Registrácia Prihlásenie

7 dôvodov, prečo jesť chia semená: Prekvapivé, čo všetko dokážu


Poznáte šalviu hispánsku? Ide o bylinku z čeľade hluchavkovité, ktorej domovinou je Stredná Amerika. Túto jednoročnú rastlinu s peknými fialkovými kvetmi poznali už kedysi dávno napríklad i Aztékovia. Dodnes je pestovaná pre svoje drobné semienka sivej až čiernej farby, ktoré sú známe ako chia semená. Tie majú blahodarný vplyv na ľudský organizmus a sú plné dôležitých živín. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, prečo jesť chia semená pravidelne a ako môžu podporiť i vaše zdravie.

1. Telu doplnia bielkoviny i zdravé tuky

Hoci tu hovoríme o drobných malých semienkach, pravdou je, že ide o skutočne výživnú potravinu, ktorá telu doplní množstvo nenahraditeľných látok. Ideálne je pritom dopriať si denne jednu až dve lyžice týchto semien. Telu tak doplníte bielkoviny, vrátane mnohých aminokyselín a taktiež zdravé tuky. Chia semienka sú skvelým zdrojom omega-3 aj omega-6 mastných kyselín.

Odporúčame: Ako si pripraviť hummus? Túto zdravú pochúťku máte hotovú raz-dva!

zdroje vápnika

Zdroj: Shutterstock®

2. Sú skvelým zdrojom vápnika

Chia semená sú rovnako plné vitamínov a minerálov. Zaradiť ich môžeme medzi skvelé zdroje vápnika. To znamená, že výborne podporujú zdravie zubov a kostí a prispievajú i k prevencii mnohých vážnych ochorení, napríklad aj obávanej osteoporózy. Z minerálov sa však v chia semenách ukrýva aj mangán, fosfor, horčík, zinok a ďalšie. Rovnako sú zdrojom vitamínov skupiny B a vitamínu E.

3. Zasýtia a doplnia energiu

Ak si do jedla, napríklad ovsenej kaše, pudingu či jogurtu, pridáte jednu alebo dve lyžice chia semien, prispejete tak k lepšiemu pocitu nasýtenia. Tieto semená nepôsobia negatívne na hladinu cukru v krvi a postupne telu dodávajú energiu. Ochránia vás tak pred návalmi hladu.

podpora trávenia

Zdroj: Shutterstock®

4. Upravujú trávenie

Okrem vyššie spomínaných živín a dôležitých účinných látok chia semená rovnako obsahujú poriadnu dávku cennej vlákniny, a to až okolo 25 percent z celkovej hmotnosti. Ak vás trápia rozličné tráviace ťažkosti, napríklad plynatosť či zápcha, ideálne je do jedálnička zaradiť rozličné zdroje vlákniny, a teda okrem iných i tieto semienka. V tráviacom trakte navyše pôsobia prečisťujúco a detoxikačne.

5. Upravujú hladinu cholesterolu

Chia semená majú pozitívny vplyv aj na hladinu cholesterolu. Vďaka spomínanej vláknine znižujú cholesterol a úroveň triglyceridov v krvi. Vysoký obsah omega mastných kyselín však blahodarne vplýva i na celý kardiovaskulárny systém. Chia semená sa oplatí do jedálnička zaradiť aj pri problémoch s vyšším tlakom. Vo všeobecnosti tak prispievajú k zníženiu rizika rozvoja vážnych chorôb srdca a ciev.

zdravá pokožka

Zdroj: Shutterstock®

6. Pomáhajú udržiavať zdravú pokožku

Chia semienka ďalej priaznivo ovplyvňujú i stav pokožky tela, a to vďaka svojmu bohatému zloženiu. Zlepšujú jej vzhľad a podporujú jej obnovu a regeneráciu. Sú zdrojom antioxidantov, ktoré v tele bojujú proti škodlivým vplyvom voľných radikálov. Tie môžu spôsobovať až predčasné starnutie buniek, a teda i kože. Antioxidanty však predstavujú prevenciu pred takýmto poškodením a pokožku celého tela účinne chránia.

7. Sú užitočné pri redukcii váhy aj budovaní svalovej hmoty

Chia semená sú vítanou súčasťou jedálnička osôb, ktoré sa snažia znížiť svoju hmotnosť. Zlepšujú metabolizmus a kedže výrazne prispievajú k pocitu plnosti, chránia človeka pred prejedaním sa. Zabezpečia chudnutie bez pocitu hladu. Do jedálnička by ich však mali zaradiť i športovci a pohybovo aktívni jedinci, a to kvôli ich vysokému obsahu proteínov. Chia semená tak môžu byť skvelým pomocníkom napríklad pri budovaní svalovej hmoty.

Bude vás zaujímať: Aké sú účinky pečeného cesnaku? Toto urobí s vaším telom do 24 hodín!


Návrat hore
Autor článku

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Prvá pomoc pri mnohých ťažkostiach: Poznáte účinky mätového oleja?
LIEČBA

Prvá pomoc pri mnohých ťažkostiach: Poznáte účinky mätového oleja?

  • 71
  • 0
  • 30.12.2019
Sú éčka nebezpečné? Pozor, nájdu sa medzi nimi aj výnimky!
LIEČBA

Sú éčka nebezpečné? Pozor, nájdu sa medzi nimi aj výnimky!

  • 72
  • 0
  • 26.01.2020
Prejavy nedostatku tukov v strave: Nevyhýbajte sa im, inak hrozia problémy!
LIEČBA

Prejavy nedostatku tukov v strave: Nevyhýbajte sa im, inak hrozia problémy!

  • 74
  • 0
  • 11.11.2019