Prečo mať doma manganistan draselný? Tu je 7 tipov na jeho použitie!

Prečo mať doma manganistan draselný? Tu je 7 tipov na jeho použitie!

Poznáte látku zvanú manganistan draselný? Reč je o tmavofialovej až čiernej a vo vode dobre rozpustnej kryštalickej soli, ktorá je tiež známa pod označením hypermangán. Chemický vzorec tejto zlúčeniny je KMnO4. Rozpustením hypermangánu vo vode vzniká roztok, ktorý má v závislosti od koncentrácie slaboružovú, ružovofialovú až tmavofialovú farbu. Manganistan draselný pritom vďaka svojim vlastnostiam našiel rôznorodé uplatnenie, napríklad v medicíne je využívaný ako antiseptikum a dezinfekčný prostriedok.

Používa sa však len zvonka a vo veľmi zriedenom stave, inak hrozí zafarbenie, alebo v horšom prípade poleptanie kože! Ako oxidačné činidlo je tiež využívaný pri rôznych chemických reakciách, využitie však našiel napríklad aj v záhradníctve. Hypermangán sa v domácnostiach používal už v minulosti, postupne sa naň skôr zabudlo. I dnes sa však dá stále zohnať v lekárňach. Akými spôsobmi možno využiť manganistan draselný nielen pre svoje zdravie?

1. Dezinfekcia kože manganistanom

Hypermangán je v prvom rade vhodný na dezinfekciu a čistenie rán. Možno ním ošetriť vredy, pľuzgiere, opary, odreniny, škrabance, kožné zápaly, akné, preležaniny, ale aj štípance od hmyzu. Táto látka má antimikrobiálne účinky, ničí baktérie aj vírusy a znižuje riziko rozvoja sekundárnej infekcie. Na ošetrenie kože používame veľmi slabý roztok.

Do vody pridáme len pár zrniek hypermangánu (nejakou malou naberačkou alebo špachtľou, nie rukou!) a necháme ich dostatočne rozpustiť. Roztok by mal mať len veľmi svetlú ružovkastú farbu, ak je tmavší, treba ho ešte viac zriediť vodou. Do roztoku namáčame vhodnú handričku a následne ošetríme postihnuté miesta. 

Odporúčame: Syndróm nepokojných nôh – prečo vzniká a čo naň pomáha?

použitie manganistanu draselného

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

2. Sedací kúpeľ s hypermangánom

Hypermangán je skvelým bojovníkom nielen proti vírusom a baktériám, ale pomôže aj pri plesňových, respektíve hubových ochoreniach, teda mykózach. Pri mykóze v intímnej oblasti je možné vyskúšať sedacie kúpele, ktoré pomôžu zmierniť i nepríjemné sprievodné príznaky ochorenia, ako pálenie, svrbenie či začervenanie sliznice. Pri príprave sedacieho kúpeľa rovnako používame len pár zrniek hypermangánu, vďaka čomu vytvoríme svetlo ružový roztok. Kúpeľ by mal trvať asi 15 minút. 

3. Kúpele nôh pri plesňových ochoreniach

Plesňové ochorenia sa netýkajú len intímnej oblasti, ale často postihujú napríklad aj pokožku nôh či nechty na nohách. Pri nechtovej mykóze alebo kožnej plesni na nohách doprajte chodidlám pravidelne kúpeľ s manganistanom draselným, a to aspoň 2 či 3 razy týždenne v dĺžke 15 minút. Prípadne môžete do roztoku namáčať handričku a pravidelne ním ošetrovať postihnuté miesta. Opäť pripomíname, že i v tomto prípade používame len slabý roztok s jemne ružovkastou farbou. Silnejší roztok môže zafarbiť kožu, rovnako ju popáliť!

4. Problém s nadmerným potením

Hypermangán je ďalej veľmi účinný pri problémoch s nadmerným potením rúk alebo nôh. Rovnako sa uplatňujú kúpele aspoň raz týždenne. Do lavóra nalejte vodu, pridajte trochu manganistanu draselného, aby vznikol slaboružový roztok a máčajte si v ňom potiace sa chodidlá alebo ruky aspoň 10 minút.

Poznámka redakcie: Ohľadom presného použitia hypermangánu na liečebné účely je vhodné sa vždy poradiť s lekárom alebo lekárnikom!

použitie hypermangánu

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

5. Pomocník pri bielení

Ako sme spomenuli vyššie, manganistan draselný nenašiel uplatnenie len v medicínskej praxi, ale bežne ho možno využiť i v domácnosti. Na prekvapenie je skvelým pomocníkom pri bielení bielizne, treba sa však držať postupu a odporúčaného množstva, inak hrozí naopak zafarbenie bielizne. Bieliacu zmes si pripravíme z 10 l teplej vody. Pridáme pár kryštálikov hypermangánu, čím vznikne svetloružový roztok.

Následne prisypeme 200 g prášku na pranie a miešame až do rozpustenia. V hotovej bieliacej zmesi necháme bielizeň namočenú aspoň pár hodín, pokojne však aj celú noc. Následne všetku bielizeň operieme bežným spôsobom. 

TIP: Ak vám hypermangán pri neopatrnom zaobchádzaní spôsobí škvrny na oblečení, dobre sa dajú vyčistiť octom. 

6. Odstraňovač zápachu

Trápi vás v domácnosti zápach? Aj s tým si poradí hypermangán, najmä ak ide napríklad o zápach z obuvi, zapáchajúce plastové misky či zvierací pach, ktorý sa ľahko ukladá v kobercoch, čalúnení aj záclonách. Veľmi slabým roztokom slabo ružovkastej farby môžete vyčistiť páchnuce miesta, prípadne na dané miesto roztok aplikujte rozprašovačom. Misky tiež môžete roztokom priamo popretierať. Dávajte pozor na to, aby ste nepoužili silný roztok, ktorý by mohol rôzne materiály zafarbiť alebo inak poškodiť. Ak si nie ste istý, roztok aplikujte na nejakom menej viditeľnom mieste a skontrolujte reakciu. 

7. Ničiteľ škodcov a chorôb rastlín

Na záver prinášame ešte tip na to, ako využiť manganistan draselný v záhrade, a to hlavne pri problémoch so škodcami alebo chorobami rastlín. Roztok z 0,5 g hypermangánu na 100 ml vody je možné použiť na dezinfekciu pôdy, ale aj postrek mladých rastlín. Roztokom napríklad môžete skúsiť ošetriť pôdu, respektíve substrát, ak sa na ňom vyskytla pleseň. 

Odporúčame: Silne zapáchajúci moč – môže poukazovať na zdravotný problém?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martina Varhaníková 05.11.21 09:33

karma
110.00

pamätám si, že kedysi sme ho používali viacej ako teraz...spolužiačka si nim natierala zádery na prstoch. :O)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní