Ako rozmnožovať sukulenty? Nie je to žiadna veda a zvládne to každý!

Ako rozmnožovať sukulenty? Nie je to žiadna veda a zvládne to každý!
 • 09.11.2023
 • Michaela Kožáková

Sukulenty v kvetináči môžu byť krásnou ozdobou interiéru. Počas letných mesiacov dokážu v záhrade, na balkóne či terase navodiť príjemnú stredomorskú atmosféru

Na svete existuje množstvo druhov týchto rastlín, a to od malých drobných až po veľké zelené nádhery, od kvitnúcich krások až po dlhé pravidelné či nepravidelné zvláštne porasty. 

Obľubujete aj vy sukulenty a sú vám ukradnuté ostatné izbové rastliny? Ak patríte medzi milovníkov týchto rastlín, tak určite si potajme na dovolenke odtrhnete kúsok z malého sukulentu pri ceste a doma sa potom snažíte vypestovať si taký istý. Alebo nakupujete a nakupuje, množíte, no a nakoniec vaša záhrada vyzerá ako argentínska hacienda alebo mexická domácnosť. 

Propagácia sukulentov predstavuje jednoduchý proces a keď dodržíte správny postup, o niekoľko týždňov sa môžete tešiť z nových rastliniek. Ako rozmnožovať sukulenty? Ako na množenie sukulentov z listov? 

Neprehliadni: Plánujete pestovať figovník? Tu sú tipy na starostlivosť aj spracovanie chutných fíg

Aký je rozdiel medzi sukulentom a kaktusom?

Mnohí z nás si mýlia sukulenty a kaktusy. Sukulenty sú rastliny, ktoré ukladajú vodu do svojich stoniek, koreňov a listov. V skupine sukulentov je asi šesťdesiat rôznych rodín rastlín, vrátane aloe, haworthie a, samozrejme, kaktusov. Kaktusy sú mäsité rastliny, ktoré uchovávajú vodu, vďaka čomu sú súčasťou tejto skupiny. Kaktusy sú jednoducho podkategóriou v rámci skupiny rastlín, ktoré sú súhrnne známe ako sukulenty. 
 

Niektorí si sukulenty sa často mýlia s kaktusmi, pretože majú tŕne, ale táto vlastnosť automaticky nekvalifikuje sukulenty ako kaktusy. Takže všetky kaktusy sú sukulenty, ale nie všetky sukulenty sú kaktusy. 

Ako rozmnožiť sukulent?

Skúšali ste množiť sukulenty? Odtrhli ste lístok alebo časť rastliny a dali do pohára s vodou zakoreniť? Pravdepodobne vám rastlina nepustila žiadne korene, vyšla z nej nejaká lepkavá tekutina a nakoniec zhnila. Alebo ste odrezok priamo strčili do pôdy a polievali dúfajúc, že o niekoľko týždňov vám vyrastie nádherný sukulent, ktorý bude obdivovať každá návšteva? Možno ste mali šťastie, odtrhli ste zdravý a silný list a sukulent naozaj vypustil korene a vyrástol. 

Máme pre vás zaručený spôsob ako propagovať, resp. rozmnožovať sukulenty. Potrebujete na to zeminu pre kaktusy, rozprašovač na vodu, nožnice alebo nôž, kvetináč a dávku trpezlivosti. Rozmnožte si sukulenty nižšie uvedenými spôsobmi.

Ako množiť sukulenty z listov - rozmnožovanie listami

Rozmnožovanie sukulentov pomocou listov nie je žiadna veda a zvládne ju aj úplný začiatočník. Ako na to?

Sukulenty

Zdroj: INSTAGRAM/johannaxdaz

1. Odtrhnutie zdravého listu - ako spraviť odrezok?

Pre rozmnoženie sukulentu je potrebné vybrať silný, vodnatý a najmä zdravý list sukulentu. Vyhliadnite si vhodný list. Najlepším spôsobom, ako list odstrániť, je jemne ho odtrhnúť prstami. Palcom a ukazovákom uchopte zdravý list. List držte pevne, ale jemne blízko miesta, kde sa prichytáva k stonke. Mierne točte tam a späť, krúťte, až kým sa list úplne neodtrhne. Pozor, aby ste list nezlomili. Použiť však môžete i čistý nôž alebo nožnice.

Sukulent

Zdroj: INSTAGRAM/jay.mccoy

2. Zaschnutie rán

Po odtrhnutí list položte na papierovú utierku a na plech na pečenie alebo misku. Nechajte nádobu na suchom mieste, nie na priamom slnečnom žiarení, a to od troch do sedem dní, kým sa rana nezahojí a na mieste odtrhnutia sa nevytvorí suchá koža. Ak by ste list hneď umiestnili do pôdy, začne hniť a odumrie skôr, ako vyrastie nová rastlina. 

Neprehliadni: Nenáročné rastliny: Tieto sú vhodné aj pre „vrahov“ kvetov

Sukulent

Zdroj: INSTAGRAM/sunflower_succulents_

3. Ako zakoreniť odrezok?

Pripravte si plytkú nádobu, do ktorej nasypete tenkú vrstvu pôdy, zeminy pre kaktusy a sukulenty. Položte list na pôdu tak, aby rezná plocha smerovala hore od pôdy, nedotýkala sa jej. Nádobu znova umiestnite mimo slnečného žiarenia. Aj sú keď kaktusy a sukulenty púštne rastliny a milujú slnko, pre rast novej rastliny je vhodné sa mu v tomto štádiu vyhnúť. Najvhodnejšie je umiestniť list k oknu s tienidlom, na teplé miesto.

Kaktusy a sukulenty nepotrebujú veľmi veľa vody, ale pri zakoreňovaní je vhodné pôdu každý deň postriekať vodou pomocou rozprašovača a udržovať ju vlhkú. 

Tip: Pre rýchlejšie zakorenenie môžete rastový bod sukulentu namočiť do zakoreňovacieho hormónu. Zakoreňovací hormón pre sukulenty stimuluje rast koreňov.

Sukulent

Zdroj: INSTAGRAM/arozona

4. Zasadenie, presadenie mladej rastlinky sukulentu

Približne po štyroch týždňoch začne list hnať tenké ružovkasté korene. Prikryte ich tenkou vrstvou zeminy, aby nevyschli. Akonáhle korene budú pod zeminou, začnú silnieť a pomaly začne rásť i nový sukulent. Keď list vyschne a nová rastlinka má svoje vlastné korene, môžete ju presunúť do kvetináča. Suchý list jemne odtrhnite tak, aby ste nepoškodili korene nového sukulentu. 

Pripravte si menší kvetináč s otvorom na odtekanie vody. Sukulenty majú radšej menšie nádoby. Na spodok uložte niekoľko kamienkov, aby ste vytvorili vhodnú drenáž. Nasypte zeminu vhodnú pre sukulenty. Novú rastlinu zasaďte do stredu kvetináča. 

Sukulenty v kvetináči umiestnite na teplé a slnečné miesto. Zálievku obmedzte. Pôdu nechajte úplne vyschnúť medzi jednotlivým zalievaním. Keď sukulent polievate, doprajte mu dostatok vody tak, aby pôda bola vlhká. Pozor, nie premočená. 

Rozmnožovanie z odrezku - ako rozmnožovať odrezkami (stonkami)?

Najjednoduchší spôsob rozmnožovania sukulentov je rozmnožovanie rastlín odrezkami:

 1. Vyberte si zdravo vyzerajúcu rastlinu.
 2. Odrežte stonku. Použite čisté nožnice a odstrihnite takú stonku, na ktorej rastie niekoľko zdravých listov.
 3. Nechajte zrezanú časť zahojiť sa a ranu zaschnúť.
 4. Odstráňte listy na spodných 5 centimetroch stonky, aby ste ju ľahšie zapichli do pôdy.
 5. Vložte stonku do pôdy. Stonku zasaďte odrezaným koncom do malej nádoby naplnenej substrátom určeným pre kaktusy a postavte ju na miesto s nepriamym slnečným svetlom. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu, ktoré môže poškodiť krehké korene sukulentov.
 6. Akonáhle uvidíte, že už majú korienky rastlinky niekoľko centimetrov, môžete ju zasadiť do väčšieho kvetináča.

Zaujme Ťa: Ibištek jedlý: Počuli ste už o tejto rastline a jej účinkoch?

Sukulent

Zdroj: INSTAGRAM/cultivo_cactos_suculentas

Ďalšie spôsoby rozmnožovania sukulentov

Medzi ďalšie jednoduché spôsoby množenia sukulentov patrí:

 • delenie, množenie odnožami - predstavuje odtrhnutie výrastkov od materskej rastliny, takto môžete rozmnožiť echeveriu – skalnú ružu, aloe vera či agave
 • oddeľovanie koreňov - napríklad haworthia – zebrí sukulent

Kedy je čas na rozmnožovanie sukulentov?

Rozmnožovať sukulenty môžete celoročne. Avšak množenie sukulentov s mäsitými listami či množenie sukulentov zo stonky alebo z odrezkov je najjednoduchšie na jar a v lete, keď sú listy a stonky pripravené na aktívny rast.

Rôzne metódy šľachtenia sukulentov

Rozmnožovanie z listov či rozmnožovanie odrezku rastliny nie sú jediné postupy, ktoré môžete so sukulentmi vykonávať. Šľachtenie predstavuje cielenú činnosť zameranú na tvorbu nových odrôd rastlín. Hybridné sukulenty alebo hybridizácia sukulentov je proces kríženia dvoch rastlín rôznych druhov, aby vznikol úplne nový druh sukulentov.

Ako na to?

Hybridizáciu môžete vykonávať na sukulentoch, ktoré kvitnú súčasne. Pomocou mäkkého, malého štetca preneste peľ z jedného sukulentu na druhý. V rozpätí niekoľkých týždňov až niekoľkých mesiacov by ste mali vedieť, či bola vaša hybridizácia úspešná. Poznáte to podľa toho, že základňa kvetu napuchla.

Aktualizované na 09. 11. 2023


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní