K prvým posolstvám jari patrí aj medvedí cesnak. Jeho kopijovité, lesklé listy sa objavujú vo vlhkých lužných lesoch v marci a kvitne v máji. Mladé listy sa zbierajú ešte pred kvitnutím. A prečo sa volá medvedí cesnak? Jeden názor hovorí, že ho vyhľadávajú medvede, keď sa zobudia zo zimného spánku. Dodá im energiu, prečistí krv, žalúdok a črevá. Iné zdroje uvádzajú, že ho tak pomenovali už starí Germáni, pretože verili, že im dodá medvediu silu. O jeho účinkoch vedeli už naši predkovia a okrem kuchyne ho využívali aj v liečiteľstve.
Kde ho hľadať?
Medvedí cesnak je lesná bylinka. Má rada tieň a vlhko. Preto ho nájdeme predovšetkým v listnatých lesoch. Okolo potokov a svahov vytvára zelený koberec, ktorý v máji zakvitne bielymi kvetmi. Aj keď cesnak medvedí nie je chránená rastlina, pri jeho zbere si dajte pozor, či sa nenachádza v chránenej oblasti. V tomto prípade ho, samozrejme, nezbierajte. Čerstvé lístky medvedieho cesnaku budete mať stále po ruke, ak si ho v záhrade vysadíte na zatienené miesto s dostatkom vlahy. Ak rastie v okolí stromov, látkami, ktoré sa v ňom nachádzajú, odpudzuje škodcov.
Pozri aj: Žerucha siata: Vitamínová bomba pestovaná doma po celý rok (+ recept)
Liečivé účinky medvedieho cesnaku:
- prečisťuje organizmus a lieči chronické kožné choroby,
- priaznivo pôsobí na žalúdok a črevný systém,
- znižuje krvný tlak,
- pôsobí proti kôrnateniu tepien,
- má antibiotické a protizápalové účinky,
- urýchľuje hojenie rán,
- čistí aj zahlienené pľúca, priedušky a zmierňuje dýchacie ťažkosti,
- pôsobí proti črevným parazitom.
Bude ťa zaujímať
Tinktúra silná ako medveď
Aby ste využívali liečivé účinky medvedieho cesnaku nielen na jar, pripravte si tinktúru. Do sklenenej nádoby vložte nadrobno pokrájané listy, zalejte 38 % až 40 % liehom. Snažte sa dodržať pomer 1:5. Uzavrite a nechajte lúhovať tri týždne, potom preceďte a nalejte do fliaš. Užívajte 15 – 20 kvapiek denne.
Pozor na konvalinky!
Často sa spomína nebezpečenstvo zámeny s jedovatou konvalinkou, pretože listy obidvoch rastlín sú veľmi podobné. Pri pozornejšom porovnávaní zistíte, že konvalinka má listy širšie a okrúhlejšie a rozhodne nemá typickú cesnakovú vôňu.
Pri konzumácii medvedieho cesnaku platia pre niektorých obmedzenia. Opatrní by mali byť ľudia s veľkými výkyvmi tlaku, častými bolesťami žalúdka a epileptici.
Vybrali sme: Domáce prípravky na odličovanie tváre: Skús to prírodne!