Ako podporiť imunitný systém? Toto môžete pre svoje zdravie urobiť i vy!

Ako podporiť imunitný systém? Toto môžete pre svoje zdravie urobiť i vy!

Pod pojmom imunitný systém rozumieme zložitý súbor rôznych mechanizmov či reakcií vo vnútri organizmu. Jeho funkciou je ochrana pred antigénmi, čiže cudzorodými látkami, ktoré dokážu v tele podnietiť tvorbu protilátok a navodiť tak imunitnú odpoveď. Vďaka imunite je náš organizmus schopný reagovať na nepriateľský antigén a likvidovať možné nebezpečenstvo. Nedostatočná funkcia tohto systému môže mať výrazne negatívny vplyv na naše zdravie. Preto by sme mali vedieť, ako podporiť jeho správnu funkciu a zbytočne mu, a tým sebe, neškodiť. V článku sa pozrieme na to, čo všetko by mal pre svoje zdravie robiť úplne každý.

Zdravo sa stravujte

Vyvážená strava bohatá na všetky základné živiny aj vitamíny a minerály je pre zdravie a správnu funkciu celého organizmu veľmi dôležitá. Imunitnému systému by nemali chýbať vitamíny C aj E a taktiež betakarotén, z ktorého si naše telo dokáže vytvoriť vitamín A. Strava zložená z dostatku čerstvého ovocia a zeleniny je to najlepšie, čo pre dobrú obranyschopnosť môžeme urobiť. Naopak biely cukor, vysmážané jedlá, alkohol či cigarety predstavujú to, čo má na imunitný systém výrazne negatívny vplyv.

Bude vás zaujímať: Prírodné diuretiká: Toto sú najlepšie potraviny na odvodnenie organizmu!

spánok

Zdroj: Shutterstock®

Doprajte si dostatočný odpočinok

Nedostatok spánku vedie nielen k nedostatku energie, ale aj k bolestiam hlavy, nepravidelnej srdcovej činnosti, zhoršeniu kvality pleti, zníženiu výkonu v práci či k ďalším problémom. Rovnako to má negatívny vplyv na imunitný systém človeka. Nezabúdajte na to, že celé naše telo sa zvonka aj zvnútra počas spánku regeneruje, a preto by sme dostatočný odpočinok nikdy nemali podceňovať. Neplatí pritom, že prebdené noci sa dajú dospať cez víkend!

Hýbte sa

Veľkým nepriateľom imunity je nielen nedostatok spánku, ale aj nedostatok pohybu. Ak chcete podporiť správnu funkciu imunitného systému, mali by ste svojmu telu pravidelne dopriať nejakú pohybovú aktivitu. Nemusíte sa pritom venovať náročným športom. Nájdite si niečo, čo vás baví a čo budete robiť s radosťou. Môže to byť beh, bicyklovanie, korčuľovanie či plávanie. Ideálne sú aj dlhšie prechádzky na čerstvom vzduchu. Dôležité je vyhnúť sa sedavému spôsobu života.

stres

Zdroj: Shutterstock®

Nestresujte sa, smejte sa

Viete, ako na naše telo vplýva nadmerný stres? Z dlhodobého hľadiska môže spôsobovať tráviace aj kožné problémy, zvyšovanie krvného tlaku, svalové kŕče a rovnako i oslabenie imunitného systému človeka. V prípade oslabenia obranyschopnosti sa organizmus ťažšie bráni proti negatívnym vplyvom okolia. Jedinci často pociťujúci stres môžu mať napríklad vyššie riziko výskytu rôznych viróz a najmä herpesov. Oveľa lepšie ako stres vplýva na naše telo smiech.

Odporúčame: Je mlieko to najlepšie pre kosti? Odhaľ skutočnú pravdu!

drastická diéta

Zdroj: Shutterstock®

Zabudnite na nárazové diéty

Extrémne diéty sľubujúce expresný úbytok váhy predstavujú hazard so zdravím. Často sú založené na nedostatočnom príjme kalórií a strave, ktorá ani zďaleka človeku nezabezpečí prísun potrebného množstva živín a ostatných dôležitých látok. Nedostatok živín, vitamínov aj minerálov má následne drvivý dopad nielen na imunitný systém človeka, ale prakticky na celé telo. Správnou cestou, ako upraviť svoju váhu, je postupné a pomalé chudnutie pomocou zdravej stravy a dostatku pohybu.

Spoľahnite sa na prírodu

V prípade, že chcete posilniť svoj imunitný systém, neváhajte sa obrátiť na prírodu. Tradičným a starými mamami overeným posilňovačom imunity je známa kyslá kapusta. Na obranyschopnosť však priaznivo vplýva aj sladučký med. Spomedzi menej tradičných, no stále častejšie využívaných pomocníkov na podporu funkcie imunitného systému môžeme spomenúť hlivu ustricovú – jedlú hubu s výraznými antibiotickými účinkami. Skvelý je i rakytník rešetliakový, ktorý je veľmi bohatý na potrebný vitamín C. Dostanete ho vo forme oleja, šťavy, sušených plodov aj sypaného čaju. Z byliniek ešte môžeme spomenúť echinaceu purpurovú, materinu dúšku, šalviu lekársku či ružu šípovú. Zo všetkých si môžete pripraviť úžasný čaj, ktorý podporí nielen dobrú funkciu imunitného systému.

Odporúčame: Ako sa prejavuje rakovina prostaty? Neignorujte tieto signály!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní