Energetické nápoje a ich vplyv na zdravie: Sú naozaj škodlivé?!

Energetické nápoje a ich vplyv na zdravie: Sú naozaj škodlivé?!

Deň, kedy nám nič nevychádza, cítime sa unavení a bez motivácie, zažil už azda každý človek. Niektorí z nás sa v takýchto prípadoch obracajú na sladký nápoj, ktorý sľubuje povzbudenie tela aj ducha a dodanie stratenej energie na počkanie. Energetické nápoje a ich vplyv na zdravie je veľmi rozoberaná téma. Sú síce obľúbené, no mnohí pochybujú o ich bezpečnosti, čo sa vplyvu na ľudské zdravie týka. Aká je pravda?

V hlavnej úlohe kofeín

Energetické nápoje sa vyznačujú sladkou chuťou a obsahom kofeínu, ktorý podporuje činnosť mozgu a zvyšuje pozornosť a sústredenosť. Množstvo kofeínu sa líši v závislosti od značky nápoja, no malo by byť uvedené v jeho zložení na obale. Spolu s kofeínom v energetickom nápoji úraduje veľké množstvo cukru, ktorý tiež predstavuje pre telo zdroj energie. Ďalej sú je častými ingredienciami aj vitamíny typu B a deriváty aminokyselín dôležitých pre rôzne biologické procesy v tele. Spoločne spolu s ďalšími zložkami, ako sú napríklad extrakty z rastlín, arómy a iné prídavky, sa na váš stôl dostáva neraz jediná záchrana vášho pomalého dňa.

Zaujme ťa aj: Viete, prečo nikdy nevynechávať raňajky? Môže to mať vážne následky!

čo dodáva energiu

Zdroj: Shutterstock®

Výhody energetických nápojov

Početné reklamy na rôzne energetické nápoje sa predbiehajú v sľuboch. Hovoria o energii na počkanie, o dokonalej sústredenosti a maxilmálnych výkonoch už po pár dúškoch. Pravdou je, že „energeťáky”, ako ich hovorovo nazývame, naozaj stimulujú mozgovú činnosť a dokážu dokonca aj znížiť psychickú únavu. Spolu s podporou mozgovej činnosti ide zároveň ruka v ruke aj zlepšenie pamäte, koncentrácie a ostražitosti.

Okrem tejto výhody pomáha konzumácia energetických drinkov aj pri zahnaní fyzickej únavy, teda ak máte nedostatok spánku. Pozor, odborníci však zistili aj negatívny efekt na spánkový cyklus, a to vtedy, keď sa snažíme „energeťákom” únavu zaháňať pravidelne a deficit spánku nikdy nedoplníme.

Všetko má svoju daň

Ak ste niekde v tomto článku očakávali veľké „ALE”, nemýlili ste sa. Energetické nápoje majú síce svoje pre, ale aj proti a hneď niekoľko. Ukázalo sa, že ich nadmerná konzumácia môže vďaka vysokému obsahu cukru, a teda aj kalórií, viesť až k smrteľnej obezite, nehovoriac o životohrozujúcich kardiovaskulárnych ochoreniach.

Vďaka energetickým nápojom môžete skončiť v nemocnici s až nebezpečne vysokým krvným tlakom ako aj tepom. Rizikovou skupinou sú pri konzumácii týchto nápojov ľudia s cukrovkou, ktorí si musia kontrolovať hladinu cukru v krvi a zvoliť by mali skôr verziu bez cukru, teda zero sugar alebo no sugar. Dávajte si pozor aj na miešanie energetických nápojov s alkoholom, nakoľko vám hrozí búšenie srdca, alebo vyššia konzumácia alkoholu preto, že energetické nápoje môžu sťahovať jeho účinok.

Inšpiruj sa: Joga či beh? Tu sa dozvieš, ako cvičiť podľa znamenia zverokruhu!

koľko cukru je v energetických nápojoch

Zdroj: Shutterstock®

Riziko pre deti a tínedžerov

Zdravotnícke organizácie bijú na poplach najmä v otázke nadmernej konzumácie energetických drinkov deťmi a tínedžermi. Desiatky percent detí do 18 rokov totiž energeťáky pijú úplne pravidelne, čo môže v skoršom veku viesť k závislosti. Čo sa dospelých ľudí týka, aj tu existuje hranica a vo všeobecnosti sa uvádza, že energetické nápoje by sme mali piť len veľmi zriedkavo až výnimočne. Keďže by sme nemali denne prijať viac ako 400 miligramov kofeínu denne, mali by sme sa kontrolovať ako v pití energetických nápojov, tak aj v pití našej obľúbenej kávičky. To neplatí pre tehotné a dojčiace ženy, ktoré by sa mali energetickým nápojom úplne vyhýbať.

- Anketa

AKO ČASTO PIJETE ENERGETICKÉ NÁPOJE?

Odpovedalo 10422 ľudí  

Denne, som na nich závislá/závislý!
12%
Niekoľkokrát do týždňa určite.
6%
Len sporadicky, párkrát mesačne.
3%
Takmer nikdy.
74%
Vôbec, energetické nápoje zásadne nepijem.
5%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní