Ako rozmnožovať sukulenty? Nie je to žiadna veda a zvládne to každý!

Ako rozmnožovať sukulenty? Nie je to žiadna veda a zvládne to každý!
  • 03.08.2019
  • Michaela Kožáková

Propagácia sukulentov môže znieť ako obrovská veda, ale pritom je to úplne jednoduchá vec, ktorú zvládne každý z nás. Na svete existuje množstvo druhov týchto rastlín, a to od malých drobných až po veľké zelené nádhery, od kvitnúcich krások až po dlhé pravidelné či nepravidelné zvláštne porasty. V záhradníctvach či internetových obchodoch môžeme dnes nájsť sukulenty od výmyslu sveta. Ak patríte medzi milovníkov týchto rastlín, tak určite si potajme na dovolenke odtrhnete kúsok z malého sukulentu pri ceste a doma sa potom snažíte vypestovať si taký istý. Alebo nakupujete a nakupuje, množíte, no a nakoniec vaša záhrada vyzerá ako argentínska hacienda alebo mexická domácnosť. 

Pozri ajProspešné zvieratá v záhrade: Tieto sú v nej skutočne potrebné!

Sukulent

Zdroj: Shutterstock®

Aký je rozdiel medzi sukulentom a kaktusom?

Mnohí z nás si mýlia sukulenty a kaktusy. Sukulenty sú rastliny, ktoré ukladajú vodu do svojich stoniek, koreňov a listov. V skupine sukulentov je asi šesťdesiat rôznych rodín rastlín, vrátane aloe, haworthie a, samozrejme, kaktusov. Kaktusy sú mäsité rastliny, ktoré uchovávajú vodu, vďaka čomu sú súčasťou tejto skupiny. Kaktusy sú jednoducho podkategóriou v rámci skupiny rastlín, ktoré sú súhrnne známe ako sukulenty. 

Niektorí si sukulenty sa často mýlia s kaktusmi, pretože majú tŕne, ale táto vlastnosť automaticky nekvalifikuje sukulenty ako kaktusy. Takže všetky kaktusy sú sukulenty, ale nie všetky sukulenty sú kaktusy. 
 

Sukulenty

Zdroj: Shutterstock®

Skúšali ste množiť sukulenty? Odtrhli ste lístok alebo časť rastliny a dali do pohára s vodou zakoreniť? Pravdepodobne vám rastlina nepustila žiadne korene, vyšla z nej nejaká lepkavá tekutina a nakoniec zhnila. Alebo ste odrezok priamo strčili do pôdy a polievali dúfajúc, že o niekoľko týždňov vám vyrastie nádherný sukulent, ktorý bude obdivovať každá návšteva? Možno ste mali šťastie, odtrhli ste zdravý a silný list a sukulent naozaj vypustil korene a vyrástol. Alebo ste trafili kaktus, ktorý sa dá takto rozmnožiť. My máme pre vás zaručený spôsob ako propagovať, resp. rozmnožovať sukulenty. Potrebujete na to zeminu pre kaktusy, rozprašovač na vodu, kvetináč a dávku trpezlivosti. Ideme na to?

1. Odtrhnite zdravý list

Pre rozmnoženie sukulentu je potrebné vybrať zdravý, silný a vodnatý list. Propagáciu môžete vykonávať počas celého roka, najlepšie však počas chladnejších mesiacov, vtedy sukulenty rastú rýchlejšie. Vyhliadnite si vhodný list. Najlepším spôsobom, ako list odstrániť, je jemne ho odtrhnúť prstami. Palcom a ukazovákom uchopte zdravý list. List držte pevne, ale jemne blízko miesta, kde sa prichytáva k stonke. Mierne točte tam a späť, krúťte, až kým sa list úplne neodtrhne. Pozor, aby ste list nezlomili.

2. Nechajte zaschnúť rany

Po odtrhnutí list položte na papierovú utierku a na plech na pečenie alebo misku. Nechajte nádobu na suchom mieste, nie na priamom slnečnom žiarení, a to od troch do sedem dní, kým sa rana nezahojí a na mieste odtrhnutia sa nevytvorí suchá koža. Ak by ste list hneď umiestnili do pôdy, začne hniť a odumrie skôr, ako vyrastie nová rastlina. 

Neprehliadni: Nenáročné rastliny: Tieto sú vhodné aj pre „vrahov“ kvetov

3. Položte list na pôdu

Pripravte si plytkú nádobu, do ktorej nasypete tenkú vrstvu pôdy, zeminy pre kaktusy a sukulenty. Položte list na pôdu tak, aby rezná plocha smerovala hore od pôdy, nedotýkala sa jej. Ak chcete urýchliť rast novej rastliny, môžete predtým list ponoriť do zmesi na podporu rastu. Nádobu znova umiestnite mimo slnečného žiarenia. Aj sú keď kaktusy a sukulenty púštne rastliny a milujú slnko, pre rast novej rastliny je vhodné sa mu v tomto štádiu vyhnúť. Najvhodnejšie je umiestniť list k oknu s tienidlom, na teplé miesto. Kaktusy a sukulenty nepotrebujú veľmi veľa vody, ale pri zakoreňovaní je vhodné pôdu každý deň postriekať vodou pomocou rozprašovača a udržovať ju vlhkú. 

4. Zasaďte novú rastlinku

Približne po štyroch týždňoch začne list hnať tenké ružovkasté korene. Prikryte ich tenkou vrstvou zeminy, aby nevyschli. Akonáhle korene budú pod zeminou, začnú silnieť a pomaly začne rásť i nový sukulent. Keď list vyschne a nová rastlinka má svoje vlastné korene, môžete ju presunúť do kvetináča. Suchý list jemne odtrhnite tak, aby ste nepoškodili korene nového sukulentu. 

Pripravte si menší kvetináč s otvorom na odtekanie vody. Sukulenty majú radšej menšie nádoby. Na spodok uložte niekoľko kamienkov, aby ste vytvorili vhodnú drenáž. Nasypte zeminu vhodnú pre sukulenty. Novú rastlinu zasaďte do stredu kvetináča. 

Kvetináč umiestnite na teplé a slnečné miesto. Zálievku obmedzte. Pôdu nechajte úplne vyschnúť medzi jednotlivým zalievaním. Keď sukulent polievate, doprajte mu dostatok vody tak, aby pôda bola vlhká. Pozor, nie premočená. 

Propagácia sukulentov

Zdroj: Shutterstock®

Takýmto spôsobom, ktorý sme vám opísali, sa množia „listnaté" sukulenty. Patrí medzi ne napríklad sedum morganianum – rozchodník alebo opičí chvost, sedum rubrotinctum, graptoveria.

Ďalšími spôsobmi rozmnožovania sukulentov sú:

  • delenie, čo značí odtrhnutie výrastkov od materskej rastliny, pričom si takto môžete rozmnožiť echeveriu – skalnú ružu;
  • oddeľovanie koreňov, napríklad haworthia – zebrí sukulent;
  • rozmnožovanie odrezkami, pri ktorom jednoducho odrežte časť kaktusu, resp. mladý výrastok v časti, kde sa spája s materskou rastlinou, dajte do vody a po vypustení koreňov vložte do pôdy. Takto sa množí známy kaktus opuncia, ktorý má vynikajúce a zdravé plody vhodné najmä pre diabetikov

Tak čo, vyskúšate to? Dajte nám vedieť, či sa vám podarilo rozmnožiť nejaký zo svojich sukulentov. :)


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní