruje dolnú časť tráviacej sústavy, a to konkrétne hrubé črevo po celej jeho dĺžke, niekedy aj koncovú časť tenkého čreva. Pri tomto zákroku sa využíva kolonoskop. Tento prístroj má tvar ohybnej hadice, na konci ktorej je malá kamera. Vďaka tej môže vyšetrujúci lekár, spravidla gastroenterológ, na monitore dôkladne sledovať sliznicu orgánov. Prístroj tiež obsahuje kanál, ktorým sa dajú zaviesť špeciálne prístroje pre rôzne úkony, napríklad i liečebné.

Lekár môže kolonoskopiu odporučiť z viacerých príčin. Dôvodom býva napríklad pozitívny test na skryté krvácanie v stolici, krvácanie z tráviaceho traktu, dlhotrvajúce hnačky i hnačky s hlienmi či neobjasnená chudokrvnosť, prípadne iné ťažkosti s tráviacim traktom, ktorých príčina nebola objasnená inými príčinami. Kolonoskopia sa často vykonáva ako kontrolné vyšetrenie pri črevných zápaloch, napríklad aj u jedincov, ktorých trápi Crohnova choroba, taktiež u jedincov po liečbe nádorov hrubého čreva. Okrem toho sa vykonáva aj preventívne, slúži na odhalenie karcinómu hrubého čreva, najmä u pacientov starších ako 50 rokov, tiež u jedincov, u ktorých sa rakovina hrubého čreva v rodine už vyskytla.

Pozri aj: Chorobná posadnutosť poriadkom či strach zo zmeny: Zistite, či máte OCD!

kolonoskopické vyšetrenie

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha?

Na kolonoskopiu musí byť pacient dostatočne pripravený, a to nielen psychicky, ale hlavne fyzicky. Pacient dostane pred vyšetrením od lekára všetky potrebné informácie a pokyny. Dôležitou podmienkou pre vykonanie kolonoskopie je, aby bol obsah čreva dostatočne vyprázdnený. Zvyšky stolice totiž môžu dôkladné vyšetrenie obmedziť. Zvyčajne dva dni pred vyšetrením je pacient na špeciálnej strave, ktorá nedráždi črevo a nezanecháva nestráviteľné zvyšky. Deň pred vyšetrením následne prijíma ešte laxatívne roztoky, ktoré prispejú k úplnému vyprázdneniu čreva. Dôležité je tiež piť veľa čírych tekutín. Okrem toho je potrebné prestať užívať aj niektoré lieky, napríklad to bývajú preparáty železa. Pokyny lekára pred kolonoskopiou je potrebné dodržiavať, aby bolo vyšetrenie maximálne úspešné a bezpečné. Samotná kolonoskopia sa vykonáva v ľahu na ľavom boku, a to buď pri vedomí, alebo počas anestézie, čo býva častejšie napríklad u malých detí.

Okolie konečníka býva znecitlivené prípravkom vo forme gélu, prípadne sú použité iné utlmujúce prípravky. Následne je cez konečník zavedený kolonoskop, ktorý je postupne posúvaný celým hrubým črevom, počas čoho odborník sleduje vnútorné prostredie orgánu. Podľa potreby môže lekár tiež odobrať vzorky na ďalšie vyšetrenie. Pomocou kolonoskopu je tiež možné vykonať aj určité liečebné zákroky, napríklad odstránenie polypov. Dĺžka vyšetrenia závisí od toho, aké výkony lekár prevádza. Samotné vyšetrenie môže trvať len 15 až 20 minút, no pri zložitejších úkonoch to môže byť až 45 až 60 minút. Po vyšetrení zostáva spravidla pacient ešte jednu či dve hodiny na pracovisku na sledovanie, najmä v prípade, ak boli použité nejaké sedatíva alebo boli vykonané vážnejšie zákroky.

komplikácie pri kolonoskopii

Zdroj: Shutterstock®

Hrozia komplikácie?

Výsledky kolonoskopie sa pacient dozvedá krátko po vyšetrení. Táto vyšetrovacia metóda býva skôr nepríjemná ako bolestivá. Pacient môže počas tohto vyšetrenia pociťovať väčšie tlaky v brušnej oblasti, prípadne môže vnímať menšie bolesti. Závisí to neraz od toho, aký má prah bolesti. Kolonoskopia je však bezpečná, i keď sa s ňou spájajú aj určité riziká a komplikácie, o ktorých by vás mal v dostatočnej miere informovať váš lekár. Môže ísť napríklad o alergickú reakciu na podávané lieky, infekciu, pretrhnutie hrubého čreva či krvácanie po odstránení polypov. U niektorých jedincov sa môže objaviť vracanie po užívaní laxatívnych prípravkov, ktoré majú pred vyšetrením veľký význam. S týmto problémom je vhodné obrátiť sa na lekára. Rozličné komplikácie sú však skutočne vzácne a zriedkavé.

V niektorých prípadoch kolonoskopia nemôže byť vykonaná, prípadne len s určitými obmedzeniami a opatreniami. Toto vyšetrenie sa nevykonáva u jedincov, ktorí s ním nesúhlasia, alebo ktorí nespolupracujú. Ďalej nie je možné vyšetrenie podstúpiť pri akútnom zápale čreva, zvýšenom riziku jeho prederavenia, krátko po operácii hrubého čreva či iných častí v oblasti malej panvy, závažných poruchách zrážanlivosti krvi, v prípade pokročilejšieho tehotenstva či pri vážnych srdcových ochoreniach. Podstúpenie kolonoskopie je potrebné dobre zvážiť, a to na základe všetkých informácií, ktoré vám váš lekár poskytne. I napriek obavám a možným komplikáciám je potrebné myslieť na to, že tento druh vyšetrenia je veľmi nápomocný pri diagnostike mnohých vážnych ochorení. Vďaka tomu, že pomôže skoro odhaliť chorobu, napríklad i zákernú rakovinu hrubého čreva, môže zachrániť životy.

Ako sa pripraviť na kolonoskopiu a čo po zákroku jesť?

Samozrejme, na všetky vyšetrenia je potrebné sa vopred pripraviť. V tomto prípade vám všetky podrobné informácie o príprave na kolonoskopiu poskytne lekár. Vo všeobecnosti platí, že pri vyšetrení by malo byť črevo prázdne. Preto sa deň pred zákrokom užívajú laxatíva (na odporúčanie lekára). Tiež je potrebné pred zákrokom vysadiť niektoré druhy liečiv, no zo všetkého najviac je potrebné upraviť stravu.

Po samotnom vyšetrení už nedochádza k žiadnym obmedzeniam. Ak sa pýtate, čo jesť po kolonoskopii, tak vedzte že sa pacient môže normálne najesť, avšak odporúča sa začať zľahka. Nenamierte si to po vyšetrení priamo do stánku s rýchlym občerstvením. Váš tráviaci trakt je prázdny, a tak by ho taký nápor jedla mohol „prekvapiť“. Začnite skôr polievkou a s odstupom niekoľkých hodín s inou tuhou stravou.

Odporúčame: Aké sú prejavy nedostatku železa? Toto je 7 varovných signálov!

Aktualizovaný článok: 8.11.2022


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Úplný zákaz fajčenia na verejnosti – ktorá krajina prijala tvrdé opatrenia proti fajčiarom?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Úplný zákaz fajčenia na verejnosti – ktorá krajina prijala tvrdé opatrenia proti fajčiarom?

 • 0
 • 18.01.2023
NK bunky ako dôležitá súčasť imunitného systému – aké majú funkcie?
ZDRAVIE A PREVENCIA

NK bunky ako dôležitá súčasť imunitného systému – aké majú funkcie?

 • 0
 • 16.02.2023
Sérotonín v tabletkách sa užíva aj ako antidepresívum - je to ale bezpečné?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Sérotonín v tabletkách sa užíva aj ako antidepresívum - je to ale bezpečné?

 • 0
 • 08.02.2023