Machovka peruánska: Nie je na okrasu, jedz ju pre jej účinky na zdravie!

Machovka peruánska: Nie je na okrasu, jedz ju pre jej účinky na zdravie!

  • Zdieľaj:
 • 0

Machovka peruánska, zlaté bobule či peruánske egreše. Tropické ovocie milujúce teplo pochádza z ďalekých Ánd a má naozaj mnoho názvov, no pod všetkými sa skrýva jediné – bobuľka so super silou pôsobiacou pozitívne najmä na ľudský organizmus. Zlaté bobule rastú na kríkoch a Peruánci vedia, prečo si ich nadovšetko cenia.

Pekné zvonka a zvnútra

Ako peruánske egreše vyzerajú a ako vlastne chutia? Ak ste ešte s nimi nemali dočinenia, tieto krásne zlatisté guľky nájdete bežne v obchodoch v malých debničkách a miskách. Prezradí ich podobná veľkosť ako majú cherry rajčiaky a je pre ne typický obal v podobe sušeného lístka, ktorý sa, samozrejme, pred konzumáciou odstráni. Ich chuť je sladká a často ju prirovnávajú k mangu či ananásu.

Bohaté nutričné hodnoty, ktorými sa môžu machovky peruánske pochváliť, sú presne dôvodom, prečo by sme mohli o peruánskych egrešoch povedať aj to, že sú pekné aj zvnútra. Majú pomerne málo kalórií, no dostatok prospešných minerálov, ako je železo či fosfor. Nemajú takmer žiadny tuk, pritom sú bohaté na vlákninu a najmä vitamín K a C, ktorého majú viac ako citrón.

Zaujme ťa: Ktoré superpotraviny sú právom ospevované? Objav s nami SUPERFOOD!

čo dokáže machovka peruánska

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv na zdravie človeka

Vitamínové bobuľky z Peru sa naozaj oplatí zaradiť do jedálnička. Môžete ich jesť čerstvé, alebo ich vysušiť, prípadne pomixovať do vášho obľúbeného smoothie nápoja. Akýkoľvek spôsob zvolíte, majte na mysli, že vám môžu pomôcť s týmito ťažkosťami či časťami tela.

 • Antioxidantmi nešetria. Peruánske egreše sú naozaj preplnené antioxidantmi, ktoré bojujú s voľnými radikálmi a chránia telo pred škodlivinami. Ich koncentrácia v týchto bobuľkách je úžasná, podľa vedcov obsahujú takýchto zázračných látok až 34. Najviac antioxidantov obsahuje šupka machovky a oplatí sa ich jesť najmä vtedy, keď sú poriadne zrelé.
 • Záchrana imunity. Pri vysokom obsahu vitamínu C, aký majú práve zlaté bobule z Peru, snáď ani nemusíme spomínať to, že podporujú ľudský imunitný systém v jeho správnom fungovaní. Takže ak potrebujete zahnať chrípku, siahnite po týchto andských zázrakoch.
 • Optimálne zdravie kostí. Dosiahnete ho aj tak, že k vitamínu D budete do tela prijímať aj vitamín K, čo dokázalo už veľa štúdií. Keďže sú machovky peruánske bohaté na vitamín K, sú vhodnou prírodnou voľbou na doplnenie tohto vitamínu.
 • Na dobrý zrak. Zlaté bobule obsahujú aj beta karotén a ďalšie kartenoidy prispievajúce k zraku hodného zraku rysa. Tie by mali dopĺňať najmä cukrovkári, ktorým hrozí úplná strata zraku, ale aj ľudia náchylní na zápaly očí či iné očné ochorenia.

Pozri aj: Bezchybná pečená zelenina: Koľko minút piecť ten-ktorý druh v rúre?

machovka peruánska recepty

Zdroj: Shutterstock®

Jedzte ich zrelé

Ak ste v obchode ulovili machovky peruánske, ktoré ešte nie sú zrelé, radšej im dajte ešte na chvíľku pokoj – nechajte ich dozrieť. Nedozreté plody tohto ovocia skonzumované vo vyšších dávkach môžu na telo pôsobiť toxicky, ba až jedovato. Mohli by ste si tak zbytočne zavariť a spôsobiť si kŕče v bruchu alebo hnačky.

Tip na záver! Machovky peruánske sa skvele hodia ako ozdoba na koláče, ale aj ako ingrediencia k vašim ranným cereáliám s jogurtom, prípadne ich môžete spracovať na džem, tak vám vydržia o niečo dlhšie.

Inšpirácia pre teba: Ako si zvýšiť imunitu? Vyskúšaj recept na zázvorový sirup


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Kúpeľ na nohy: V čom tkvie jeho tajomstvo a výhody pre naše nôžky?
ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Kúpeľ na nohy: V čom tkvie jeho tajomstvo a výhody pre naše nôžky?

 • 0
 • 04.12.2022
Tvrdá stolica je problémom detí aj dospelých. Aké sú príčiny a ako ťažkosti odstrániť?
ZDRAVIE A PREVENCIA

Tvrdá stolica je problémom detí aj dospelých. Aké sú príčiny a ako ťažkosti odstrániť?

 • 0
 • 30.11.2022
Čo všetko môže spôsobiť krvácanie v tehotenstve? Tu je 13 možných príčin
ZDRAVIE A PREVENCIA

Čo všetko môže spôsobiť krvácanie v tehotenstve? Tu je 13 možných príčin

 • 0
 • 29.11.2022