Permakultúrna záhrada: V čom spočíva jej čaro a ako si ju založiť?

Permakultúrna záhrada: V čom spočíva jej čaro a ako si ju založiť?

  • Zdieľaj:
 • 0

Permakultúrna záhrada sa stáva čoraz vyhľadávanejším spôsobom pestovania plodín, obzvlášť medzi tými, pre ktorých je ekologické zmýšľanie, zdravie a kvalita na prvom mieste. Viete, čo sa vlastne skrýva pod pojmom permakultúrna záhrada a ako si ju môžete samy založiť? My vám to prezradíme.

Čo tak otočiť drinu a starosti na úžitok a radosť?

Hneď na úvod si povedzme, čo znamená slovo permakultúra. Slovník by nám ponúkol spojenie udržateľné poľnohospodárstvo. Ide v skutočnosti o akési prepojenie prírody a ľudí, inými slovami, ekologický systém, nasledujúci princípy prírody. Permakultúrna záhrada je, v tomto ponímaní, usporiadanie záhrady či pozemku podľa princípov prírody a v súlade s prírodou. Nakoľko je však permakultúra ešte stále pre mnohých veľkou neznámou, rozhodli sme sa pozrieť sa na ňu trošku detailnejšie, prípadne vás inšpirovať k tomu, vybudovať si vlastnú záhradku na permakultúrnom princípe. 

Zaujme ťa: Svadba v ľudovom štýle: Láka aj teba? Inšpiruj sa!

permakultúrna záhrada v lete

Zdroj: Shutterstock®

Ak aj vy snívate o záhradke, ktorá by si žila akoby vo vlastnom svete, s minimom vašich zásahov, permakultúrna záhrada je pre vás to pravé orechové. Čítate dobre – žiadne pletie buriny a kosenie, žiadne kyprenie a okopávanie, žiadny boj proti parazitom a polievanie len v tých najväčších suchách. Jednoducho absolútne nulová údržba. Nie, naozaj sa vám nesníva – toto všetko je skutočnosť.

Živý plot z tují, ktorý prácne „servisujete“ už dlhé roky, no v skutočnosti vám nič užitočné neprináša alebo tip-top trávnik, opäť len prácne pokosený akoby podľa vodováhy, môžete vymeniť za niečo, čo si bude žiť vlastným životom a popritom vám prinášať množstvo úžitku, zdravia a radosti. Namiesto nudného zeleného koberca sa tak môžete obklopiť ovocím, zeleninou, bylinkami, kvetmi, pokojne aj hubami, jazierkom, jednoducho samými dobrými vecami bez chémie a škodlivých pesticídov.

permakultúrny princíp

Zdroj: Shutterstock®

Avšak, samozrejme, nič nie je také ružové ako sa javí napohľad. Úplne bez práce to nepôjde. Preto nemajte prehnané očakávania, neprestaňte sa týmto momentom starať o svoju záhradu a nepriveďte ju do stavu džungle! Permakultúrna záhrada má a musí mať svoje zásady a pravidlá, svoj systém. Aby sa totiž vašej záhrade na permakultúrnom princípe dobre darilo, pri jej budovaní treba myslieť na vzájomné ovplyvňovanie sa rastlín, na každý detail, s ktorým sa už neskôr príroda popasuje sama a vy z toho budete môcť len a len ťažiť. Z toho všetkého vyplýva, že úplný začiatok si vyžaduje pomerne veľa úsilia, to by vás však nemalo odradiť.

Stačí len dôverovať prírode, nepotrebovať mať všetko napohľad dokonalé, úhľadné a symetrické a v prvom rade – nebojovať s prírodou, ale nechať ju robiť si svoju prácu najlepšie, ako vie. Veď jej súčasťou sme aj my samy.

Pozri aj: Vyrobte si domáci opaľovací krém

záhrada bez údržby

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosti o permakultúre:

 • Už aj na Slovensku je čoraz viac permakultúrnych nadšencov, takzvaných permakultúrnych špecialistov. Práve to sú ľudia, na ktorých je dobré sa obrátiť, ak si chcete takýto typ záhrady vybudovať aj vy.
 • Na vybudovanie permakultúrnej záhrady nepotrebujete vlastniť hektáre pôdy – na tomto princípe viete záhradkárčiť aj s malým pozemkom. Vaša záhradka sa o seba postará bez ohľadu na svoje rozmery.
 • V permakultúrnej záhrade je jediným hnojivom rastlín „recyklácia“, teda výluhy zase len z rastlín. Žiadna chémia tu nemá svoje miesto.
 • To, čo sme si zvykli tak prácne odstraňovať zo svojich záhrad a trávnikov, nám vie dodať obrovské množstvo prospešných látok a živín pre naše zdravie. Reč je o púpave, žihľave, kozonohe a takto by sme mohli vymenovávať ešte veľmi dlho. V permakultúrnej záhrade majú tieto byliny, naopak, svoje čestné miesto.

Neprehliadni: Vedela si, že aj zbieranie byliniek má svoje pravidlá?


  • Zdieľaj:
 • 0
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní