Registrácia Prihlásenie

Ako sa prejavuje rakovina prostaty? Neignorujte tieto signály!


Nedávno sme vám priniesli článok o ochorení zvanom varikokéla, ktoré trápi mužskú časť populácie. Dnes vám prinášame rovnako dôležité informácie o zákernej a v tomto prípade i veľmi vážnej chorobe mužov, a to o rakovine prostaty. Onkologické ochorenia sú neustále obrovským strašiakom ľudí, pretože predstavujú častú príčinu úmrtí, i keď pre človeka sú stále nebezpečnejšie a rizikovejšie ochorenia ciev a srdca. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny prostaty, ako sa toto ochorenie prejavuje a akými spôsobmi je ho možné liečiť.

Čo by sme mali vedieť?

Pod pojmom rakovina prostaty rozumieme zhubné nádorové ochorenie predstojnice, respektíve prostaty, pričom najčastejšie hovoríme hlavne o karcinóme prostaty. Predstojnica predstavuje nepárový žľaznatý orgán v tvare gaštanu s hmotnosťou okolo 20 g, ktorý je súčasťou rozmnožovacej sústavy muža. Uložená je v blízkosti močového mechúra. Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenia u mužov. V dôsledku určitých zmien v organizme dochádza k nekontrolovanému deleniu buniek v postihnutej oblasti a následne šíreniu nádorových buniek. Presné príčiny vzniku tejto choroby nie je možné jasne stanoviť, no známe sú mnohé rizikové faktory, ktoré k rozvoju rakoviny tohto druhu prispievajú.

Najvýraznejším rizikovým faktorom je v prvom rade vek. Výskyt ochorenia totiž rastie so stúpajúcim vekom, pričom o niečo častejšie sa rakovina prostaty vyskytuje u mužov po 50. až 65. roku života. Táto choroba však neobchádza ani mladšie ročníky. Významný vplyv má aj genetika. Viac ohrození sú jedinci, u ktorých sa už toto ochorenie vyskytlo v rodinnej anamnéze. Vplyv môže mať i to, odkiaľ človek pochádza. Nižší počet výskytov rakoviny prostaty je napríklad zaznamenaný v Ázii. Okrem toho sa na rozvoji ochorenia môžu podieľať i hormonálne zmeny v tele či životný štýl a stravovacie návyky muža. Rizikové je fajčenie, obezita, nadmerná konzumácia červeného mäsa, nedostatok vitamínu D aj nadmerný príjem tukov.

Odporúčame: TOP zaujímavosti o ľudských svaloch: Ktorý je najmenší a ktorý najväčší?

prejavy rakoviny prostaty

Zdroj: Shutterstock®

Tieto signály neignorujte!

Konkrétne prejavy rakoviny prostaty u jednotlivých pacientov môžu byť odlišné. Niektoré nádory sú totiž menej invazívne a rozvíjajú sa dlhú dobu. Naopak, u niektorých môžu byť nádory agresívnejšie a môžu rýchlo metastázovať. Vo všeobecnosti sú však prvotné fázy rakoviny prostaty často bezpríznakové, čiže postihnutý jedinec o vznikajúcom probléme ani nevie. Ak sa v tomto štádiu rakovina odhalí, často je to len náhodou počas preventívnych prehliadok. Medzi prvotné príznaky ochorenia radíme najmä rozličné problémy s močením. Charakteristická je potreba často vyprázdňovať mechúr, a to hlavne v noci, pričom začať s močením je niekedy náročnejšie.

Vyskytnúť sa však môže i neschopnosť moč zadržať či dostatočne sa vyprázdniť. Rovnako býva príznakom slabý a prerušovaný prúd moču. V neskorších fázach ochorenia sa môže vyskytnúť bolesť pri močení či krv v moči. Nemenej bežné sú problémy s erekciou. Najmä v prípade metastáz je u postihnutého často prítomná chronická bolesť v dolnej časti chrbta aj v oblasti panvy a hornej časti stehien. Okrem toho sa pridávajú i menej špecifické prejavy, ktoré sa však často vyskytujú pri mnohých druhoch rakoviny, ako aj rozličných iných ochoreniach, a to je napríklad únava, slabosť, nechutenstvo alebo chudnutie.

liečba rakoviny prostaty

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú možnosti liečby?

Ako aj pri iných druhoch rakoviny, tak aj v prípade rakoviny prostaty je rozhodujúca včasná diagnostika ochorenia. Práve preto je nevyhnutné sledovať svoj zdravotný stav a prípadné zdravotné problémy vždy konzultovať s lekárom. Kedže je rakovina prostaty často v prvých fázach bezpríznaková, nevyhnutné sú v tomto smere pravidelné prehliadky u lekára. Dbať by na to mali najmä jedinci v rizikových skupinách, a to hlavne starší muži. Platí, že čím skôr je rakovina prostaty diagnostikovaná, tým vyššia je šanca na úplné vyliečenie. Dobrou správou pritom je, že pri včasnej diagnostike a dôslednej liečbe býva prognóza ochorenia pomerne dobrá.

Liečbu stanovuje lekár po diagnostike ochorenia a dôkladnom určení zdravotného stavu konkrétneho pacienta. Pri liečbe rakoviny prostaty sa často postupuje ako pri liečení iných druhov rakoviny. V niektorých prípadoch, najmä pri pomaly rastúcich nádoroch, je zdravotný stav pacientov a vývoj ochorenia určitú dobu len monitorovaný. Možnosťou je aj rádioterapia alebo hormonálna liečba a taktiež sa často pristupuje k chirurgickému zákroku, pri ktorom sa nádor odstráni. Potrebné môže byť celkové odstránenie prostaty a niekedy aj semenníkov.

Pozri aj: 5 dôvodov, prečo používať avokádový olej: Čo urobí pre vaše zdravie a krásu?


Návrat hore
Autor článku

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Viete, prečo jesť rebarboru? Ak nie je aj vo vašom jedálničku, zmeňte to!
LIEČBA

Viete, prečo jesť rebarboru? Ak nie je aj vo vašom jedálničku, zmeňte to!

  • 39
  • 0
  • 01.07.2019
Šťavnaté plody, ktoré ozdravia naše telo: Aké sú účinky fíg?
LIEČBA

Šťavnaté plody, ktoré ozdravia naše telo: Aké sú účinky fíg?

  • 51
  • 0
  • 25.09.2019
Riasy nori – vitamínová bomba! Takto ich použite v kuchyni!
LIEČBA

Riasy nori – vitamínová bomba! Takto ich použite v kuchyni!

  • 42
  • 0
  • 03.10.2019